arkaplan

Pomeranian Özellikleri, Bakımı ve Eğitimi

pomeranian-petdio

Özellikleri; yumuşacık, kabarık tüyleri, dik kulakları ve sivri burnu ile Pomeranian küçük sevimli bir köpektir. Bazılarının yüzleri tilkiye bazılarının ki ise oyuncak bebeğe benzer. Hepsinin gözleri; koyu, parlak badem şeklindedir. Pomeranian ırkı köpekler, diğer küçük ırk köpeklere göre; zekâ seviyesi daha yüksek olan köpeklerdir. Bu sebeple de, gerek tuvalet eğitimleri, gerekse itaat eğitimleri öğrenme konusunda oldukça başarılıdırlar. Ancak bir başka çok önemli konuya da değinilmesi gerekir, o da bu cins köpeklerin çok inatçı ve istediklerini yaptırma konusunda çok ısrarcı olduklarını bilmelisiniz. Birlikte yaşamaya başladığınız andan itibaren, disiplinli bir şekilde eğitimine dikkat etmenizi öneririz, hatta bu cinsi iyi tanıyan bir uzmandan eğitim konusunda yardım almanızı tavsiye ederiz. Yapılan herhangi bir hata veya yanlıştan sonra, düzeltmenin mümkün olmayacağı durumlar olabilir.

Pomeranian Eğitimi

Bu sevimli ırk, oldukça akıllı ve çabuk kavrayabilen bir cinstir, anlama konusunda sorun yaşamaz, ancak sabır ve disiplinle eğitilmesi gerekmektedir. Bu ırkı iyi tanıyan bir eğitmen tarafından eğitilmesi köpeğinizle olan yaşamınızı daha kolaylaştıracaktır, eğitimini iyibir şekilde tamamladıktan sonra, anlaşma yönünden sorun yaşamazsınız.

Pomeranian Bakımı ve Beslenmesi

Pomeranian cinsi bu sevimli dostumuz, kendi gibi küçük ırk köpeklere göre daha dirençli ve sağlıklı bir yapıya sahiptirler. Görüldüğü ve bilindiği kadarıyla, çok fazla kalıtsal rahatsızlığı bulunmamaktadır. Nadiren de olsa; diz kapağı çıkması, göz rahatsızlığı, kalp hastalığı ve cilt sorunları gözlemlenmektedir. Ancak, bunu sağlık ve ırk garantisi veren çiftliklerden temin ederek ortadan kaldırabilirsiniz.

Bu ırk, 1-3 kilogram arasında ve 13-28 cm yüksekliğinde olduğundan dolayı, Oyuncak (Toy)ırk olarak kabul edilip adlandırılmıştır. Vücut tüy yapısı yoğun, kabarık ve oldukça da yumuşaktır. Bacakları kısadır ve tüylerin yoğunluğundan dolayı gövdesi yere oldukça yakın durmaktadır. Tüyleri çift tabakadan oluşup; kızıl, siyah, beyaz, krem ve gri renklerin yanı sıra çift renkli olanlarına da rastlamak mümkündür.

Ancak kızıl krem renklileri, en çok tercih edilen renklerdir. Tüy yapılarının sıklığı nedeniyle çok fazla tüy dökmezler. Köpeğinizin; diş göz ve kulak temizliğiyle tırnak kontrollerini düzenli yaptırmanızı öneririz. Bu ırk, yemeyi ve değişik tatları sever. Yine de sağlığı için protein ve mineraller açısından zengin kuru mamalar ile beslemenizi tavsiye ederiz. Veterinerinizin önerdiği şekilde beslemeniz, en doğru yol olacaktır.