arkaplan

Lepistes Balığı Hakkında Herşey

3 sene önce
lepistes-baligi-petdio

Lepistes balığı, kolay yavru alınabilmesi, ucuz olması, hemen her şarta uyum sağlayabilmesi gibi sebeplerden dolayı birçok kişi tarafından tercih edilen bir balık türüdür. Tek tür olarak beslenmesi tavsiye edilse de eğer farklı balıklar ile bir arada olduğu bir akvaryum isterseniz moli, velifera gibi canlı doğuran balıklarla beslenmesi uygundur. Erkek lepistes balığı 4 cm civarıyken dişi lepistes balığı 6 cm civarı olur.

Lepistes Balığının Beslenmesi

Lepistes balıkları otçul olduğu için bitkisel içerikli yemlerle beslenmelidir. Ancak yeni doğan lepistes balıkları protein ağırlıklı beslenir. Pul ve peler yem türlerinin kullanılması gereken lepistes balıklarına çok küçük olmadıkları sürece ince kıyılmış, haşlanmış sebze de verebilirsiniz. Özellikle yavru lepistesler de sindirim sistemini yormamak gerekir.

Lepistesin Akvaryumu Nasıl Olmalıdır?

Tropical bölge balığı olan lepistesler için ortalama olarak 26 ile 28 derece arasında bir akvaryum sıcaklığı uygundur. Lepisteslerin daha canlı ve parlak olması için günde en az 12 saat akvaryum ışıklandırılmalıdır. Otçul beslenen lepistesler için akvaryumda bulunan bitkiler yenilemeyen cinsteki canlı bitkiler olmalı ve ışığa karşı hassa oldukları için saklanma alanları da oluşturulmalı. 7 ile 8.3 PH değeri lepistes beslenen bir akvaryum için uygundur. Tabanı ince bir kum tabakasıyla kapatılan akvaryumda havalandırma sisteminin hafif akıntı sağlaması balıkları olumlu etkileyecektir.

Lepistes Balığının Üremesi

Lepistes balığı kolay üreyen balık türlerindendir. Lepistes balığının üretiminde önemli olan nokta erkek balıkların dişi balıkların dörtte biri kadar olması gerektiği konusudur. Aksi taktirde erkek lepistesler az sayıdaki dişi lepistesi üreme dönemi çok hırpalar ve bu da verimliliği düşürür. Lepistes balıkları hamile kaldıktan sonra erkeğe ihtiyaç duymadığı için farklı bir alana alınabilir ancak, aynı akvaryumda kalacaksa yavru lepisteslerin saklanabileceği bolca alan olması gerektiğidir. Çünkü lepistesler yavrularını yiyebilmektedir.

Oluşturulan bu saklanma alanları dişi balığın da saklanmasına olanak sağlayarak, hırpalanmasını engeller. Doğum sonrası kondisyon arttırıcı yemler tercih edilmesi sağlıkları için önemlidir. Gebelik süresi 20 ile 40 gün arasıdır ama genel olarak 30. günde yavru verirler. Gebe lepiskanını karnı siyah olur ve şişer. Lepiskalar 3 aylıkken doğum yapabilecek fiziki şartlara ulaşır.

Yorumlar (9)

 1. Aslan diyor ki:

  Benimde lepistes balığım var. Ürediklerinde yavrulara sahip çıkamıyorum, çok üzülüyorum.

 2. hadi gul diyor ki:

  Lepistes balığı, kolay yavru alınabilmesi, ucuz olması, hemen her şarta uyum sağlayabilmesi gibi sebeplerden dolayı birçok kişi tarafından tercih edilen bir balık türüdür. bende bundan dolayı bunları tercih ediyorum

 3. pokemon diyor ki:

  Çok klasik olan ama yavrulatması zevkli olan balık türü. Kolayca canlı doğum yapıyor benim vardı fakat yavruları kontrol etmek canlı tutmak çok zor oluyor.

 4. Recep diyor ki:

  Yavru lepistesleri ayırmak lazım yoksa ölüyorlar lepistesler rahat vermiyor hatta kendi aralarında saldırganlaşıyorlar. Bir daha lepistes balığı almam.

 5. Harun diyor ki:

  Konuyu görünce çocukluğum aklıma geldi. Bizim orada bir dere vardı, bu lepistes yavrularını bir şekilde yakalar kovada beslemeye çalışırdık 🙂

 6. Erkan diyor ki:

  Bende de akvaryum var ama hiç lepistes balığı almamıştım. İyiki de almamış dedirtti.

 7. sezen diyor ki:

  en güzeli ve temizi evde beslenecek canlı bennce balıktır. Güzel veya büyük bir akvaryum yapılacka içine bu Lepistes Balığı da konulşacak.

 8. Furkan diyor ki:

  Bu balıklar yerine göre çok saldırganlaşabiliyor gerçekten dikkat etmek lazım.

 9. Fatih Çamyayla diyor ki:

  Çok hoş bir görüntüsü var bu balık türünün. Bakabileceğimi bilsem bir akvaryum dolusu lepistes alıp beslerdim.