arkaplan

Norwegian Forest Karakteri ve Bakımı

norwegian-forest-petdio

İskandinavya’nın yerli kedilerinden olan Norwegian Forest yüzyıllardır dünya üzerinde var olan kedilerdendir. Oldukça uzun tüyleri olan ve ortalama 3 – 9 kilo ağırlığında olan bu tür, çikolata rengi tekir renkler şeklinde bir çok farklı renkte bulunabilir. Ev ortamında yaşayabilen bu kediler ağaçlara tırmanmaktan çok hoşlanır. Günümüz kedilerinin atası olduğu iddia edilen Afrika yabani kedisine çok benzemektedir. Yumuşak ve ince bir sesleri vardır ve çocuklarla iyi anlaşırlar. Sevgi doludurlar ve sıcak kanlı bir ifadeleri vardır.

Norwegian Forest Karakteri

Norwegian Forest karakteri bakımından oldukça sıcak kanlı bir kedi türüdür. Sürekli kendini sevdirmek için sırnaşır ve oyun oynamayı her kedi gibi çok sever. Buna rağmen bir çok çocukla da iyi anlaşır. Nazik ve arkadaş canlısı olması nedeniyle diğer hayvanlara karşı da aynı şekilde sıcak davranır. Bu nedenle saldırgan köpeklerden uzak tutulması gerekir.

Norwegian Forest Bakımı

Norwegian Forest bakımı için en önemli husus, tüylerin düzenli taranmasıdır. Kısmen uzun olan tüyleri çok topaklanmaz ama tüy yumağı yapabileceğinden sorun çıkarabilir. Beslenme konusunda pek mama seçmez. Ancak bazı türler, süt ürünlerine düşkün olabilir. Çok abartmamak kaydıyla sulandırılmış süt verebilirsiniz. Bu tür kediler ülkemizde çok popüler değildir. Cüsse olarak büyük ırk kediler arasındadır ve bu nedenle benzerleri ile karıştırılmaktadır.

Norwegian Forest ve Doğal Tür Oluşu

Bu kedi cinsinin gerçek bir doğal tür olduğu iddia edilmektedir. Vahşi doğada ve soğuk hava şartlarında yaşam mücadelesi veren bu kediler, oldukça değişik renklerde görülebilir. Soğuk ülkelerde yaşamalarına rağmen sıcakkanlı olan bu kediler, kediler ile ilgili gizemli efsanelerin varlığını doğrular niteliktedir. İnsanların bulunduğu bölgelerde yaşamaktan hoşlanırlar ve çok detay istemeyen bir bakımla sağlıklı yaşayabilirler.

Yorumlar (1)

  1. Erkan diyor ki:

    Norwegian Forest pek sevimli birşeye benzemiyorya. Kedi bakanlar genelde sevimli uysal vs. sebeplerle bakarlar. Bende kedi almayı düşünüyorum yakın zamanda.