arkaplan

Pug Özellikleri, Bakımı ve Beslenmesi

pug-petdio

Kocaman gözleri ve çirkin suratıyla en çok beslenen köpek türlerinden olan pug cinsi köpekler, küçük olmaları nedeniyle oldukça sık tercih edilirler. Apartman yaşantısına da uygun olan bu ırk, siyah bir yüze sahiptir. Oyun oynamayı çok seven ve sürekli gülermiş gibi görünen puglar, duygusal ve çabuk küsen köpeklerdir. Oldukça küçük ve hantal görünen bu köpeklerin her an oyun oynamaya hazır bir halleri vardır. Diğer hayvanlarla ve çocuklarla iyi geçinen bu köpekler, bir çok köpek gibi sahiplerinden ilgi görmeyi isterler.

Pug Karakteri

Puglar oldukça duygusal ve kıskançtırlar. Sahiplerini hemen kıskanırlar ve küsme huyları vardır. Başka hayvanlarla iyi geçinseler bile, her zaman size daha fazla önem verirler. Sıcaktan ya da soğuktan korunması gereken bu canlılar, insancıl ve oyuncudur. Çocuklarla çok iyi anlaşan puglar, ilk defa köpek besleyecek olanlar için  çok ideal bir seçim olacaktır. Pug özellikleri arasında en önemli olanı, çok zeki olmalarıdır. Tehlikeleri ön gören bir hissiyatı olan puglar, iyi bir eğitim verildiğinde  oldukça itaatkar ve iletişim açısından aktif olurlar.

Pug Bakımı

Pug cinsi köpekleri en çok kadınlar tercih eder. Nedeni bilinmese de kadın hayvan severlerin daha fazla bu ırkı tercih ettiği görülmektedir. Mevsimsel olarak çok tüy dökebilen pugların tıraş olmalarına gerek yoktur. Çünkü zaten tüyleri oldukça kısadır. Sahiplerinin ses tonlarına karşı oldukça hassastırlar ve cezalandırmanıza gerek kalmayacak ölçüde akıllı bir şekilde itaat ederler.

Ancak eğitim konusunda sıkılabilirler ve özenli bir süreç gerekir. Pug bakımı sizinle vakit geçirmeye bayılacak olan bir köpek sahibi olmak isterseniz oldukça kolaydır. Soğuktan ve sıcaktan koruduğunuz sürece, herhangi bir sorun söz konusu olmayacaktır.