arkaplan

Exotic Shorthair Karakteri ve Bakımı

exotic-shorthair-petdio

Persian ve American Shorthair kedisinden elde edilen melez bir kedi türü olan Exotic Shorthair, İran kedisinin tüy dökmeyeni denilebilir. Huyu ve diğer özelliklerinin İran kedisine benzemesi, bu ırkın sadece tüylerinin iyi bir bakıma ihtiyaç duymaması ayrımı ile farklılaşmaktadır. İran kedisinden biraz daha canlı ve enerjiktirler. Amerika’da çok yaygın beslenen bu kedi cinsi, ülkemizde de popüler sayılır. Fare yakalamayı çok seven bu kedi türü, oldukça sıcak kanlı ve sevgi gösterme konusunda başarılıdır.

Exotic Shorthair Karakteri

Sevgi dolu ve sevimli bir kedi olan Exotic Shorthair karakteri uysaldır. Sahibine sevgi ve sadakatle bağlı olan bu tür, çocukları da sever. Oyuncaklarıyla oynarken, sahibini gördüğü zaman oyunu bırakabilir. Yalnız kalmaktan pek hoşlanmayan bu ırkı çift olarak alıp beslemek daha uygun olabilir. Aktif kediler değillerdir ve sahiplerinin kucağına ya da omzuna yatmaktan hoşlanırlar. Yeni bir evcil cinsi olan Exotic Shorthair kediler, kabarık, yumuşak ve kısa tüylere sahiptir. Haftada bir kez fırçalanması yeterlidir.

Exotic Shorthair Bakımı

Evde beslemek için yaratılmış olan bu kediler, oldukça usludur. Yumuk suratını saatlerce seyredebilirsiniz ve sizi üzecek davranışlar sergilemediği için her zaman takdirinizi toplar. Çok hassas bir kedi cinsi olan Exotic Shorthair bakımı ciddi bir özen ister. Bu kediler çok mama seçerler ve sürekli hasta olabilirler. Bu nedenle veteriner hekim kontrollerinin aksatılmadan yapılması gerekmektedir. Bu cinsin saldırganlık eğilimi yoktur ve bu yüzden çocuklarla arası iyidir. Çiftleştirirken ve kısırlaştırma operasyonları sırasında dikkatli davranılması gerekmektedir. Aksi halde kayıplar yaşanabilir. Melez bir tür olduğu için bazı sorunların çözülmediği Exotic Shorthair, yine de ülkemiz ve dünya genelinde popüler kedi ırklarından biridir ve evde beslemek için tercih edilir.