arkaplan

Papağan Bakımı Hakkında Her Şey

3 sene önce ,
papagan

Evimize aldığımız çoğu evcil hayvanın bakımı konusunda biraz da olsa bilgi sahibi olsak da tam olarak ne kadar iyi bilgiye sahip olduğumuz tartışılır. Papağan da genel de evimizde bakmak için tercih ettiğimiz bir kuş türü hayvandır ve papağan bakımı da önemli bir hassasiyet gerektirir.

Papağanınızı koyacağınız kafes kesinlikle temiz olmalıdır. Onu temiz bir kafes içerisinde beslemeniz gerekir. Temizliği öncelik olan bu hayvanın pis bir kafes içerisinde hastalığa  yakalanması an meselesidir. Bu yüzden kafesi her daim temiz tutulmalıdır. Sadece 1 kere temizlemek yada ay da 1 kez temizlemek yeterli olmayacaktır. Belirli günler zarfında kafesin içini, suyunu ve yemini tekrar tekrar temizlemek lazımdır. Papağan özellikle suyu seven bir hayvan olduğundan suyu için gösterilen hassasiyet önemlidir. Papağanınızı banyo yaptırmanız hem ciltlerini güzel tutmak hem de parazitleri yok etmek adına çok iyi olacaktır. Beslenme konusunda ise eğer papağanınız daha yavru ise o büyüyüp gelişene kadar gıda takviyesi yapmanızı öneririz. Tabi bunu yaparken de el temasından kaçınılmalı şırınga kullanılmalıdır. Yavru papağan bakımı unutulmamalıdır ki, hayvanın gelecek yaşamı için oldukça belirleyici olacaktır.

Papağanlar ne yer? Sorusuna bir çoğunuz çekirdek cevabını verecektir evet. Ama tabi ki de sadece çekirdek ile beslemek olmaz. Papağanınızın gösterişli olması için tek yönlü beslememeniz gerekir. Siz ne verirseniz hayvanınız onu yiyeceği için Fındık, Ceviz, Fıstık, Badem, Mısır, Antep Fıstığı, Yulaf, Buğday, Keten tohumu gibi yiyeceklerin verilmesinde bir sakınca yoktur. Meyve olarak, Elma, Üzüm, Ayva, Muz, Çilek, Kiraz, Vişne, Mandalina, Tatlı Portakal verebilirsiniz. Tabi bunları verirken de insanlar nasıl yıkayarak tüketiyorsa ona da aynı şekilde yıkayarak vermeniz gerektiğini unutmayın. Yiyeceklerin sıcaklığı oda sıcaklığı olmalıdır. Bir diğer ayrıntıyı da unutmayın ki verdiğiniz meyve veya herhangi bir yiyecekten hayvanınız bunu kabul etmez ise telaşlanmayın daha önce sevmediğinden dolayı yemeyebilir. Onu zamanla tanıdıkça sevdiği şeyleri anladıkça sizde sevdiği yiyecek grubundan onu beslersiniz.

Gelelim kafes içerisindeki oyuncaklar konusuna, papağanınızın kafesine ilgi çekici oyuncaklar koymak onun zekası açısından da iyi bir yön olacaktır. Bu oyuncakları temizlerken de kafesteki yerlerini değiştirmek onlarda oluşan ilgi ve merak yüzünden zeka seviyesi gelişecektir. Bir başka yönden papağanınızı eğitmek ve size karşı  sözünüzü dinlemesi için ona kuracağınız cümlelerde büyük rol taşıyor.

Ona bir şeyler öğretmeye kalkıştığınız zaman sessiz ortam tercih edin. Ve şunu da unutmayın ki kadın ve çocuk seslerini erkeklere göre daha çabuk anlayıp taklit edebiliyorlar. Papağanlar konuşmaya daha fazla meyilli bir kuş türü olduğundan sizinle daha çabuk konuşabileceğine inanın. Bir cümle tekrar ettirmek istediğinizde onu parçalara bölerek birkaç kez tekrar edin sonradan papağanınız kelimeleri anladığında cümleyi size aynen söyleyecektir. Eğitim süresi boyunca ders tekrarlarınızı mutlaka yapın.

İyi beslenmiş ve iyi eğitim verilmiş bir papağandan daha güzel bir arkadaş bulamazsınız, yalnız dediğim gibi ince detaylara dikkat etmek gerekir. Sadece gerekli hassasiyeti ve sabrı gösterin sonuç mükemmel olacaktır. Hadi bakalım size bol şanslı ve eğlenceli günler!

Yorumlar (12)

 1. faruk mertol diyor ki:

  kadın ve çocuk seslerini erkeklere göre daha çabuk anlayıp taklit edebiliyorlar kuşta olsa sevginin daha çok nerden geldiğini onlarda anlıyorlar.

 2. musa diyor ki:

  Küçükken çok görüyordum papağan ama hiç konuşanına denk gelmedim tabi. Ama renkleri çok güzel genel olarak çok pahalı olurlar nedendir bilmem. Herhalde konuşma yeteneği olanlar daha pahalı yani konuşanlar.

 3. Emre diyor ki:

  Bildiğim kadarıyla evde beslenebilecek diğer kuşlardan ömürleri daha uzun oluyor. İnsanlar papağan diye çok çabuk kelime öğreneceğini düşünüyor. Sabır gerektiren bir şey. Yapılacak olan eğitim de önemli.

 4. Mutlu diyor ki:

  Çok eskiden haftalarca kırmızı kuyruklu papağan aramıştım bulamamıştım. Bu yazıyı görünce eski papağan besleme hevesim aklıma geldi.

 5. Halil diyor ki:

  Papağanları çok severim, kendime almayı düşünüyordum yazınız sayesinde gaza geldim teşekkürler.

 6. Leyla diyor ki:

  Papağan bakımıda, papağan eğitimide çok zevkli bence. Birde size iyice alıştıktan sonra artık evin bir üyesi oluyor.

 7. Bayram diyor ki:

  epey narin bir hayvanmış. bu kadar temizliğe düşkün olduklarınıve suyu sevdiklerini bilmiyordum.

 8. salih semiz aymaz diyor ki:

  papağan beslemek zor ve zahmetli bir iş bildiğim kadarıyla ama en eğlenceli kuş türü bir de konuştu mu sustur sustura bilirsen

 9. Oğuzhan diyor ki:

  Temizliğe çok düşkün bir hayvan ve ayrıca sadece pelet yem ile beslemeyi bıraksam iyi olur sizin dediğiniz gibi yeşil sebze ve meyve vereceğim.

 10. ferdi turan diyor ki:

  papağan deyip gecmemek lazım bu yazıyı okuduktan sonra bu işin çokta kolay olmadığını anladım

 11. Ghost diyor ki:

  Papağan bakımının gerçekten zor olabileceğini düşünüyorum bu yüzden almaya pek cesaret edemeyip muhabbet kuşunu tercih ettim

 12. ozlem1994 diyor ki:

  Papağanlar da zeki hayvanlar aslında yetenek sizsiniz gibi programlar da yaptıklarına görünce hayran kalıyorum 🙂