arkaplan

Van Kedisi Göz Rengi, Özellikleri ve Bakımı

van-kedisi-petdio

Van kedisi ülkemizde oldukça popüler olan bir kedi cinsidir. Anavatanı Van olan bu kediler tüm dünyada bilinen bir ırk olmuşlardır. Van kedilerinin en belirgin özellikleri mavi renkli gözleridir. Ama çoğu kedinin gözleri mavi ve kehribardır. Bu iki değişik göz rengi, onları ilgi çekici yapmaktadır. Genelde beyaz renkli olan bu kedilerin orta büyüklükte bir kafa yapısı vardır. Ön patileri arka patilerinden daha kısadır ve gözlerinde bir çekiklik vardır. Elmacık kemikleri çıkık olan Van kedileri, ülkemizde Atatürk Orman Çiftliği’nde safkan olarak üretilmektedir.

Van Kedisi Bakımı

Bütün kediler gibi Van kedileri de kişisel bakımlarına özen göstermektedir. Ancak Van kedisi, suyu seven tek kedi türüdür. Diğer kediler suyu pek sevmezler ve yıkanmaları güçtür. Oysa Van kedileri yüzebilme özellikleri de su konusunda ciddi derecede öndedir. Van kedisi bakımı için tüyleri önemlidir. Kadife kürklü, kısa tüylü gibi özelliklerle kendi aralarında göz renklerine göre ayrılırlar.

Van Kedisi Göz Renkleri

Van kedileri turkuaz gözleri ile bilinir. Ancak bir gözü mavi, diğeri sarı olan türler daha yaygındır. Mavinin tonu her zaman aynıyken, sarı tonu değişiklik gösterebilir. Bu nedenle bir çok farklı renk kombinasyonu söz konusudur. Bazı kişiler, iki gözü farklı olan türlerin sağır olduklarını düşünmektedir. Bir çok benzerlik nedeniyle Ankara kedisi ve Van kedisi karıştırılmaktadır. Ancak Ankara kedisindeki boyunda olan tüyler Van kedisinde yoktur.

Safkan Van Kedisi

Atatürk Orman Çiftliği safkan Van kedisi türünün üretimini yapmaktadır ve bu sayede tür koruma altına alınmıştır. Bazı farklı türlerle çiftleştirilip mutasyona uğramış olan ve Van kedisi diye satılan bir çok kedi türü vardır. Ancak safkan olanları sadece bu alanda koruma altındadır.

Yorumlar (1)

  1. Umutist diyor ki:

    Bizim kedimiz de bir başka kardeşim baksanıza güzelliğe. Listedeki bir çok kediye baktım ama van kedisi kadar parıldayan yok!