arkaplan

Labrador Retriever Özellikleri, Bakımı ve Beslenmesi

Labrador Retriever Dog Smiles on Bench Outdoors

İnsanla en iyi uyumlu hayvanlar arasında yer alan Labrador Retriever cinsi köpekler, çok akıllı ve zeki olmalarıyla bilinirler. Çocuklarla ve diğer hayvanla mükemmel bir uyum sağlarlar. Bu nedenle aile köpeği olarak tercih edilirler. Geçmişte avı bulup getirmek için kullanılan bu köpekler, koku alma yeteneklerinin oldukça gelişmiş olması nedeniyle tercih edilirler. Yalnız kalmayı sevmeyen sosyal köpeklerdir. Oyun ihtiyaçları ve egzersiz ihtiyaçları düzenli olarak karşılandığında uyumlu ve sorunsuz bir şekilde yaşayabilirler. Bekçilik yapabilirler ama insan canlısı oldukları için tam anlamıyla etkili sayılmazlar. Bahçeli bir evde de apartman da beslenebilirler.

Labrador Retriever Bakımı

Labrador Retriever bakımı oldukça kolaydır. Ancak yalnız kalmayı sevmeyen bu köpekler, eşyalara zarar verebilirler. Golden Retriever cinsine nazaran daha dominant bir cins olan bu köpekler, siyah, sarı ya da kahverengi olabilir. Ülkemizde sarı renkli olanları çok fazla görülmektedir. Duygusal ve sabırlı bir köpek olduğu için bakımı zor değildir. Herkesle çok samimi ilişkiler kurmak ister ve bazı insanları sevmez. Narkotikte çok başarılıdırlar.

Labrador Retriever Özellikleri

Bu cins köpekler en çok tercih edildikleri itaat yarışmalarında başarılı sonuçlar göstermektedir. Uyuşturucu maddeleri bulma konusunda da oldukça başarılıdırlar. Kısa olan tüylerin bakımı oldukça kolaydır ve düzenli fırçalama bakım için yeterlidir. Ancak tırnak bakımlarına da özen gösterilmesi şarttır. Bir çok arama kurtarma operasyonunda da başarılı olan köpekler, av kanından gelen ve av kanından gelmeyen cinslere göre ayrılırlar. Bu iki ırkın karışımı en ideal cinstir ve daha hareketlidirler. Ancak Labrador Retriever beslenmesi hassas olması gereken bir konudur. Çünkü oburluğa yönelme ihtimalleri söz konusudur. Her gün düzenli olarak yürüyüşe götürebileceğiniz köpeğinizle uyumlu bir şekilde yaşayabilirsiniz.