arkaplan

Husky (Sibirya Kurdu) Özellikleri, Bakımı ve Beslenmesi

Husky dog in a mountain

Bal renginden buz mavisine değişen gözleri ile oldukça yakışıklı bir köpek ırkı olan huskylerin özellikleri bir çok kişi için bu ırkın bakımını zorlaştırmaktadır. Oldukça kibar ve oyuncu bir köpek olan huskyler, güçlü yapılarıyla soğuğa dayanıklı köpek ırklarındandır. Griden kahverengine kadar değişik renklerde olabilirler. Yüzlerinde maske vardır ve kulakları her zaman diktir. Tüyleri çift katmanlı ve yumuşacıktır. Mevsimsel dökülmeler de çok tüy dökerler. Oldukça afacan bir köpek ırkı olan huskylerin biraz yaramaz olduğunu söylersek yalan söylemiş olmayız.

Husky Bakımı

Husky bir diğer adıyla Sibirya Kurdu bakımı oldukça zordur. Çünkü bu hayvanlar enerjiktir ve enerjilerini harcama ihtiyacı duyarlar. Apartman hayatı için uygun olmayan bu tür, müstakil ve bahçeli evde rahat yaşayabilir. Neşeli bir ifadesi olan Sibirya kurtları, kızak çekmek için kullanılan köpekler olduğundan çift katmanlı tüyleri mevsim geçişlerinde çok fazla dökülür. Bu nedenle her gün düzenli fırçalanmaları uygun olacaktır. Bazıları ulumayı çok sever ama eğitim ile bu huyundan vazgeçmesi sağlanabilir. Hava sıcak olduğunda rahatsız olurlar ve serin ortam ararlar. Diğer ev hayvanlarıyla araları çok iyidir ve çocuklara karşı da sabırlı sayılabilirler.

Husky Karakteri

Oldukça inatçı ve başına buyruk bir karakteri olan huskyler, başıboş dolaşma konusunda ciddi bir eğilime sahiptir. Sürü halinde yaşamak en büyük keyifleridir. Bu nedenle çift olarak alınmaları uygun olacaktır. Eğitim konusunda inatçılık yapabilirler ve söz dinlememe özellikleri vardır. Ancak yemeğe düşkün oldukları için kolayca ikna edilebilirler. Sahiplerine sadık olan ve onların yanında bulunan Sibirya kurtlarının bakımı çok sıcak iklimlerde çok zorlaşır. -60 derece kadar dayanıklı olan bu tür, bir çok kişinin beslediği hayvanlar arasındadır. Tekrar belirtmek gerekir ki apartman hayatı için uygun değildir. Çünkü hareket etmek onların doğasında vardır.

Yorumlar (2)

  1. Kenan diyor ki:

    Husky çok asil ve dost canlısı bir köpek cinsi. Köpek besleyecek olsam, mutlaka Husky olsun isterim.