arkaplan

Jako Papağan Özellikleri, Eğitimi, Beslenmesi ve Bakımı

3 sene önce ,
jako-papagan-petdio

Jako Papağan dediğimiz tür diğer adıyla African Grey Parrots (Psittacus Erithacus Erithacus) yani gri papağan son zamanlarda revaçta olan bu türler özellikle diğer türdeki papağanlara göre konuşma özelliği daha üstündür. Diğer Afrika papağanları daha renkli ve güzeldirler fakat konuşma yönünden Jako Papağan kadar konuşkan değildirler.

Bu türler diğer türlere göre oldukça yeteneklidir özellikle kendi sahiplerinin sesleri taklit etme konusunda üstlerine yoktur, hatta öyle bir yeteneğe sahiptirler ki kendi sahiplerinin seslerini birebir aynı şekilde taklit edebilmektedirler. Taklit yetenekleri çok üstündür bu yetenekleriyle birçok insanı kandırabilmişlerdir. Normalde 20-25 yıl yaşayabilirler fakat bazen 70 yıla kadar da yaşayabilmektedirler. Papağanınızın yaşını tahmin etmek 3 yaşından sonra neredeyse imkânsızdır çünkü 4 yaşındaki bir papağan ile 60 yaşındaki bir papağan hemen hemen aynı görünüme sahiptirler. Jako Papağan özellikleri özetle bu kadardır.

Jako Papağan Beslenmesi

Doğal ortamlarına bırakıldığında genellikle meyve ağaçlarına tünerler, yeşillikleri ve meyveleri çok severler. Doğal ortamından alınıp evde bir kafes içinde bakılıyorsa süte doğranmış kuru ekmek, mısır, haşlanmış patates, yulaf, buğday, pirinç, fındık, marul gibi yeşillikler yıkanmadan verilmemelidir. Maydanoz ise ishal yapacağından kesinlikle verilmemelidir. Beslenmesi ne kadar iyi olursa kuşunuzda o kadar sağlıklı olur. Diğer besinleri pet shop’unuza sorunuz. Özellikle vitaminli kutu besinler tavsiye edilmektedir. İçme suyu mutlaka her gün değiştirilmelidir.

Jako Papağan Eğitimi ve Bakımı

Eğitim konusu çok sabır gerektiren bir konudur. Hangi tür papağan olursa olsun sürekli ve sabırla ancak eğitebilirsiniz. Bir haftada konuşmasını yani taklit etmesini beklemeyin. İlk gün mutlaka elektrik açılmadan ışık alan sessiz ve sakin bir ortama alın ve bu ortama alışmasını bekleyin. Yemeğini ve suyunu düzenli olarak yenileyin ve mutlaka tek kişinin ilgilenmesine müsaade edin. Ortama ve size alışmadan ele almaya kalkmayın. Kısa ve güzel sözcükler öğretmeye çalışın.

Papağanınızın ismi de mutlaka kısa olmalı ki ismine tepki verebilsin. Kesinlikle saçma sapan batıl inançlara kulak asmayın dil kesme vb. gibi saçma inançlar hayvanın hayatını tehlike atmaktadır. Oyuncak olarak ayna, zil ve merdiven olabilir. Uçmak istemediğinde, bir köşede sürekli uyuduğunda bilin ki papağanınız hastadır. Hemen veterinere götürülmelidir. Özellikle papağanlar çok hassas canlılardır.

Yorumlar (10)

 1. hayati diyor ki:

  konuşkan olması önü öbür türlerin bir adım önüne cıkarmış anlaşılansevimli de duruyor.

 2. Necmettin Güngör diyor ki:

  Bir yerden duyduğuma göre bu kırmızı kuyruklu papağanlar diğer papağanlara göre konuşma özelliği daha aktifmiş.

 3. nesim diyor ki:

  Geçmişten bugüne kadar papağanları hep severim genel olarak hayvanların hepsini ama papağanlar sanki daha güzel değişik ve güzel. Ayrı ayrı renkleri ve cinsleri var.

 4. Kerim diyor ki:

  Jako papağanları çok konuşkan oluşu ve sevimli halleriyle bir adım daha öne çıkıyor.

 5. Caner diyor ki:

  Papağan alırsam bence görüntüsü çok önemli renkli renkli olması felan. Birde 70 yıl yaşayan papağan ilk kez okudum. 🙂

 6. Mervan diyor ki:

  Kırmızı kuyruklu papağanların öğrenme yetenekleri çok daha iyi. Ayrıca görünümleri de bence çok asil.

 7. Oğuzhan diyor ki:

  Jako papağanları hiç yaşlanmıyor geçen gün bir tanesini sordum benden büyük çıktı ama daha çok genç duruyordu.

 8. Akın diyor ki:

  Görünüşleri çok tatlı, bakabilecek olsam hemen bir jako papağanı alırdım.

 9. Sakir uckan diyor ki:

  Arkadaslar bende jako var 2.5 yasinda 20 kelime konusuyor evet cok ugrastiyor ama size alistiktan sonra hemen cumleleri ogreniyor omzunuzda her yere gider yeter ki sizi sevsin…

 10. Yusuf erhan diyor ki:

  Bende jako papağanı almak istiyorum ama yerleșik bir hayata sahip olmadığımız için alamıyorum acaba yılda 2 defa yolculuk yapsa bir sıkıntısı olurmu???