arkaplan

Yorkshire Terrier Özellikleri, Bakımı ve Beslenmesi

yorkshire-terrier-petdio

Süs köpeği denilince akla gelen Yorkshire Terrier, tam bir dırdır kadını anımsatır. Çünkü sürekli havlayıp, özellikle kendinden büyük cüsseli hayvanlara olan saldırgan tavırlarıyla bela çekici olarak görevlendirilmiş gibidir. Havlamayı çok sevdiği için apartman yaşamında sıkıntıya neden olan bu tür,  iyi bir eğitimden geçirilmelidir. Çok enerjik ve her zaman oyuna hazır olmasına rağmen, hava değişimlerine çok duyarlıdır. Bakımı kolay sayılmaz. Ancak sahibine ve yakınlarına karşı sevgi dolu olduğu için çok fazla beslenir. Yorkshire Terrier kahverengi ve sarı tonlarındaki rengi ve dik kulaklarıyla oldukça sevimli görünen bir oyuncak görüntüsündedir.

Yorkshire Terrier Bakımı

Küçük olmasına rağmen bakımı oldukça zordur. Tüylerinin özel fırçalar ve spreylerle bakımının yapılması, düzenli tıraş edilmesi önemlidir. Aksi halde tüylerinde keçeler oluşabilir. Kuyruklarının yarısı yok gibidir ve sevinçleri ve kızgınlıklarını kuyruğuna bakarak anlayabilirsiniz. Tuvalet eğitimi konusunda bazen sorunlar oluşabilen Yorkshire Terrier bakımı için masraflar gözden çıkarmanız gerekir. Özellikleri tüyleri ve kulaklarında oluşabilecek rahatsızlıklar nedeniyle bir çok sorun yaşanabilir.

Karakteristik Özellikleri

Ailedeki herkesi tanıyan ve sevgi dolu yaklaşan Yorkshire Terrier özellikleri arasında ilk dikkat çeken sevgi dolu olmasıdır. Herkese sevgiyle yaklaşmasına rağmen bazı kişilere karşı huzursuz kalabilir. Bu da bekçi özelliği sağlamasına bir işaret olarak algılanabilir. Çocuklar ve diğer canlılarla uyumlu olan bu cins bazen kendinden büyük köpeklere hırlayıp kavgacı yaklaşarak sahibini zor durumda bırakabilir.

Dayanıklılık

Bu ırk küçük ırklarda olduğu gibi soğuğa karşı dayanıksızdır. Kış aylarında giysi giydirilmeli ve sıcak tutulmalıdır. Çünkü üşümekten titrer. Fazla egzersiz ihtiyacı yoktur ve saatlerce gezdirdiğinizde yorulabilir. Bu nedenle küçük egzersiz ve oyunlarla mutlu olmasını sağlamak oldukça kolaydır. Küçük bir bahçe ya da balkon ideal olabilir.

Yorumlar (2)

  1. Tolga diyor ki:

    1.5 yıl kadar kız arkadaşımla beraber baktığım bir köpek gercekten baķımı ve arkadaşlı çok güzel. Sizinde vermis oldugunuz bilgiler gercekten tecrube edindiklerimle ayni tesekkurler

  2. Halil diyor ki:

    Yorkshire çok tatlı bir cins ama bir o kadar da yaramaz. Sahip olanlara Allah sabır versin 🙂