arkaplan

Muhabbet Kuşu Konuşma Eğitimi

3 sene önce ,
muhabbet-kusu-konusma-egitimi-petdio

Kuş ırkları arasında soyları papağanlardan geldiği için muhabbet kuşları da papağan ırkının diğer türleri gibi doğru eğitim ile konuşabilirler. Muhabbet kuşlarına konuşma eğitimi vermek için daha doğrusu daha kolay konuşma eğitimi vermeniz için dikkat etmeniz gereken bazı kriterler var, onlarda şu şekildedir;

 • Yavru muhabbet kuşlarına konuşma eğitimi verilmesi daha kolaydır, dünya da her canlı türünde olduğu gibi ne öğretilmek istenirse istensin bunun için en uygun zaman yavru oldukları zamandır. Tabi bu durum yetişkin muhabbet kuşlarına konuşma eğitimi veremezsiniz anlamına gelmiyor, elbette yetişkin muhabbet kuşlarına da konuşma eğitimi verebilirsiniz ancak bu yavru bireylere oranla daha zor ve sabır gerektirici olacaktır.
 • Muhabbet kuşlarında cinsiyet olarak erkekler kadınlara oranla daha fazla kelime dağarcığına sahip olabilmektedirler. Dişi muhabbet kuşları ortalama 12 kelime öğrenebilirken erkeklerde bu sayısı 100 civarındadır.
 • Konuşma eğitimi için en uygun zaman 2-4 aylık oldukları zamandır, daha önce eğitim vermeye başlamanız bazı olumsuz sonuçlara yol açabilir.
 • Eğitimde bir diğer önemli husus ise muhabbet kuşu ile sahibi yani sizin aranızda ki bağdır, kuşunuzla oldukça iyi bir duygusal bağ içerisinde olmanız, kuşunuzun kendini size yakın hissetmesi eğitimde gözle görülür bir ilerleme sağlar. Bu yüzden kuşunuz ile aranızı iyi tutmaya çalışın.
 • Kuşunuzun bulunduğu ortamda kesinlikle dikkatini olumsuz şekilde etkileyecek başka kuşlar veya aynalar olmamalıdır, kuşunuzun başka şeylere bağlanması sizinle olan ilişkisini olumsuz yönde etkiler ve konuşma yeteneğinin kaybolmasına neden olabilir.
 • Kuşunuzun size güven duymasını sağlamalısınız, bu yüzden kuşunuzu ürkütebilecek davranışlardan kaçınmalısınız ve ikili ilişkilerde ilk adımı onun atmasını beklemelisiniz diğer yandan da kuşunuzu avucunuza almanızı eğitim sırasında tavsiye etmiyoruz çünkü bu hareket kuşları ürkütebilmektedir.

Belli başlı maddeleri sıraladıktan sonra yazımıza devam edebiliriz, ancak şunu tekrar hatırlatmakta fayda var ki muhabbet kuşlarının konuşabilmesi aslında sahibini yani sizleri taklit etmesidir, taklit yetenekleri inanılmaz yüksektir fakat bulunduğu ortamda başka kuşlar vs. olursa ilgisini çekemeyeceğiniz için sizi taklit etme ihtiyacı duymayacak, haliyle de konuşmayacaktır.

Daha önce de belirttiğimiz gibi eğitim kuşunuz en az 2-4 aylıkken başlamalı, bu süre içerisinde de kuşunuz hem evinize hemde size alışmış olmalı, bu süre içerisinde muhabbet kuşunuzla henüz olumlu ilişki kuramadıysanız eğitim için biraz daha beklemenizi tavsiye ederiz.

Muhabbet Kuşu Konuşma Eğitimi – İlk Sesler

Muhabbet kuşları doğaları gereği çok iyi taklit yeteneklerine sahiptir, sahiplerinin de çıkardığı ses ve kelimeleri taklit ederek konuşmayı öğrenirler. Eğitime başladığınız zaman öncelikli olarak muhabbet kuşunuzun direkt olarak kelime veya hece yerine ufak sesleri taklit etmesini sağlamanızda fayda var. Kuşunuzla aranızda ki ilişki geliştikçe göreceksiniz ki belli bir andan sonra yavaş yavaş sizin hitaplarınızı taklit etmeye çalışacaktır, bu aşamada henüz tam olarak kelime veya heceleri taklit edemeyeceği için onu daha kolay taklit edebileceği öpücük sesinizi veya ıslık sesinizi taklit etmesi konusunda desteklemelisiniz. Sürekli olarak öpücük sesi veya ıslık sesi çıkardığınızda bir süre sonra sizi taklit etmeye başladığını göreceksiniz, bu noktadan sonra da artık ilk hece ve kelimelerini öğrenme vakti gelmiştir.

Muhabbet Kuşu Konuşma Eğitimi – İlk Kelime

Henüz başlangıç aşamasında kuşunuz en fazla 2 heceli kelimeleri söylemeye yatkın olacaktır, bu yüzden başlangıç aşamasında kendisinden uzun kelimeleri öğrenmesini beklemeyin. Başlangıç için muhabbet kuşlarının yatkın olduğu harfleri içeren heceleri/kelimeleri onlara öğretmeye çalışın. Bu harfler tüm sesli harfler dahil olmak üzere, sessiz harfler içerisinde de “C, Ç, S, Ş, P, J, K, Z” harflerini içerir. Bu harflerle oluşturulmuş en fazla iki heceli kelimeleri öğretmeye çalışmanız başlangıç için çok daha iyi olacaktır. Öğretmek istediğiniz kelimeyi sürekli kuşunuzun yanında onu korkutmayacak şekilde tekrar edin, bir süre sonra pür dikkat sizi dinleyecek ve siz sustuğunuz zaman yavaş yavaş sizi yani konuştuğunuz kelimeyi taklit etmeye çalışacaktır. Başlangıçta çıkardığı sesler size garip veya alakasız gibi gelebilir ancak zamanla kelime ağız yapısına oturacak ve konuşmaya başlayacaktır. Yaklaşık on gün civarında sürebilecek bu alışma sürecinde eğitime devam etmelisiniz, on günün sonunda ise artık kuşunuz öğretmeye çalıştığı kelimeyi fısıltı halinde de olsa konuşmaya başlayacaktır.

Muhabbet Kuşu Konuşma Eğitimi – Diğer Kelimeler

Muhabbet kuşunuz ilk kelimesini öğrendikten sonra yavaş yavaş yeni kelime öğretme aşamasına geçebilirsiniz, bu nokta da öğretmeye çalışacağınız ikinci ve üçüncü kelimeleri de ilk kelime gibi nispeten daha kolay bir kelime seçerseniz çok daha iyi olur, metod olarak da üstte ki ile aynı eğitim metodunu uygulayın. Kuşunuz ilk üç kelimesini öğrendikten sonra ise artık iki heceden fazla kelimeleri öğretmeye başlayabilirsiniz, yeni kelimeleri öğretirken ara sıra da eski kelimeleri tekrar ettirmeyi unutmayın. 1-2 ay içerisinde kuşunuz artık gür bir sesle konuşabilecek hale gelecektir, yaklaşık 6 ay sonra ise artık eğitime gerek kalmadan günlük hayatta sık sık kullandığınız kelimeleri kendisi öğrenebilecektir, ancak yazımızın da başlarına belirttiğimiz gibi muhabbet kuşunuz ile olan ilişkiniz sürekli iyi olmalıdır, ona karşı sergileyeceğiniz olumsuz bir davranış tüm emeklerinizin boşa gitmesine neden olabilir.

Yorumlar (16)

 1. Deniz diyor ki:

  Benimde muhabbet kuşum var 1 çift fakat ne yaptıysam konuşturamadım sanırım çift oldukları için konuşturamıyorum, tek li kafes alıp bu bilgilerle deneyeceğim.

 2. Tamer diyor ki:

  Bu sayfayı favorilere kaydettim. İleride muhabbet kuşu alırsam çok lazım olacak, teşekkürler.

 3. Emre diyor ki:

  Bizde de muhabbet kuşu var 3 yaşında. İlk zamanlar pek ilgilenemedik o yüzden hayla herhangi bir kelime çıkarmıyor İlk evin zil sesini ezberlemişti.

 4. cemal diyor ki:

  Bu zamana kadar hiç kuş beslemedim nedense. Nedenini bende bilmem ama kuşları ve tüm canlıları yani hayvanları severim. Konuşma eğitimi güzel bir yazı olmuş.

 5. Fikret diyor ki:

  Bende bu güne kadar hiç kuş beslemedim. Çocuğum alerjik bünyeli diye biraz çekiniyorum aslında.

 6. feran özlü diyor ki:

  bu muhabbet kuşlarına eğitim vermekte ayrı bir sanat olduğunu anlıyoruz demekki önemli olan nasıl öğreteceğini bilmiş olmaktır.

 7. hilal diyor ki:

  Hemen hemen her şeyin bir eğitimi vardı ama muhabbet kuşları ile ilgili ilk kez gördüm ve kuş besleyenler için çok iyi bir olay bence.

 8. Emre diyor ki:

  Kafeste ayna olmamasını ilk defa öğreniyorum. Yavruyken eğitmenin daha faydalı olduğunu tahmin ediyordum. Muhabbet kuşları iyi bir dosttur.

 9. İbrahim diyor ki:

  YouTube’da denk gelmişti kanalın sahibi kuşuna 15-20 tane kelime öğretmiş papağan gibi konuşuyor. Kuşu çok iyi eğitmiş ve birçok video eklemiş kanalı beğendim gerçekten ismi de cafer 🙂

 10. Umutist diyor ki:

  İki defa Muhabbet Kuşu aldım alırken konuşmak için yeni doğmuşunu önerdiler çok uğraştık ama konuşturamadık. Sonrasında zaten Muhabbet Kuşu da kaçtı.

 11. Talip diyor ki:

  Bizim kuşlarda ne kadar uğraşırsak uğraşalım bir türlü konuşmadı. Sonunda babam sattı kurtuldu.

 12. kerim diyor ki:

  muhabbet kuşum konuşacak mı diye çok bekledim ama yazıdaki teknikleri uygulamadan boşa beklediğimi anladım

 13. harbigirl diyor ki:

  Muhabbet kuşlarının bazıları bir iki kelime olsun çok güzel söylüyorlar ama ben bir türlü konuşturamadım

 14. pokemon diyor ki:

  Harika bilgiler emeğinize sağlık. Muhabbet kuşumu konuşturabilirim umarım.

 15. Levent diyor ki:

  Muhabbet Kuşları kafa şişirselerde çok tatlı ve hareketli hayvanlar. Şahsen ben seslerini seviyorum ama bir çok kişi şikayet ediyor. Verdiğiniz bilgiler ışığında sesleri artık daha çekilir olacak.

 16. Erkan diyor ki:

  Bir de benim dikkat ettiğim kadarıyla kalabalık ortamlarda daha fazla konuşkan oluyor muhabbet kuşları.