arkaplan

Kedinizin Bakımı Nasıl Olmalı

kedi-bakimi-petdio

Kediler en bağımsız evcil hayvanlar olarak görülse de evinizin sağlıklı bir kedisi olması için bakıma ihtiyacı vardır. Kediler kendilerine köpeklerden daha çok yetse de çaba sarf ederek ve onları severek köpekler kadar sadık olabilirler. Eğer kedinizi sağlıklı tutarsanız kendini sevilmiş ve evinizde huzurlu hissedecektir.

İlk olarak kedinizin sağlıklı olması çok önemlidir. Yılda bir kere kedinizin genel sağlık testini yaptırmanız kötü sonuçları olabilen ciddi hastalıklara müdahale edilmesine yardımcı olacaktır. Yaşlı bir kediniz varsa yılda iki kere test edilmeli çünkü yaşlı kediler hastalıklara daha çok yatkındır. Eğer kedinizin miyavlama şeklinde, yürümesinde, yemesinde veya davranışlarında bir değişiklik fark ederseniz veterinerinizle bu konuda danışmalısınız. Bu durumda veterineriniz başka parazitler, kalp fonksiyonu, böbrek fonksiyonu veya diyabet için daha çok test tavsiye edebilir. Fark edildiğinde hemen veterinere götürülmesi gereken diğer belirtilerse şöyle; göz akıntısı, göz kızarıklığı, kulak akıntısı, grip olma, sürekli öksürme, zor nefes alıp verme, dışkısının kanlı olması veya kabızlık. Kedinizin tüylerini taramanız ölü tüyleri alır ve tüy yumağı olmasını önler. Kedinizin dişlerini fırçalamanızda oldukça önemlidir çünkü birçok hastalıklar kötü diş bakımıyla bağlantılıdır.

Kedinizin yumuşak ve konforlu bir yere sahip olması ona yeterli mahremiyeti verecektir. Bu kediniz yorulduğunda dinlenecek yere sahip olmasını sağlayacaktır. Yumuşak battaniye, yastık ya da kedi yatağı sağlamanız kedinizin kıvrılıp yatacağı yeri sağlayacaktır. Bunun yanında kedinizin yastık ya da yatağını düzenli olarak yıkamalısınız. Kedinizin kum kabının olması onun idrarını ve dışkısını buraya yapmasını sağlayacaktır. Kum kabını her gün temizlemelisiniz çünkü kediler temiz bir tuvaleti tercih eder ve temiz tuvalet onları cezbeder. Eğer kum kabı yeterince temiz değilse kediniz tuvaletini yapacak başka bir yer arayabilir. Kedinizin yedikleri de onun sağlığı için kuşkusuz önem taşıyor bunun için kedinizin ne yemesi gerektiği hakkında en iyi öneriyi veterineriniz verecektir. Veterinerinize kedinizin yemesi için özel bir mama çeşidi gerekli olup olmadığını sorabilirsiniz çünkü kedi cinslerine ve kedilerin kilosuna göre mamalar değişiyor yani eğer kediniz olması gerektiğinden fazla kiloluysa ona uygun diyette uygun mamayı veterineriniz önerecektir. Özellikle bu konu yavru kedi bakımı özelinde oldukça önemlidir.

Kediler etçil hayvanlardır ve hayvan kaynaklı yiyecekleri yerler bunlar ise aminoasitler içerir yani proteinin yapıtaşları bunun yanında kedinize taze su sağlamalısınız. Bir diğer önemli nokta ise kedilere süt vermek doğru değildir çünkü kediler sütü sindirmekte zorlanırlar hatta sindiremezler denilebilir. Kedi bakımı için sadece yukarıdakiler yeterli değildir çünkü ona sevgi göstermeniz oldukça önemlidir. Evinizde yer açtığınız kedinize sevgi göstermeniz onunla oyunlar oynamalısınız. Bu aranızda ki bağı kuvvetlendirecektir. Bunun dışında kedinizin kendi başına oynayabileceği oyuncaklar da satın alabilirsiniz ya da onun için bir ip yumağı yapabilirsiniz.

Yorumlar (28)

 1. üzeyir. diyor ki:

  kediye en iyi gene annesi bakar annesi kazada ölen yavruları ne yaptıysak besleyemedik çok üzüldük tabi bilimsel veriyede sahip olmadığımız için olmadı diyeyim.

 2. melih diyor ki:

  Kedi alınca yavru iken alacaksın ve tamamen sen bakacaksın bir çocuk gibi bakımı biraz zor olsa da aslında kolaydır. Ben kedileri çok severim bir kere besledim ama şuan müsait bir ortam yok.

  • Sadık diyor ki:

   Dediğiniz gibi kedime yıllık sağlık testi yaptırdım ve ilerde sorun olabilecek birkaç belirtiye erken teşhis koyma şansımız oldu 🙂

 3. Süleyman Günerim diyor ki:

  Kedi besleyen kişiler için oldukça açıklayıcı, yardımcı rehber tarzında bir yazı olmuş. Faydalı bir siteniz var.

 4. Aziz diyor ki:

  Yukarıdaki bir cümle gerçekten çok doğru. Kediler hastalıklara daha yatkındır. Bir çok hayvan beşlemiş biri olarak bunu canlı şahidiyim.

 5. ismail şanlı diyor ki:

  her şey son paragrafta özetlenmiş kedi bakımında özellikle yavruysa sevgi çok önemli; gelişim açısından etkileyici bir durum…

  • Jale diyor ki:

   Kedi bakımı konusunda bildiğim birçok yanlış şey varmış, bu yazı sayesinde aydınlanmış oldum

 6. Melike diyor ki:

  Evimde bir tane kedi besliyordum zaten, yavruyken almıştım iyikide almışım verdiğiniz bilgiler ile bakımına daha da dikkat ederim.

 7. Atıf diyor ki:

  3 tane kedi babası 🙂 olarak burada yazılanların tamamına katılıyorum. Kedi severler için çok faydalı bilgiler mevcut.

  • Hülya diyor ki:

   O kadar kediye nasıl bakıyorsunuz şaşırdım, ben bir tanesi ile zor baş edebiliyorum 🙂

 8. Metin diyor ki:

  Bende bir süredir kedi besleyen biri olarak yukarıdakilere katılıyorum. Kediler gerçekten çok ilgi ve sevgi istiyorlar. Bakamayacaklar boşuna kedi alıp hayvana eziyet etmesin derim.

  • Aslı diyor ki:

   Kesinlikle haklısınız, bakamayacak kişiler boşuna hayvanları evlerine alıp daha sonra sokaklara bırakmasınlar. Bu bir oyun işi değil…

 9. Alp diyor ki:

  kediler çok narin ve hisli hayvanlar ancak bir köpeğin samimiyetini kedilerde göremiyorum. bu sebeple köpek favorimdir.

 10. Taşkın diyor ki:

  Bende bir kedi sahibi olarak, kedi besleyenlerin, onların tuvalet eğitimi hakkında dikkat etmeniz gerektiğini özellikle belirtiyorum. Kedilerin tuvalet kabını devamlı temiz tutmalısınız.

 11. Emre diyor ki:

  Köpek kadar sadık olabiliyorlar mı bari? O kadar bakıyorsun, Eğitiyorsun. Bunu köpeğe yapsan eminim sadık kalır. Favorim köpek. Kedi işi zaten bayan işi 🙂

  • Murat diyor ki:

   Yeni doğmuş yavru kedilerime nasıl bakacağımı bilmiyordum, yazınız benim için rehber niteliğinde oldu.

 12. pokemon diyor ki:

  Kediler küçükken çok narin, büyüyünce de çok dayanıklı oluyorlar. Lütfen kedilerin bakımına dikkat edin telef etmeyin.

  • Tevfik diyor ki:

   Çok haklısınız, eve alınıp daha sonra sokaklara bırakılan kediler ne yazık ki daha sonra yaşama tutunmakta zorluk yaşıyorlar…

 13. Erkan diyor ki:

  Kedi bakımı ilk başlarda gerçekten kolay değil. Fakat bakmaya alışınca birde kedi size alışınca yemede yanında yat. Ailenin bir üyesi oluyor resmen.

 14. Tarık diyor ki:

  Kedi beslemeyi seviyorum ancak bakmak konusunda pek başarılı olduğumu düşünmüyorum, hele bu yazıdan sonra hiç…

 15. Oğuzhan diyor ki:

  4 haftalıktan küçük kediler tuvaletlerini kendileri yapamıyor anneleri yardım etmesi gerek annesi olmadığında bunu biz halletmeliyiz.

 16. ozlemoyit diyor ki:

  Kediler özellikle küçükken çok sevdiğim tatlı hayvanlar ama tabi onlarda bakım ve ilgi istiyorlar.

 17. Mert diyor ki:

  Yavru kediler çok tatlı oluyorlar, büyüdükçe nankörleşmeseler keşke.

 18. Mehmet diyor ki:

  Kedime bakmakta çok zorlanıyordum. Bu konu biraz olsun yardımcı olacak çok teşekkürler.

  • Nirgül diyor ki:

   Bebek kedilere süt içirme konusunda zorluklar yaşıyorum, acaba ne yapmam gerekiyor?

 19. Hale diyor ki:

  Kedi bakımım konusunda birkaç problemim vardı, bu yazı benim için çok faydalı oldu, teşekkürler petdio