arkaplan

İguana Bakımı Hakkında Her Şey

3 sene önce
iguana-bakimi

İlk başta şunu söylemek istiyorum. İguanaya bakmak kedi, köpek vb. evcil hayvanlara bakmaktan daha zordur. Maliyeti de diğer hayvanlara göre daha pahalıdır. İguana almak isteyenlerin almadan önce bunlara dikkat etmesi gerekir.

Sabırsız kişilerin kesinlikle iguana almalarını tavsiye etmiyorum. Çünkü, iguanalar vahşi ve evcilleştirilmeleri gereken hayvanlardır. İguana bakımı oldukça zordur. Üstelik yaşları 20 yılı bulabiliyor. Yani 20 yıl iguanaya bakmak çok zordur. Üstelik bu süre içerisinde çok büyüyorlar.

İguanalara iyi bakmak için onları evinizde iyi bir yer ve kendi zamanınızın önemli bir yerini ayırmanız gerekecek. İnsanlarımızın çoğu sadece iguana değil diğer tüm hayvanlar hakkında çok yanlış bilgi sahibidir. Bunun için iguana veya başka bir hayvan alırken iyi araştırıp, öyle almak gerekir.

Daha önce de yazdığım gibi iguanalar hakkında çok yanlış bilgiler var. Mesela marulu çok sever diye sürekli marul yedirmek çok da iyi değildir. Tamam marul yerler ama sürekli değil. Bu hayvanlar ot oburdur başka otlarda yemesi gerekir. Bir canlıya sürekli aynı şeyi yedirmek hiç doğru değildir. Ayrıca iguanalara onlar için hazırlanmış özel, hazır mamalarında yedirilmesi gerekir. Ama asla kedi, köpek maması da aynı şeydir deyip bu mamaları yedirmeyin. Çünkü bu hayvanlar ot oburdur, kedi, köpek mamalarında çok protein olduğu için bu iguanalara çok zararlıdır. Yüksek bir ihtimalle de ölürler. Birde iguanalar için veterinere götürülmez diye bir algı var halkımızda, bu kesinlikle yanlış bir düşüncedir. Bu hayvanlarında parazitleri ve hastalıkları vardır. Eğer evinizde canlı besliyorsanız, bunların hepsinin veterinere gitmesi gerekir.

Halkımızı kandırıp onların daha çok parasını almak için cüce iguana diye bir tür uydurmuşlar. Böyle bir tür yoktur. Tüm iguanalar büyür. İguanalar zeki hayvanlardır. Kaybolduklarında geri dönerler, tuvalet eğitimi verilebilir. İguanalar bireysel özellikleri vardır ama hepsi büyür.

Küçük akvaryum veya fanus kesinlikle iguanalar için uygun değildir. Büyük akvaryum alsanız bile bu onlara 2-3 yıl yeter. Daha sonrasında büyüdükleri için onlara barınak yapmak gerekiyor.

Yani iguana almadan önce iyi araştırmak gerekiyor. İlk önce kendinizi tanıyıp o hayvana bakabilecek misiniz diye kendinizi tartmanız gerekir. İguanalara bakmak için zamanınızı, evinizin geniş bir yerini ve önemli bir miktar paranızı ayırmanız gerekecektir.

Benzer İçerikler

Yorumlar (11)

 1. hasan diyor ki:

  İguana ben eskiden yanlış hatırlamıyorsam bir yerde gördüm gerçekten çok güzel renkleri var. Resime ilk bakınca bukalemun sandım bunu.

 2. Fikret diyor ki:

  İguana besleyen tanıdıklarım var. Bana daha çok hayvanseverlik değil de süs olarak besliyorlar gibime geliyor.

 3. Erkan Can diyor ki:

  İguana, tuvalet eğitimi verilebilir, kaçtığında geri gelir felan. Baya kedilerden daha vefalılarmış. 🙂

 4. Atakan diyor ki:

  Bence bu tür hayvanların doğal ortamında yaşaması lazım sadece. İguana farklı bir hayvan alacak kişiler sahiplenmeden önce iyi bir araştırmalı. Kesinlikle İguanalar zahmetli

 5. Benhur diyor ki:

  Uzun zamandır düşündüğüm bir konuya parmak basmışsınız. Bakım zorluğu yüzünden 2 defa düşünmem gerekecek sanırım

 6. sedat diyor ki:

  iguana en sevdiğim hayvanlardan biri ilginç yapısı ilgimi çeker nasıl renkten renge giriyor…

 7. Umutist diyor ki:

  Kim ne diye İguana besler anlamak çok güç. Herhalde besleyenlerinde bir bildiği vardır diyelim. Acaba farklılık olsun diyemi, ilgi çekmek için mi diye sorası geliyor insanın

 8. Meliha diyor ki:

  Bu kadar zor olduğunu bilmiyordum iguana beslemek zevk meselesi sanırım çünkü etraftaki herkes korkabilir hayvandan. 🙂

 9. Emre diyor ki:

  Bende vardı bir tane. Bakamadığımız için hayvanat bahçesine bırakmaya karar vermiştik. İguana, tropikal iklimde yaşayan egzotik bir kertenkele türüdür. Ağaçlarda yaşayan iguanaların ortalama yaşam süresi 19-21 yıldır. Tümüyle otobur bir türdür; meyve, yaprak gibi bitkilerle beslenirler. Boyu çoğunlukla burnundan kuyruğuna kadar 1.3-2 metre. Erkek iguanalar dişilerine göre daha saldırgandır. Erkek iguanaların kendilerini koruma yöntemi kuyruğu kırbaç gibi sallamaktır.

 10. selimcan diyor ki:

  iguananın bakımı cok zor yalnız yemeği kısıtlı şeyler yiyebiliyor evinize neşe katacak birşey.

 11. Oğuzhan diyor ki:

  İguana bakımı zor bir hayvan alırken iki kere düşünmek gerek.