arkaplan

Kangal Köpeği Özellikleri, Bakımı ve Beslenmesi

kangal-petdio

Ülkemizde yetiştirilen çok özel bir ırk olan kangal cinsi, Sivas’ın bu ilçesinde  yetiştirildiği için bu ismi almıştır. Türk çoban köpeği olarak bilinen kangallar, Orta Asya’dan göç eden Türklerin getirmesiyle bu bölgede yetişmeye başlamıştır. Çok iyi bir koruma köpeğidir. Sürüleri ve mekanları çok iyi bir şekilde koruyabilirler.

Kangallar çok iri dev ırk köpeklerdir. Sürüyü sadece korumakla kalmazlar aynı zamanda yönlendirirler. En sadık köpeklerden olan kangallar, ailesini ve eşyalarını koruma içgüdüsü ile hareket ederler. Kurtlara karşı çok iyi bir koruma sağlayan kangallar, çocuklarla da oldukça iyi anlaşır. Evliya Çelebi’nin aslan kadar güçlü diye nitelendirdiği kangal, dünyaca ünlü köpek federasyonlarınca hala tanınmamıştır.

Kangal Özellikleri

Erkek kangallar 65 kiloya kadar ulaşabilmektedir. Dişiler ise 55 kilo kadar olabilmektedir. Bu nedenle bir çok kişi evde kangal besleyemez. Oldukça duygusal ve itaatkar olan kangallar, sahiplerine oldukça bağlıdır. En büyük ilgi odaklarının sahipleri olması nedeniyle iyi bir eğitime başlangıç için üç aydan itibaren ideal bir zamandır. Renkleri her zaman beyazdır ve akbaş adıyla da adlandırılırlar.

Kangalların beslenmesi de oldukça özeldir. Tavuk ürünleri verilmemelidir ve salçalı yiyecekler olmamalıdır. Pirinçle pişirilmiş yağsız kıyma, ayran, haftada iki kez yumurta sarısı gibi besinler tüketmesi gerekmektedir.

Kangal Bakımı

Kangal bakımı için geniş bir alana ihtiyaç vardır. Çünkü bu hayvanlar çok iri bir cüsseye sahiptir. Evde rahat edemezler. Özel bir kulübelerinin olması yeterli gelecektir. Ayrıca çok duygusal olan bu hayvanlar, sahiplerinin özel ilgisini isterler. Bu  durum oldukça önemlidir. Sevgi gösteremeyecek olan kişilerin bu hayvanları sahiplenmemeleri oldukça önemlidir. Kangal bakımı için ihtiyacınız olan her türlü desteğe ülkemizdeki bir çok kangal çiftliğinden ulaşabilirsiniz.