arkaplan

Scottish Fold Karakteri ve Bakımı

scottish-fold-petdio

Değişik kulak yapısıyla bilinen bir kedi türü olan Scottish Fold, genetik yapısı nedeniyle kıkırdaklardan dolayı böyle kulaklara sahiptir. Geniş kafaları bulunan ve basık burunları olan bu kediler, oldukça sevimli görünür. Toparlak bir suratları vardır ve herkese kendilerini sevdirmezler. Sahiplerini kendileri seçerler. Gözleri de oldukça geniştir ve yüzlerine sevimli bir ifade katar. Ayrıca ağızları da öne doğru çıkıktır. Gözleri sarı ve bakırın değişik tonlarından olabilir. Göğüsleri oldukça geniş, tüyleri kadifemsi bir yumuşaklığa sahiptir. Yavruyken dik olan kulaklar, büyüdükçe kıvrılmaya başlar. Bu kedilerin kökeni tam olarak bilinmediği için, genetik yapısı hakkında da yeterli bilgi yoktur. 1961 yılında bir çiftçi tarafından bulunmuşlardır ve anneleri düz kulaklıdır.

Scottish Fold Karakteri

Oldukça sakin ve sessiz bir kedi olan Scottish Fold karakteri uysal olarak nitelendirilebilir. Kedi, sahibini kendisi seçer. Evine oldukça düşkündür ve çok hoş bir sesi vardır. Sahibi ve aile üyeleri ile zaman geçirmek ister, yalnız kalmaktan hoşlanmaz. Konforuna çok düşkündür ve fare avcısı olarak kullanılabilir.

Scottish Fold Bakımı

Haftada birkaç kez fırçalanması yeterlidir. Bu ırkın değişik renkleri olsa da tüylerinin yapısı aynıdır. Hemen hemen her renk olabilen kediler, orta boy ve güçlü bir vücut yapısına sahiptir. Kadifemsi tüylerini taramak yeterlidir. Tüy yumakları konusunda sorunlar yaşanmaması için, taranması dışında başka bir bakıma ihtiyacı yoktur. Özgürlüğüne düşkün olan ve ne zaman sevilip oyun oynanacağını kendisi belirleyen bu kedileri, apartman yaşamı için tercih edebilirsiniz.

Scottish Fold Orijinal Irk

Hayvan ticareti yapanların en pahalı fiyatlara sattığı bu kedileri, ABD orijinlidir ve yasal olmayan şekillerde, hastalıklı olarak ülkemize getirilmektedir. Scottish Fold bakımı kolay ama bulması zor kedi türlerindendir. Bir hayvan beslemek için para ödeyip satın almayı tercih ediyorsanız 3 bin lirayı gözden çıkarmalısınız.

Yorumlar (6)

 1. Sena diyor ki:

  Çok güzel bir ırk birde fiyatları ucuz olsa hemen evde alıp besleyeceğim.

  • Burak diyor ki:

   Aslında scottish fold fiyatları pek önemli değil, size en yakın barınağa giderek petshoplarda yüzlerce liraya satılan kedi ve köpekleri ücretsiz olarak sahiplenebilirsiniz.

 2. Vehbi Kalıcı diyor ki:

  Sitenizi yeni keşfettim. Hayvanseverler için çok ilgi çekici ve okunası, blog tadında bir site. Başarılar diliyorum.

 3. Kaan diyor ki:

  Çok güzel bir hayvan. Şunu rengine bak, sanki peluş oyuncak gibi. Bayıldım…

 4. hayri gemi diyor ki:

  sahiplerini kendi secer bana çok ilginc geldi bu bir anlamda sahibinden başkasına kendini sevdirmeğidir.

 5. sezgin diyor ki:

  Scottish Fold kendi şahsına münhasır ve akıllı bir kedi sanırım sahip olmaz olur gibi bir durum