arkaplan

Köpek Bakımı Hakkında Her Şey

kopek-bakimi-petdio

Merhaba değerli hayvan dostları. Bugün dünyamızda ve ülkemizde bu konuda, az da olsa üzücü haberlere rastlarken, yine de çoğunlukla bizleri gururlandıran ve mutlandıran, bilinçli bir hayvan sevgisi artışına ve bu konuda güzel gelişmelere de şahit olmaktayız.. Öncelikle yeryüzünde yaşayan bütün canlıların bizler için ayrı ayrı kıymetli olduğunu belirterek, bu konumuzda sizlerle, biz insanların, tarihimizin en başlarından beri en yakın dostları olmuş köpeklerin bakımında uygulanması gereken inceliklerden söz etmeye çalışacağız..

O zaman konumuza şöyle başlayalım.. Öncelikle ”ben bu gün bir köpek almak istiyorum ”sözünü tarihe gömerek, bunun yerine ” ben bu gün bir köpek sahipleneceğim ”yaklaşımını benimsiyoruz. Neden mi? Çünkü bir dostu satın alamazsınız ve sahipleneceğiniz şirin dostunuz,  sizin yeri gelecek en yakın arkadaşınız yeri gelecek ailenizin bir üyesi olacaktır ve bu yüzden de bir köpek sahiplenmeden önce bunun sorumluluğunun farkına iyice varılmış olması gerekir. Çünkü size , evinize ve ya bakımınıza alışmış bir köpek dışarı atıldığı takdirde, hayatta kalma şansı çok düşük olacaktır.

Peki, köpek bakımı nasıl yapılır? Öncelikle sahiplenilmek istenen bir yavru köpek ise , annesini en az iki ay bir süreyle emzirmiş olması, onu anne sütünden aldığı antikorlar sayesinde bir takım hastalıklara karşı koruyacaktır ve bu da olası ve istenmeyen bir eken kayba karşı etkili olacaktır. Ve yavru nereden sahiplenilmiş olursa olsun, ilk öncelik derhal bir veteriner hekim kontrolü altına girmesidir. Bu şimdilik kulağa masraflı bir iş olarak gelse de, günümüzde bunu ücretsiz , gönüllü veya düşük maliyetlerle gerçekleştiren belediyelerimiz ve veteriner hekimlerimiz de mevcuttur. Veteriner hekimlerimiz bu süreçte yavrumuza uygulanması gereken aşılarını , parazitel ilaçlarını ve gerekirse destekleyici tedavilerini uygular. Aynı zamanda hekimlerimizce özellikle uyarıldığımız başka bir konu ise, özellikle yavru köpeklerde bu aşıların ve belirlenmiş prosedürün tam olarak uygulanmadan henüz dışarıda dolaştırılmaması ve başka köpeklerle temasa geçmemesidir.

Peki.. Yavrumuzu ve ya dostumuzu sahiplendik.. Her şey yolunda güzel. Ve daha sonra neler yapmamız gerekecek ? Yavru köpek bakımında nelere dikkat etmeliyiz? Bundan sonra en önemli şey kendimiz gibi dostumuzun da ihtiyaçlarını karşılamak olacak. Bu da en başta sevgi, barınma, yeme, içme , tuvalet ve gezme ihtiyacı olacaktır. Eğer bahçeli bir evde yaşamıyorsanız ve dostunuz çoğunlukla evin içinde olacaksa,  bu durumda en sabırlı olmanız gereken durum tuvalet eğitimi olabilir ki burada çeşitli yöntemler uygulanabilir.

american-cocker-spaniel-petdio

Tabii ki de altını çizerek belirtelim şiddet asla bu yöntemlerden biri değildir. Davranışlarınızla, gerekirse koşullandırma , ödül ve ceza yöntemleriyle bu otoriteyi sağlayabilirsiniz. Otorite sağlamak, aynı zamanda, sadece bu konuda değil, bütün köpek bakımı konusunda önemli bir durumdur. Çünkü herhangi bir otorite boşluğunda dostunuz evi kendi evi ve sizi de misafir olarak görüp kontrolü kendi eline geçirmeye çalışabilir.. Ama köpekler de zeki ve çabuk adapte olan canlılar oldukları için, gerekli yöntemlerle, en başta sevgiyle ve sabırla bir yerden sonra o size kendi isteklerini anlatacak, siz onu anlayacaksınız, siz ona kendi isteklerinizi anlatacak, o da sizi kolaylıkla anlayacaktır.Dediğimiz gibi dostumuz eğer ev içinde yaşıyorsa ,  günde en az iki kere dışarı çıkması onun hem tuvalet ihtiyacını karşılayacak, hem de biz insanlar gibi gezme, dolaşma ihtiyacını karşılayıp rahatlamasına sebep olacaktır.

Yemek konusuna değinecek olursak, burada tamamı ile kendi şahsi tecrübelerime dayalı olarak söyleyebilirim ki, genellikle bir köpek neye alışırsa onu yer.. Burada anlatmak istediğim, yavruluğundan beri sizlerle aynı yemeği paylaşmış olan bir köpek kolay kolay kuru mamaya alışmayacaktır. O yüzden beslemede, kuru mama kullanmayı düşünenlerin, bunu ona yavruluk döneminden alıştırmasında fayda vardır. Zaten bu konuda önemli olan tek şey, dostunuzun gerektiği kadar ve dengeli beslenmesidir.

Bunların üzerine, aslında gerekli de olmakla birlikte, ona, diş, tırnak ve tüy bakımı uygulayabilir, ona oynaması ve dişlerini kaşıya bilmesi için oyuncaklar alabilirsiniz ki buna bayılacaktır zaten.

Peki dostlarımızı ne sıklıkla yıkamalıyız ? Bu konuda da, aslında bilinenin aksine, herhangi belirlenmiş kesin bir prosedür yoktur. Bazı cinslerin suyu çok sevdiği gibi, bazıları da hiç sevmeyebilirler. Bu konunun da önemli noktalarından biri aslında, sıklıktan ziyade yıkarken kullanmamız gereken özel köpek şampuanlarıdır. Çünkü bizim şampuanlarımız onların ciltlerine zarar verebilir. Ama bu konunun en önemli noktası şudur ki her yıkamadan sonra köpeğimizi iyice kurulamanız gerekmektedir. Bu yapılmadığı takdirde, dostlarımızda istenilmeyen cilt ve mantar hastalıkları oluşabilir.

Geri kalanı da zaten, kendi ihtiyaçlarımıza önem verdiğimiz kadar onun ihtiyaçlarını anlamak ve  önem vermek, kendi sağlımıza önem verdiğimiz gibi onun sağlığına önem verip, mutlaka aşı ve ilaçlarımızı, günü gününe, ayı ayına hekimimizin belirlediği prosedüre uygun şekilde gerçekleştirmektir. Siz ona gereken özeni ve ilgiyi gösterdikten sonra zaten bunun karşılığını fazlasıyla almış olacağınızı göreceksiniz. Çünkü size sevgi bağıyla bağlanmış bir köpek, bulunabilecek en sağdık dostlardan biridir.

Son olarak sevgili hayvan dostları, köpek bakımının ve sahiplenmenin büyük sorumluluk gerektirdiğini, onların da en az bizler kadar hassas duyguları olduğunu hepimize son bir kez daha hatırlatma olması için, konumuzu ünlü bir köpek psikologu ve bilim insanı olan Stanley Coren ‘ den bir alıntı yaparak bitirelim. ”Köpeklerin en büyük korkusu evden onsuz çıktığınızda tekrar onunla geri gelmeyeceğinizdir ”

Yorumlar (9)

 1. murat diyor ki:

  bir sivaslı olarak en çok kangalı severim ama şehirde beslemek çok zor. Köyde falan olsak coban olsak çok iyi olurdu. Ama diğer köpekleri de severim tabi eğitimi bakımı çok önemli

 2. Cemşit diyor ki:

  Küçüklüğümden beri hep köpek beslemek istemişimdir. Bu sayfayı görünce de yine köpek besleme hevesim geldi.

 3. Refik diyor ki:

  Evde bende köpek besliyorum düzenli olarak aşılarını zaten yaptırıyordum bakımınıda daha detaylı öğrenmiş oldum , bir tane daha alayım diyorum bakalım kararsızım.

 4. Siyah diyor ki:

  Oldukça değerli ve insanları bilgilendirici bir makale olmuş. Bu arada resimdeki köpekler çok sevimliler 🙂

 5. Umutist diyor ki:

  Ben şu arala evcil köpek arayışındayım. Kızım ne zamandır eve köpek almamı istiyor ona da burs kazanması karşılığında köpek alacağımıza söz vermiştim. Barınaktan değil de evde beslemiş olan ve şuan bakamayanlardan almak istiyorum. Ancak evcil hayvan bakımı ile bilgim neredeyse sıfır. bu konuda şimdiden bir şeyler araştırma başladım. Yazınızada bu açıdan ilgimi çekti. Şimdilik sanırım biz ufak cüsseli köpekleri tercih edeceğiz hem bakımıda diğer köpeklere göre sanırım kolay olur. Sizleri de takip etmeye devam edeceğiz.

 6. Ali diyor ki:

  Köpeği olan biri olarak söylüyorum gerçekten çok yararlı bir konu olmuş emeğinize sağlk.

 7. Emir diyor ki:

  Bahçeli bir evim olunca inşallah bende köpek sahiplenecğeim.

 8. Emre diyor ki:

  Türkiye’de köpek bakımı ve/ya beslemesi parmakla sayılacak kadar az. Genelde yurt dışı (Amerika) insanları daha fazla hayvan besliyor. Hayvanlara Türkiyede her zaman ki gibi şiddet gösteriliyor, öğretiliyor. Yurt dışında neredeyse havlayarak konuşan köpekler var.

  95 yılında bir tane köpeğim vardı 🙂 Aklıma o geldi. Küçükken üzerine oturur, kulaklarınıı çekerek at gibi kullanırdık. Şimdi o zaman yaptığımdan ben utanıyorum.

 9. Olga Fordogtainers diyor ki:

  Merhaba, sitenizdeki faydalı bilgiler için çok teşekkür ederim! Biz köpek eğitimi için tüm gerekli aksesuarları imal ediyoruz: boyun, göğüs ve gezdirme tasmaları, ağızlıklar, kolluklar, oyuncaklar, ısırmalıklar, eğitmenler için koruyucu giysiler ve diğer bakım malzemeleri.
  Size başarılarının devamını diliyoruz!
  Olga, Fordogtrainers