arkaplan

Siyam Kedisi Özellikleri ve Davranışları

siyam-kedisi-petdio

Siyam Kedisi kökeni yüzlerce yıl önceye dayanan ve özellikleri itibariyle de dünyada en değerli kedi cinsleri arasında gösterilen bir kedi cinsidir. Kökeninin Tayland ülkesine dayandığı tahmin edilmektedir. Siyam kralı tarafından bu ülkede tapınaklara koruyuculuk görevi verildiği ve tapınak rahipleri tarafından yetiştirildikleri iddia edilmektedir.

Siyam Kedisi Özellikleri

Siyam Kedileri oldukça zeki ve koruma iç güdüsü yüksek hayvanlardır. Sürekli olarak tetikte ve oldukça dikkatlidirler. Vücut renklerinin ise karakteristik özelliklerini yansıttıkları iddia edilir. En çok dikkat çeken özellikleri arasında kendini size sevdiren masmavi gözleri bulunur. Kısa ve doğuştan gelen krem renkli tüyleri, büyüdükçe koyulaşarak çeşitli renklere evrilebilir. Erkekleri 4-9 kg ağırlığa ulaşabilirken, dişileri 3-5 kg ağırlığında kalırlar. Boyları kıyaslandığında ise erkek Siyam Kedileri 60 cm, dişileri ise 55 cm boya erişebilmektedirler.

Genel olarak 2 ayrı cinse ayrılmaktadır. Bunlar geleneksel ve modern Siyam Kedileri’dir. Geleneksel Siyam Kedileri’nin aksine, Modern Siyam Kedileri 1950’li yıllarda ortaya çıkmıştır. Modern Siyam Kedileri, Geleneksel Siyam Kedileri’ne oranla daha iyi ve sevecen görünüme sahiptirler ve günümüzde yaygın olarak bulunmaktadır.

Tırnaklarını sürekli pati içlerinde saklamaları ile çocuklu aileler için oldukça münasip olan Siyam Kedileri, bu özellikleri sayesinde de çocuklara istenmeyen zararlar vermiyor. Diğer yandansa çocuklarla çok iyi anlaşabilirler ve oldukça oyun oynamaya elverişlidirler.

Siyam Kedisi Davranışları

Fazlasıyla sıcakkanlı canlılardır. İnsanlarla ve diğer kedi türleriyle oldukça iyi anlaşırlar, bu özellikleri sayesinde dünya üzerinde bulabileceğiniz en sosyal kedi cinslerinden biridir. Fakat oldukça sesli kedilerdir. Kendi sesleri ile sürekli konuşma (miyavlama veya homurdanma) eğitimi gösterirler, bu yüzden sessiz bir kedi arayan hayvanseverlere pek uygun bir kedi cinsi olduğu söylenemez.

İlgiye ve sevgiye muhtaç durumdadırlar. Uzun süre yalnız kalmaları hallerinde kendi kendilerine oyun üretmek amacıyla evi birbirine katabilir. Oldukça zeki ve meraklı yapıları sayesinde de bazen hiç beklemediğiniz davranışları gerçekleştirebilirler. Sevgi ve ilgiye muhtaç yapıları ile sürekli oyun oynamaya elverişli olması, onları çocuklu aileler için oldukça önemli bir tercih haline getirmektedir.

Yorumlar (2)

  1. Erol Apaydın diyor ki:

    Tipleri çok komik 🙂

  2. Kedi blog diyor ki:

    Siyam kediler çok tatlı <3 ama hayvan sahiplenirken cinsini değil, ihtiyacı olanı öncelikli tutalım.