arkaplan

Japon Balığı Hakkında Her Şey

3 sene önce
japon-baligi-petdio

Evinizde balık beslemek istiyorsanız Japon balıkları en fazla tercih edilen ve en hoşlanılan akvaryum balıklarındandır. Yeni akvaryum aldıysanız ve bakımı hakkında çok fazla bilginiz yoksa çoğu kişi ilk olarak Japon Balığı ile başlar. Sizlerle Japon balıkları hakkında bilmeniz gereken bilgileri paylaşacağız.

En fazla tercih edilen balık türlerini çoğu kişi evine hayvan almak isteyen çocuğuna, yada bir dostuna veya sevgilisine doğum günü hediyesi yada özel bir gün hediyesi olarak alabiliyor. Balık bakımıyla ilgili yeterli bilgi sahibi olmayan bu kişilerin, balıkları maalesef ortalama 1 hafta kadar yaşayabiliyor. Sonrasında hem çocuklarımız üzülüyor, hediye olarak aldığımız arkadaşlarımız da üzülebiliyor. Bu konuya özellikle dikkat etmenizi tavsiye ederiz.

Japon Balığı İçin Akvaryum Seçimi

Japon Balığı uygun ortam sağlandığında 25 cm büyüklüğüne ulaşabilen balık türleridir. Bu sebeple oldukça büyük ve geniş bir akvaryum tavsiye ederiz. Ortalama 15 yıl yaşamaktadırlar. Bazı istisnai durumlarda daha fazla yaşayabilirler elbette. En uzun süre yaşayan Japon balığı, 43 sene yaşayarak Guiness Rekorlar kitabına girmiştir. Oval cam fanuslarda Japon balıklarının ömürleri çok kısa olur. Bazı insanların bildiğinin tersine fanus ya da kavanoz türleri içinde balık beslemek akvaryum balıkları için hiç uygun değildir.

Böyle kötü ortamlarda balıkları canlı ve sağlıklı tutmak pek mümkün değildir. Japon Balığı sağlıklı gelişmesi ve büyümesi için minimum 10 litrelik bir akvaryumda iki balık en ideal olandır. Seçtiğiniz balığın boyları küçük ise sayı arttırılabilir fakat zamanla akvaryumu genişletmek gerekebilir. Eğer uygun şartlar sağlanmaz ise Japon Balığı büyüyemez ve ömürleri boyu ufak kalabilir. Yine yanlış bilinenin tam aksine Japon Balığı akvaryumlarında oldukça yoğun bir hava dolaşımı ve bol miktarda oksijen olması gerekir.

Bu ortam sağlanırsa onların daha sağlıklı gelişmelerine yardımcı olursunuz. Ayrıca Japon balıkları için hava motoruna ihtiyaç olmadığı bilgisi de doğru değildir. Japon Balığını içinde bulunduracağınız akvaryumun zemini, ince kum ya da midye kırıkları olarak bilinen özel zemin maddeleri ile döşemeniz gerekir. Japon balıkları gün içerisinde bu kum tanelerini ağızlarına alarak içlerinden kendilerine yiyecek toplamaya çalışırlar.

Japon Balığı İçin Yem Seçimi

Özel üretilmiş yemlerden vermelisiniz, fakat Japon balıklarında yaygın olan bir kabızlık rahatsızlığı vardır. Buna mani olmak için haftada bir kaç kez ya da ayda 3-4 sefer akvaryumunuzun suyu üzerine haşlanmış ıspanak, çiğ marul yada bezelye taneleri bırakmanız gerekebilir. Yem konusuna özellikle dikkat etmelisiniz. Bilindiği gibi genel olarak balıklar doymak bilmezler ve ne kadar beslerseniz o kadar yerler. Buna dikkat etmezseniz fazla yedikleri yemleri sindiremeyerek çatlayıp ölebilirler.

Japon Balığı İçin Su Ayarı

Su içindeki pH ve nitrat seviyesini zaman zaman kontrol etmelisiniz. Uygun olan pH seviyesi 6.5-7.5 arasıdır. Nitrat değeri ise normalde 40 olarak uygulanır. Japon balıkları her ısıda yaşayabilirler. Japon Balığı için ayrıca ısıtıcı kurmanıza gerek yoktur. Fakat uzman Japon Balığı yetiştiricileri, bu balık için en uygun üreme ve büyüme sıcaklığının 21 derece olduğu konusunda hem fikirlerdir.

Akvaryumun suyunu düzenli olarak sık sık değiştirmeniz gereklidir. Hiçbir şekilde akvaryumun suyunu tamamı ile değiştirmeniz tavsiye edilmez. Bunun yerine ortalama 10 günde, suyun 4’te 1 ‘ini temizlemek daha uygun olarak tavsiye edilir. Sağlıklı ve hızlı büyüyen, enerjik balıklar yetiştirebilmeniz dileği ile.

Yorumlar (8)

 1. Orkan diyor ki:

  Benim akvaryumda 3-5 tane japon balığı vardı. Bir kaç gün şehir dışına çıktım ve geldiğimde bütün ciklet balıklarını yediklerini gördüm.

 2. pokemon diyor ki:

  Ben Japon balığı kadar dayanıklı balık görmedim hatta bakımını artırdıkça ölüyorlar resmen. Bırakacaksın kendi haline geçinip gidiyorlar.

 3. sezai bodur diyor ki:

  japon balıklarının çok ilginc renleri var çokta sevimli duruyorlar bundan dolayı ilgi gördüklerini düşünüyorum

 4. rosa diyor ki:

  Japon Balığını herkes bilir ve hemen hemen herkes beslemiş olabilir. Bazen çok uzun ömürlü olmuyor ama en ünlü süs balıklarından biri Japon Balığıdır.

 5. Eren diyor ki:

  Benimde ilk tercihim japon balığıydı. 1 tane balık beslemek istediğim için akvaryum yerine fanus almıştım. Tabii o zamanlar küçüktüm bilgim olmadığı için fanusta beslediğim yinede 1 yıl yaşamıştı.

 6. Mehmet Kiraz diyor ki:

  Bir ara petshop’ta balık almaya gitmiştim. Petshop görevlisi bana “balık bakmak, bebek bakmaya benzer” demişti. Hayvanları öldürürüm diye vazgeçmiştim almaktan.

 7. Kemal diyor ki:

  Japon balıkları gerçekten en dirençli bulduğum balık türlerinden biri. Her yerde bulunan ve artık her evde bulunan balıklardan.

 8. fatma diyor ki:

  Akvaryumum da en çok bulunan balık türü Japon balığı ve en güzel yanı akvaryumu 10 günde bir temizlemek de yeterli oluyor.