arkaplan

Melek Balıkları Hakkında Her Şey

3 sene önce
melek-baligi-petdio

Akvaryumların popüler sakinleri olan Güney Amerika kökenli melek balıkları genelde yaşam alanı olarak Amazon Nehrini seçmişlerdir. Akvaryumlarda insanlara muhteşem renk şölenleri sunan bu güzel yaratıkları yakından görmek insanları daha da büyülüyor.

Melek Balıklarının Büyüme Evreleri

Genelde boylamasına büyüyen melek balıkları bir karış kadar büyüyebilirler yani boyları genelde 16-17 cm olabiliyor. Tabi ki büyümesi için kullandığınız akvaryumun genişliği, beslenme sıklığı gibi konular da oldukça önemli. Su sıcaklığı en ideal olarak 25-28 santigrat olmalı. Daha düşüğü ya da daha fazlası balığınıza zarar verebilir. Balıklarınızın ömrünü uzatabilmek için ilgi göstermeniz şart. Unutmayın ki onlar sadece sizin ilginiz ve yapacağınız bakım sayesinde hayatta kalabileceklerdir.

Melek Balıklarının Özellikleri

İnsanın gözlerini kamaştıran renkleri ile melek balıkları günümüzde çok farklı desenleri ile akvaryumların gözdesi olmaya devam ediyor. Renkleri ile insanları kendilerine hayran bırakan bu güzel balıklar son derece hareketlidir ve akvaryum içerisinde rahat hareket edebilmek ister. Çok iyi bakıldığında 10 yıl kadar rahat bir şekilde yaşayabilirler.

Melek balıkları daha çok durgun ve hafif akıntıları suları severler. Bazen agresifleşen balıklar olduğunu söyleyebiliriz. İyi bakıldıklarında son derece hızlı gelişebilen balıklardır. Kendilerinden büyük balıklar açısından akvaryumlarında tehlikesizdirler ancak kendilerinden küçük olan balıklara saldırma eğilimleri vardır.

Melek Balıklarının Bakımı

Melek balıklarının akvaryum içerisinde rahat hareket edebilmesi ve strese girmemesi için asgari yüksekliğinin 50-60 cm civarında olmasına dikkat etmelisiniz. Akvaryum suyunu da periyodik olarak değiştirmelisiniz. Çok büyük bir akvaryum kullanıyorsanız haftada bir kere de olsa suyun belli bir miktarını yenilemeniz balıklarınızın ömrünü uzatacaktır.

Melek Balıklarının Beslenmesi

Melek balıklarını kendi özel yemleri ile besleyebilirsiniz. Farklı yeşil bitkiler de tüketmeye meyilli olan bu balıklar akvaryumdaki yavru balıklara saldırma potansiyelleri ile bilinirler. Bu konuda biraz daha dikkatli olabilirsiniz. Melek balıkları birçok yemi rahatlıkla yiyebilen nadir balıklardandır. Oldukça obur olan bu balıkları doyurmak size farklı bir keyif verecektir. Boyutu büyük olan melek balıklarını granül yemlerle besleyebilirsiniz. Küçük balıkların bu iri taneli granül yemleri yemesi zor olduğu için onlara daha küçük taneli yemler kullanabilirsiniz.

Yorumlar (13)

 1. Melih Kocayürek diyor ki:

  Akvaryumumda bir sürü çeşit balık besliyorum ama bu balık türünü ilk defa duydum. Eğer diğer balıklarımla uyum sağlarsa bunu da besleyebilirim.

 2. haydar ünlü diyor ki:

  hay mübarek şu canlının güzelliğne bakarmısım rabbim neylerse güzel eyler sual olmaz.

 3. melek diyor ki:

  tam da nickimle uyumlu Melek Balıkları ile ilgili çok detaylı bilgiler yer almaktadır. Bu bilgilere insanların ihtiyacı olur şahsen ben ilk kez duydum bu balığı çok güzel.

 4. Hasan diyor ki:

  Gösterişli balıklardır. Karma akvaryumlarda bakılamayacağını acı bir şekilde tecrübe ettim. Bir hedef seçer ve o hedef yok olana kadar uğraşır o yüzden karma akvaryumlarda bakılmasını tavsiye etmem.

 5. Erkan diyor ki:

  Melek balıklarının dış görünüşleri gerçektende çok iyiymiş. Akvaryuma renk katıyorlar.

 6. pokemon diyor ki:

  Melek balığı besledim bu kadar uysal bir hayvan görmedim ben 😀 dünya umrunda değil zaten motorun gücüyle suyun akıntısına kapılıp onunla hareket ediyorlar 🙂

 7. Oğuzhan diyor ki:

  Melek balıkları akvaryum sıcaklığı konusunda biraz hassas dikkat edilmesi gereken bir konu.

 8. Berk diyor ki:

  Görünüş olarak çok tatlı olan Melek Balıkları akvaryum için bence biçilmiş kaftan.

 9. Kaan diyor ki:

  Benim oldukça büyük bir akvaryumum var 3 tanede melek balığım. Gerçekten çok hareketliler hiç yerlerinde durmuyorlar.

 10. Ali diyor ki:

  Melek balıkları gerçekten çok güzel gözüken balıklar arasında. Çok hareketli olduklarını da söyleyebilirim.

 11. rebellegirl diyor ki:

  Melek balıklarını da ilk kez duyuyorum ve bir yerde görürsem mutlaka alacağım çok güzeller 🙂

 12. Emin diyor ki:

  Melek balıkları muhteşem gözüküyorlar. Bir an önce almak isterim.

 13. ibrahim ko diyor ki:

  moli balığı ve veifera balıkları meleklere saldırıyor ne yapmam lazım yardımcı olursanız sevinirim.