arkaplan

Sultan Papağanı Özellikleri, Bakımı ve Beslenmesi

3 sene önce ,
sultan-papagani-petdio

Kuşlar içerisinde sultan papağanı çok sevilen ve tercih edilen sevimli kuş türlerinden birisidir. Her kuşun kendi içerisinde özel bir bakıma ve beslenme şekli vardır. Sultan papağanı da özel bir ilgi ve bakımı ile gerektirmektedir. Bu papağanın türü Avusturalya kökenlidir, Türkiye’ye ise Hollanda yolu üzerinden getirilmektedir. Sultan papağanı sahibi olan kişilerin papağanı ile büyük bir sevgi bağ kurarak ona ilgi göstermesi gerekmektedir.

Sultan Papağanı Türleri

Kendi içerisinde sekiz türü olduğu bilinen sultan papağanının kimileri melez olmaktadır. Bu türlerden Albino en az rastlanan türü olup bununla birlikte Lutino, Grey, Cinnamon, Biev, Pied, Pearl ve Whiteface olmak üzere diğer türleri mevcuttur.

Sultan Papağanı Bakımı

Kuşlar özel bir sevgi ve ilgi istemektedir. onların bakımı Öncelikle sahibinin sevgi ve ilgisiyle olmaktadır. Daha sonra ise kuşun özelliğine göre özel bir bakım uygulanmaktadır. Aslında sultan papağanının bakımı son derece basittir. Bunların bakımları onları soğuktan korumaya bağlıdır. Çünkü hasta kuşlarda ve soğuğa karşı dayanıklı değildirler. O yüzden ev içerisinde sıcaklığın 15 derecenin altına düşmemesi gerekir. Ayrıca kafeslerinin de belli ölçülerde olması gerekir. 50*50*50 boyutlarında kafeslerde kendilerini daha iyi hissetmektedirler.

Bu yüzden kafesinin özenle seçilmesi gerekir ve kafeslerinde yatay olarak konumlandırılmış olması tercih edilmelidir. Çünkü bu kuşların tellerin üzerine tünemeleri onları rahat ettirmektedir. Bu sebeple kafes içerisine tahta bir tünek konulması iyi olacaktır. Bu tüneklerin üzerinde de kuşun kaka yapmasını engelleyecek bir düzenek olması gerekir. Kafeslerin bakım ve temizliğinin de sürekli yapılması gerekir.

Sultan Papağanı Beslenmesi

Bu kuşların bakımında öncelikli olarak gerekli ilginin gösterilmesi önemlidir. Daha sonra ise beslenmelerini yeteri kadar özen gösterilmelidir. Beslenmeleri de aslında son derece basittir. Daha çok çiğdem ve darı ile beslenmeleri yapılmaktadır. Bununla birlikte marul, salatalık, lahana gibi yeşil sebzeler de tüketmektedirler.

Ayrıca sultan papağanı kendi tırnak ve gagasını yeme özelliğindedir. Bu yüzden de gaga ve tırnaklarının kesim işlemi yapılmaz. Ortalama 20-30 yıl yaşayabilen bu papağanlar kişinin göstereceği bakım ve özen ile birlikte daha uzun süreli yaşayabilmektedir. Diğer papağan türleri içerisinde konuşmayan bir türdür, erkekleri ise bazen insan sesine benzer sesler çıkartabilmektedir.

Sultan papağanın temizliği nasıl yapılmalıdır?

Temizliği yaparken işlemi iki şekilde gerçekleşmesi gerekir. Birincisi kuşun sahibinin papağan yaşam alanı temizlemesidir. İkincisi ise kuşun kendini temizlemesidir. kuş sahibinin kafesi temizlemesi sırasında dikkat etmesi gereken, kafesi yıkarken sıcak su ile yıkama işlemi yapmasıdır. Daha sonra kafesin içerisindeki yemlik ve suluklar temizlenmelidir. Kafesin suluğu gün içerisinde sık sık değiştirilmeli ve mutlaka bir gün içerisinde su kabı yıkanmalıdır.

Böylece suluğun yosun tutması engellenmiş olacaktır. Yemlik iste mümkünse her yem değişiminde yıkanmalıdır ve kafesten mutlaka haftada bir kez temizlenmesi gerekir. Papağanın kendi temizliği ise son derece basit olmaktadır. Çünkü içgüdüsel olarak papağan kafesi papağan kendisine temizlemektedir. Tüylerini düzeltmektedir. Onun dışında kuşa banyo yaptırmaya gerek kalmamaktadır.

Yorumlar (10)

 1. Salim diyor ki:

  Benimde bir sultan papağanım var. Temizliği konusunda çok sıkıntı çekiyordum teşekkürler.

 2. Hakan diyor ki:

  Erkekleri iyi bir eğitimle 5-10 kelime öğretilebiliyormuş. Dişileri nadir konuşuyor ona göre bir seçim yapılmalı almadan önce. Sultan papağanı oldukça ilgi isteyen kuşlar türlerinden.

 3. Cevdet Bozbakış diyor ki:

  Sultan papağanını bir arkadaşım besliyordu. Bana dediği şey şu olmuştu: “hayvan beslemek çocuk beslemek kadar ince”. Gerçekten öyle. Sonuçta o da bir canlı ve bakımı var.

 4. serdar diyor ki:

  sultan papağan kendi türleri içinde en göz alıcı olanı bence, gerçi papağan türleri birbirine benzer ama daha kolay eğitilebilir diye biliyorum…

 5. Oğuzhan diyor ki:

  Çok akıllı kuşlar ama sesleri biraz ince.

 6. hamit diyor ki:

  Sultan papağanı hakkında ki bilgiler çok güzel. Adı güzel konulmuş sultan ile anılması iyi olmuş. Ama bence en pahalı papağanlar arasında yerini alıyordur.

 7. salih güçlü diyor ki:

  bu papağanların en kötü özelliği yön duygularının olmayışı bir arkadaşım balkondan kacırdı bir daha geri dönemedi çok üzüldü ama yapacak birşey yok.

 8. Ali diyor ki:

  Sultan Papağanları gerçekten eşsiz hayvanlar, bende besliyorum ve çok seviyorum.

 9. Furkan diyor ki:

  İlk evcil hayvanım bir sultan papağanı idi. Maalesef kendisini kaybettiğim gün dün gibi aklımda 🙁

 10. Emirhan diyor ki:

  Size alıştığı zaman odadan dışarı çıkınca arkadan bir çağrışı oluyor işte o her şeye değiyor…