arkaplan

Rottweiler Özellikleri, Bakımı ve Beslenmesi

rottweiler -petdio

Rottweiler ırkı köpekler tarihte bilinen en eski köpek ırklarından biridir, kökenlerinin Roma imparatorluğa kadar dayandığı tahmin edilmektedir, oldukça atletik ve kaslı vücutları ile güçlü bir görünüme sahiptirler. Ancak bu güçlü ve sert görünüşlerinin arkasında sandığınızın aksine oldukça duygusal bir köpek ırkı bulunmaktadır. Sahipleriyle oldukça sıkı bir duygusal bağ kuran Rottweiler ırkı köpekler yalnızca sahibini ve ailesini tehlikede hissettiği zaman sertleşmektedir.

Rottweiler Özellikleri

Rottweiler ırkı köpekler genellikle iyi huylu, kolay eğitilebilir, ailesine sahip oldukça cesur köpeklerdir. Genellikle siyah ağırlıklı olmaz üzere kısmen kahverengi renk tonlarını da kürklerinde barındırırlar. Kendinden oldukça emindirler, gerektiği durumlarda sahibini ve ailesini ölümüne koruyabilirler, acıya karşı oldukça fazla dayanıklıdırlar.  Oldukça hareketli bir ırktır, ailenin yapacağı tüm etkinliklerde bulunmak ister, en büyük korkularından birisi de yalnızlıktır bu yüzden de uzun süre yalnız bırakılmamaları gerekmektedir. Basında çıkan olumsuz haberlere rağmen oldukça insancıl bir köpek ırkıdır, yalnızca iyi bir eğitim şarttır. Eğer günlük olarak enerjilerini dışarı vurmalarını sağlayacak aktiviteler yaptırırsanız, apartman yaşamına uygunlar. Güçlü ve koruyucu yapıları sayesinde iyi bir eğitim ile başarılı birer bekçi köpeği haline de dönüşebilirler.

Ortalama yaşam süreleri 11-13 yıl civarlarındadır. Dişiler 56-64 cm boya ve 36-45 kg ağırlığa, erkekler ise 61-69 cm boya ve 39-61 kg ağırlığa erişebilmektedirler.

Rottweiler Eğitimi

Rottweiler ırkı köpekler sahiplerine olan bağlılığı ve yüksek seviye zekaları sayesinde oldukça kolay eğitilebilirler, diğer yandan da sahiplerine aşırı bağlı oldukları için de eğitimler için normalin üstünde bir isteğe sahip olurlar. Doğru eğitilmediği zaman Rottweiler ırkı köpekler diğer köpeklere veya yabancı insanlara karşı soğuk ve zarar verici biçimde davranabilirler, bu yüzden erken yaşlardan itibaren itaat eğitimi oldukça önemlidir, aile bireyleri içinse bir sorun teşkil etmezler. Köpek kendini ailenizin lideri olarak görmeye meyillidir, bunun için kimin aile reisi olduğunu ona öğretmelisiniz, eğitiminde bu oldukça önemli bir adımdır.

Rottweiler ırkı köpeklerin eğitimi ve disiplini oldukça önemlidir, aslında sanılanın aksine oldukça duygusal olan bu köpek ırkı yanlış eğitim yöntemleri ile yabancılara karşı zararlı hale gelebilir, bu yüzden eğitime oldukça fazla ağırlık vermelisiniz.