arkaplan

Muhabbet Kuşu Tüy Dökme Sorunu

3 sene önce ,
muhabbet-kusu-tuy-dokme-sorunu-petdio

Evlerimizde eksik olmayan sesleri ile bizleri mutlu eden muhabbet kuşlarının da elbet bir takım sorunları olmaktadır. Bunlardan bizleri en yoranı tabi ki de muhabbet kuşu tüy dökme sorunu olmuştur. Muhabbet kuşu tüy dökme sorunları ile çok sık karşılaşmaktayız. Muhabbet kuşunuzda aşırı derecede tüy dökülmesi, kaşıntı ya da abartı derecede kabartı olursa, en yakın veterinere gitmeniz tavsiyemiz olacaktır. Parazitlerle ilgili sorun olabilir. Öncelikle onlara uygun spreyler bulunmaktadır.

Ancak küçük miktarda kilolarına göre damlalarla parazitleri kökten çözebilirsiniz veya muhabbet kuşunuzu korkutmadan özel bir tüy aralarını her hangi bir alerji problem var mı ya da mantar ve uyuz o tip sıkıntılar var mı diye dikkat etmemiz gerekmektedir. Onun haricinde mevsimsel tüy dökmesi olabilmektedir. Mevsimlerde bu konuda dikkat edilmesi gereken bir şeydir fakat bunun için yapabileceğimiz bir şey bulunmamaktadır. Muhabbet kuşu tüy dökme sorunu dikkat etmemiz gereken bir problemdir. Ve mama değişiminden dolayı tüy dökülmeleri de görmekteyiz.

Bu yüzden mamasını fazla değiştirmemeye dikkat ediniz. Stres gibi bir durum söz konusu olduğunda da tüy dökümü olmaktadır. Evdeki değişimler, ses yükselmeleri, ev taşınmaları stres yaratabilir veya kafesin yeri değiştiğinde stres yapıp tüy dökebilmektedirler. Bu nedenle çocuk gibi davranmamız ve yaklaşmamız gerekmektedir.

Sizlerin de değer verdiği muhabbet kuşlarınızın genel bir sorunu olarak görülmektedir. Muhabbet kuşu tüy dökme sorunu çözmek için öncelikle problemin neden kaynaklandığını öğrenmeniz gerekmektedir. Eğer problem sizler tarafından kaynaklı değil ve sağlıktan ötürü ise ilk işiniz veterinere götürmek olmalıdır. Kullandığınız yemin kalitesine ve iş hakkında tecrübeli kişilerden tavsiye alarak kullanmalısınız bunun yanı dışında ise mama değişikliği çok sık olmamalıdır. Bu kuşun sağlığını etkilemektedir. Sizlerin dikkat etmesi gereken en mühim konulardan biri budur. Çocuk bakar gibi bakmanız ve ilgili olmanız gerekmektedir. Kuşlar hassastır ve çoğu olayı algılamaktadırlar.

Üzüntünüzde üzgün, Mutluluğunuzda mutlu olacaklardır. Muhabbet kuşunuzun yerini değiştirmemeye özen gösterin. Stres yapabilir ve tüy dökebilir. Hatta daha çok gürültü yaparak keyifli olan sohbetinizi bile engelleyebilir. Kuşun yeri değiştiğinde kendisini kötü hissedebilir. Alışana kadar tüy dökmesinden endişe etmeniz gerekir. Diğer dikkat etmeniz gereken bir husus ise kuşunuzu korkutmadan tüylerinin arasına bakarak mantar var mı diye kontrol etmeniz gerekir.

Bu gibi durumlarda doğrudan veterinere götürülmesi beklenir. Muhabbet kuşu tüy dökme sorunu olan kuş bakımınızı ve ilginizi azaltabilir. Bunu kuşa yansıtmadan yapmanız tavsiyemiz olmaktadır. İlerleyen dönemlerde ise parazitler için çözüm üreten damlalar kullanabilirsiniz. Bunlar tabi ki muhabbet kuşunuzun kilosuna göre uygun olmalıdır. Bu damlaları veteriner aracılığı ile öğrenip satın almanız gerekmektedir. Muhabbet kuşunuzun kilosuna göre kullandığınız damlalar parazitler için bir çözüm olacaktır. Çözüm sonucunda kuşunuzun tüylerinin dökülmediğini ve bu sorundan hızlı bir şekilde kurtulduğunuzu sizlerde göreceksiniz.

Son dönemlerde bu gibi problemler sıklıkla karşımıza çıkmaktadır. Muhabbet kuşu tüy dökme sorunu Bu gibi durumlarda mevsimsel olduğunu göreceksiniz. Sonuçta şu anda bir mevsim değişikliği gerçekleşmektedir. Eğer sorunun kesinlikle sağlıksal ve sizlerden kaynaklamadığından emin iseniz. Probleminiz emin olun mevsimsel değişikliktir. Bunu endişe etmeniz gerekmemektedir. Zamanla kısa sürede kuş kendisini toparlamakta ve eski neşesinde olacaktır. Sizlerden dikkat etmenizi istediğimiz konu sağlıksal ve stres olmamasıdır. Bu yüzden evde tartışmalarınıza bile dikkat etmenize tavsiye ederiz.

Kuşunuzda parazit olduğunu düşünüyorsanız ve damlalar ile çözüm bulamadıysanız. Veterinere acil olarak geç olmadan götürmeniz gerekmektedir. Çoğu tüy dökme sonucu oluşan ölümler mevcuttur. Bizlerde sizler gibi onlara bir şey olsun istemeyiz. Hassas olmanız gerekmektedir. Nasıl ki çocuğunuza özen ve dikkatle bakıyorsanız. Muhabbet kuşunuzun da buna ihtiyacı olacaktır. En çok ilgi ve sevgiye. Onlarla muhabbet edin derdinizi anlatın sizleri dinler yeri gelince cevap bile verebilirler. Tabi ki bunu siz öğretmelisiniz. Tüy dökme sorunu en önemli problemlerden biridir bakım sırasında. Mutlaka kuşunuzu takip etmeli hareketleri gözden geçirmelisiniz. Eğer ki sağlık sorunundan emin iseniz ilk işiniz veteriner olmalıdır.