arkaplan

Jack Russell Özellikleri, Bakımı ve Beslenmesi

jack-russell-petdio

Kontrol edemediği bir enerjiye sahip olmasıyla bilinir. Terrier sınıfına dâhil olmakla birlikte jack russell oldukça sağlam yapılı ve dayanıklı bir köpek ırkıdır. Genel olarak evlerde yaşayabilen ve sosyalleşmesi kolay ırklar arasında yer almaktadır. En belirgin özelliği beyaz üzerine kahverengi lekeler ve koyu siyah gözlerdir. Başka ırka mensup bir yetişkin köpek günde iki saat egzersizle yetinebilirken jack russell beş, altı saat gibi bir antrenmana ihtiyaç duymaktadır.

Jack Russell Özellikleri

Irk özelliği gereği yüksek enerjiye sahip olan bu köpeklerin eğitimleri için çelik gibi sabırlı olunması gerekir. En zeki ırklar arasında baş sıralarda yer almasına rağmen inatçı ruhuyla eğitime yanaşmaması özelliğiyle bilinir. Ancak sabırlı ve sevgi dolu bir programla çabalarınızı karşılıksız bırakmayacak, verdiğiniz eğitimi er geç alacaktır.

Oyunu çok sevme özellikleri sebebiyle her zaman bebek kalırlar. Bu özelliği sayesinde de küçük çocukların en yakın arkadaşı olabilirler. Çocuklu bir aile iseniz tereddütsüz bir şekilde bir jack russell sahibi olabilirsiniz. Bu ırk hem yalnız insanlara yakın arkadaş olurken hem de çocuklara iyi bir oyun arkadaşı olabilmektedir.

Jack Russell Bakımı

Bir Jack russell sahibi olmayı düşünüyorsanız öncelikle ona ayıracak yeterli zamanınız olup olmadığını hesaplamanız gerekir. Ev de yalnız kalmaktan pek hoşlanmazlar ve yalnız bırakıldıklarında size ceza vermek maksadıyla eşyalara zarar verme eğiliminde bulunabilirler. Bu sebeple bol vakti olanların tercih etmesi gereken bir ırktır. Günlük aktivitelerini mutlaka tamamlamaları gerekmektedir. Genel olarak sosyal ve diğer ırklarla uyumlu bir köpektir. Ancak cesaretiyle de bilinmektedir. Ona sakin yaklaşan bir köpekle hemen oyun oynamaya başlarken ufak bir saldırganlık karşısında da hemen savunmaya geçerek hırçın tavırlar sergileyebilmektedir. Bunların yanı sıra havlamayı da seven köpeklerdir.

Jack Russell Beslenmesi

Beslenmeleri diğer ırklardan pek farklı değildir. Tam ve dengeli bir mama ile sağlıklı bir şekilde yetişir. Fakat diğer ırklara oranla daha enerjik bir köpek olduğu için kullandığınız mamanın ve oranının enerjisini karşılayacak düzeyde olması gerekmektedir. Irkına has bilindik hastalıkları yoktur. Dayanıklı ve genellikle sağlıklı köpekle olarak bilinirler. Aşı takvimine uyulması, veteriner kontrollerinin tıpkı diğer köpekler gibi düzenli olarak yapılması koşuluyla 18-19 yıl yaşayabilmektedirler.

 

Yorumlar (13)

 1. recep köse diyor ki:

  Irk özelliği gereği yüksek enerjiye sahip olan bu köpeklerin eğitimleri için çelik gibi sabırlı olunması gerekir buradan bu köpekleri daha çok köpek konusuna hakim insanların bakması gerekir diye düşünceye sahip oldum.

 2. Muhammedi diyor ki:

  Evcil hayvan beslemek güzel ama tabi çocuk gibi ve daha fazlası bakıma ihtiyaçları var. Jack Russell cinsi sevilen ve iyi bir cins köpektir. Sahiplenenler genel olarak yoğunlukta bu ilgili sayfayı okumalarını tavsiye ederim.

 3. Hüseyin diyor ki:

  Eğitimi konusunda başarılı olabilmek için sabır gerekiyor. Çok haylayan bir köpek komşumuzda vardı oradan biliyorum. Görüntülerinden bile oyun oynamayı sevdiği anlaşılıyor.

 4. Ercan Demirkan diyor ki:

  Yabancı filmlerde oynayan kahramanın, her şeyini yapan köpeklere benziyor. Evin bahçesine alınıp beslemelik tam.

 5. Veli diyor ki:

  Jack Russel’ı tarzı köpekleri sanki ben birkaç filmde görmüştüm başrol oyuncusunun köpeğiydi. 🙂 Baya hareketli bişi.

 6. pokemon diyor ki:

  Jack russell in enerjisi bitmiyor arkadaş sabaha kadar oyun oynasan sıkılmadan yorulmadan oynar.

 7. Ahmetcan diyor ki:

  Bu köpekler nedense çok hareketliler ve oyun oynamak için can atıyorlar. Gerçekten en sevdiğim köpek türlerinden biri.

 8. Caner diyor ki:

  Jack Russell sahibi biri olarak bu köpeği eğitene kadar canım çıkmıştı. Bu köpekten almak isteyenler bu yorumumu lütfen dikkate alsınlar.

 9. harbigirl diyor ki:

  Filmlerde denk geldiğim bir köpek türü Jack Russell ve çok hareketli anlaşılan ama yine de böyle bir köpeğim olsun isterim 🙂

 10. Haluk diyor ki:

  Jack Russell yerinde duramayan bir köpek ırkı. Jack Russell gibi bir dost istiyorsanız çok sabırlı olmalısınız.

 11. Şakir diyor ki:

  Uzun zamandır köpek almak için araştırmalar yapıyordum. Bu siteye rastlamam gerçekten çok iyi oldu. Köpekler hakkında detaylı bilgilere ulaşabiliyorum.

 12. Şükran diyor ki:

  Benim 4 aylik cekim çok akıllı tuvaleti 2 aylik öğrendi söz dinliyor. Sadece bahçeden eve dokamiyorum oyuna doymuyor