arkaplan

Moli Balıkları Hakkında Her Şey

3 sene önce
moli-baligi-petdio

Kolay üretilebilir olmasının yanı sıra dayanıklı olması sebebiyle de özellikle balık beslemeye yeni başlayanların tercih ettiği moli balıkları genellikle altın sarısı ya da siyah renktedir.

Moli Balıklarının Özellikleri

Sürüler halinde yaşayan moli balıkları genel olarak bitki aralarında yiyecek ararlar ve bu nedenle canlı bitkilerden oluşan bir akvaryum onlar için çok daha uygundur. Otuz iki ana türden oluşan moli balıkları, aynı zamanda farklı türlerin çiftleşmesiyle melez türleri de oluşmaktadır. Dalmaçyalı, siyah moli, cüce moli ve altın moli en çok bilinen türleridir.

Moli Balıkları İçin Uygun Akvaryum

Moli balıklarının yaşayabileceği en uygun akvaryum türü 20 lt kapasiteli ve canlı bitkilerin çok olduğu bir akvaryumdur. Yosun ve bitkilerle beslenen molilerin yavruları da diğer balıklardan gizlenmek için bu bitkilere ihtiyaç duyar. İdeal pH değerinin 7 olduğu akvaryumlarda sıcaklığın 21 ile 27 derece olması moli balıkları için idealdir.

Moli Balıklarının Beslenmesi

Akvaryumda yetiştirilen moli balıkları otçul olsa da moli balıkları aslında hem etçil hem de otçul bir balık türüdür. Evcil hayvan ürünleri satan mağazalardan alacağınız pul yemler bu balıklar için uygundur. Ayrıca moli balıkları hazır yem yanında akvaryumdaki canlı bitkilerle de beslenirler. Moli balıklarının ağız yapıları su yüzeyinden beslenmeye uyun olduğu için su üzerinde kalan pul yemler tercih edilir. Yavru moli balıkları hızlı büyüdüğü için doğduktan bir kaç saat sonra hazır yem yiyebilir. Bu nedenle moli yavruları da ilk günden itibaren hazır yemle beslemeye uygundur.

Moli Balıklarının Üretimi

Üretim için bir erkek balığa 4 ya da 5 dişi balık gerekmektedir. Moliler hepçil bir tür olduğu için hamile balıklar ayrı bir yerde olmalıdır. Böylece anne ve babalar yavruları yiyemez. Bol bitkili bir akvaryumda yavrular iki hafta sonra bitkiler arasına gizlenebilecek hale geldiği için, akvaryuma salınabilir. Gebelik süresi 21 – 30 gün civarıdır.

Moli balıkları az sayıda doğum yapsa da doğumdan bir kaç saat sonra tekrar hamile kalabilirler. Moli balıklarında cinsiyet ayrımı genel olarak kuyruklardan yapılır. Kuyruk yüzgeci yay gibi olanlar erkek, daha düz ve kısa kuyruğa sahip olanlar ise dişidir. Ayrıca erkeklerin kuyrukları dışa, dişilerin kuyrukları ise içe doğru kavis alır.

Yorumlar (11)

 1. melik diyor ki:

  sayenizde Moli Balıklarını da tanımış olduk. Bu site sayesinde bilmediğimiz canlıları tanıma fırsatını tek tık ile bulabiliyoruz. Her türlü canlı var neredeyse.

 2. Tarkan diyor ki:

  Ben Moli balıklarını pek sevemedim. Sarı Prenses’ler akvaryumda mavi ışıklar altında çok tatlı oluyorlar tavsiye ederim.

 3. hamit diyor ki:

  Moli balıkları az sayıda doğum yapsa da doğumdan bir kaç saat sonra tekrar hamile kalabilirler.neredeyse dokununca hamile kalacak bir tür ıiginc gerçekten

 4. Hüseyin diyor ki:

  Bu balıklardan görmüş olabilirim ama ismini ilk defa duyuyorum. Böyle tür balıklar genelde çok yaygın oluyor.

 5. Cavit Pala diyor ki:

  Görümünde hiç albenisi yok. Ama o da bir balık türü sonuçta. Bulabildiğim tüm balıkları bir akvaryum içerisinde beslemek gibi bir düşüncem var.

 6. Oğuzhan diyor ki:

  Canlı bitkileri akvaryumda yaşatmak zor olduğundan bu balığın bakımıda bundan dolayı biraz zor ama çok güzel şekli olduğu için çok fazla besleyen var.

 7. Erkan diyor ki:

  Altın moli balığını görmüştüm evcil hayvan satan bir yerde baya güzeldi. Ama bu resimdeki pek iç açıcı değil doğrusu.

 8. Kerim diyor ki:

  Açıkçası renkleri pek hoşuma gitmedi.

 9. Taha diyor ki:

  Tip olarak denizdeki kaya balıklarına çok benzettim ben bu balığı. anlı bitki ile beslendiği için bakımı zor olabilir bu balıkların.

 10. rebellegirl diyor ki:

  Sarı renkte olan moli balıkları akvaryuma ayrı bir renk katıyorlar 🙂

 11. pokemon diyor ki:

  balon moli daha güzel oluyor buna nazaran.