arkaplan

Golden Retriever Özellikleri, Bakımı ve Beslenmesi

golden-retriever-petdio

Golden Retriever ırkı köpekler ülkemizde özellikle de şehirlerde yaşayan hayvanseverler tarafından en çok tercih edilen köpek türüdür. Oldukça uysal, iyi huylu ve duygusal olmaları kendilerini tercih ettirme konusunda ön plana çıkıyor. Çekici görünüşlerinin yanında Golden Retriever ırkı köpekler en zeki köpek ırkları arasında üst sıralardadır. Oldukça kolay öğrenen yapıları ve problem çıkarmamaları ise yine tercih noktasında onları ön plana çıkarmaktadır.

Golden Retriever Özellikleri

Golden Retriever ırkının en önemli özelliklerinden birisi de altın sarısı ve hafif uzun tüyleriyle oluşan oldukça güzel görünüşleridir. Diğer yandan üst tarafta belirttiğimiz gibi oldukça uysal, iyi huylu ve duygusallardır. Çok zeki olmalarının yanı sıra, sahiplerine oldukça sadıklardır. Sportif yapıları ile beraber sizlerle her türlü aktiviteyi yapabilirler. Oldukça sosyal oldukları için yabancı kişilere de zarar verme durumları fazla gözlenmez, bu yüzden bekçilik gibi amaçlarda kullanılması tavsiye edilmez, arkadaş canlısı yapılarından dolayı gördükleri kişiler ile oyun oynama isteğinde bulunurlar.

19. yüzyılda ortaya çıktıklarında genellikle avcılık için kullanılan Golden Retriever ırkı köpekler, günümüzde bu özellikleri biraz körelmiş olsa da hala avcılık da kullanılabilirler, üstün koku alma yetenekleri sayesinde avının izini kolaylıkla sürer ve avını yakaladığı zaman size getirir.

Golden Retriever ırkı köpeklerin ortalama yaşam süreleri 10-13 yıl civarlarındadır. Dişiler 25-29 kilo ve 55-57 cm uzunluğa erişebilirken, erkekler 29-34 kilo ve 58-61 cm uzunluğa erişebilmektedirler.

Golden Retriever Eğitimi

Golden Retriever ırkı köpekler eğitim konusunda da oldukça sorunsuzdur. Yapıları gereği itaat etme eğilimlerinde oldukları için eğitim aşamaları oldukça eğlenceli geçmektedir, diğer yandan kolay eğitilebilir olmaları nedeniyle diğer birçok köpek ırkına öğretemeyeceğiniz davranışları Golden Retriever ırkı köpeklere kolaylıkla öğretebilirsiniz. En etkili eğitim yöntemi ise cesaretlendirici ve pozitif ödül tabanlı eğitimlerdir, yetenekli oldukları için eğitim süreçleri fazla uzun sürmeyecektir.

Yorumlar (1)

  1. Can diyor ki:

    En çok sevdiğim köpek ırkı Golden bana göre en iyi aile köpeği çok güzel bir dostluğu var insanlara karşı.