arkaplan

Evde Beslenebilecek Köpek Cinsleri

3 sene önce ,
evde-beslenebilecek-kopekler

Ülkemizde nüfusun çok büyük bir kısmı şehirlerde/ilçelerde yaşadığı için evde beslenebilecek köpek cinsleri sıklıkla aranmaktadır. Bazı köpek cinsleri apartman yaşamına uygunken bazı durumlarda ise sadece kırsal alanda yaşamaya elverişli oluyorlar, bizlerde sizler için evde beslenebilecek köpekler listesini hazırlayarak, yakın zamanda köpek beslemek isteyen ancak evde hangi köpek cinslerinin besleneceği konusunda bir fikri olmayan hayvanseverlere yardımcı olmak istedik.

Bu listede ki sıralama rastgele yapılmıştır, ilgili köpek cinsleri hakkında daha fazla bilgi almak isterseniz ilgili başlığın altında ki “daha fazla bilgi” butonuna tıklayarak o köpek cinsi hakkında daha fazla bilgiye ulaşabilirsiniz.
Evde veya apartmanda beslenebilecek köpeklerin tamamı bu yazıdakiler kadar olmamakla beraber, yakın zamanda geriye kalan köpek cinsleri hakkında da daha fazla yazı yayınlayacağız.

1- Pug

pug-petdio

Pug cinsi köpekler sürekli ağlamaklı bakışı, kocaman suratı ve gözleri ile kendisini insanlara sevdirirler. Bu küçük köpek cinsi apartman yaşamı için oldukça uygundur, sürekli olarak oyun oynamaya hazır yapısı ve çocuklarla iyi geçinmesi sayesinde sıklıkla tercih edilirler, diğer yandan da nispeten küçük yapılı olmaları dolayısıyla apartman yaşamında sıkıntı yaşamazlar.

2- Bulldog

bullgod-petdio

Bulldog cinsi köpeklerde evde beslenmeye uygundur. Asırlar önce dövüş köpeği olarak kullanılsalar da günümüzde oldukça sessiz ve sakin bir profilleri vardır, diğer yandan tahammül sınırları oldukça yüksektir. Bu özellikleri sayesinde hırçın çocuklarla bile oldukça kolay anlaşabilmektedirler. Geceleri horlama özellikleri vardır, uyumayı da çok severler. Küçük yapıları sayesinde apartman yaşamına oldukça uygunlar.

3- Beagle

beagle-petdio

Beagle cinsi köpekler görebileceğiniz cana en yakın köpek cinslerinden biridir, oldukça sevimli olmakla beraber insanlara karşı çok cana yakındırlar. Koklama duyuları çok gelişmiş olduğu için bir dönem avcılıkta kullanıldıkları olmuş, ancak cana yakınlıklarından dolayı bekçi köpeği olarak kullanılamazlar, orta boylu olmaları ve cana yakınları sayesinde evde beslenebilecek köpekler arasına girmektedirler. Diğer yandan çocuklarla çok iyi anlaşırlar ve günlük olarak oyun oynama egzersizine ihtiyaç duyarlar.

4- Jack Russell

jack-russell-petdio

Jack Russell oldukça dayanıklı ve sağlam bir köpek cinsidir, çocuklarla çok iyi anlaşırlar. Çok enerjik oldukları için sürekli egzersiz ihtiyacı duyarlar, küçük yapıları nedeniyle de apartman yaşamında zorluk yaşamazlar. Sosyalleşmesi oldukça kolaydır, diğer insanlar ve köpek cinsleri ile kolaylıkla arkadaşlık kurabilirler.

5- Yorkshire Terrier

yorkshire-terrier-petdio

Yorkshire Terrier cinsi köpekler genellikle bayanlar tarafından tercih edilirler, oldukça küçük yapıları nedeniyle evde beslemeye uygunlar fakat bu köpek cinsinde fazla özgüven olduğu için sürek havlama veya kendinden büyük köpeklere sataşma eğilimi görülebilir, bu yüzden iyi bir eğitimden geçirilmeliler.

6- American Cocker Spaniel

american-cocker-spaniel-petdio

Oldukça sevimli ve masum görünüşlü bu köpek cinsi ülkemizde ve dünya çapınca çok fazla tercih edilmektedir. Çok zeki olmakla beraber oldukça itaatkarlar. Sosyalleşme konusunda sıkıntı yaşamazlar, çocuklar ve diğer köpek cinsleri ile iyi geçinirler ancak iyi bir eğitimden geçirilmeleri gerekiyor yoksa şımarmaya eğilimli olabiliyorlar.


Evde beslenebilecek köpekler yazımızın sonuna geldik, yakında apartmanda veya evde beslenebilecek köpek cinleri yazılarımızın devamı gelecek, bu yazımızda genel olarak küçük ve orta boy köpek cinsleri üzerinde durduk, gelecek yazılardan itibaren minik ve büyük köpek cinslerini de sizlerle paylaşacağız.

Yorumlar (14)

 1. semih can diyor ki:

  çok sert görünümlü köpekler olduğu gibi çokta sevimli görünümlü köpeklerde var adeta ben burdayım görün diyor gibiler.

 2. Melih diyor ki:

  Apartmanda köpek beslemek isteyenlerin kesinlikle okuması gereken bir yazı rastgele bir köpek türü seçilmemeli o yüzden almadan önce bilgi edinilmeli.

 3. Necati Gülbudak diyor ki:

  Bu sitede bulunan neredeyse en önemli konu diyebilirim. Google’da ara ara bulamamıştım, apartmanda beslenebilecek köpek cinslerini.

 4. Hazar diyor ki:

  İşte tamda aradığım gibi bir konu olmuş. İçeriğe bakarsak jack russel ve beagle tam benlikmiş gibi duruyorlar.

 5. ziya diyor ki:

  resimlerde gördüğümüz cinsler genelde evde beslenen köpeklerdir. Bundan dolayı oldukça fazla hem evde hemde dışarılarda çok görmekteyiz.

 6. cuma diyor ki:

  Çok büyük ebatta olan cins köpekler kolay kolay evde beslenmez, ama besleyenler vardır bence. ama bu tip süs köpekleri evde beslenir.

 7. pokemon diyor ki:

  beagle kesinlikle çok güzel oluyor ama her köpeğin dışarıda bolca gezmesi sağlanmalı bence.

 8. Salih diyor ki:

  Bende evde bulldog beslemiştim küçükken çok tatlı oluyorlar, büyüdükçe hareketleniyorlar.

 9. Veli Güleç diyor ki:

  Bence bu liste hayvan besleyecek olanların mutlaka bir yere kaydetmesi gereken bir liste.

 10. İlhan diyor ki:

  Bir apartman dairesinde oturuyorum. Evde yalnızlık çekmemek amacı ile uzun zamandır köpek almayı düşünüyordum. Bu konu benim için oldukça faydalı olacak. Tşk ederim.

 11. Emin diyor ki:

  Pug gerçekten çok tatlı görünüyor 🙂

 12. Erkan diyor ki:

  Amerikan cocker köpeğim vardı benim 3-4 ay kadar. Çok usludur ve kendisini çok çabuk sevdirir.

 13. Adem diyor ki:

  Pug çok tatlı ve arkadaş canlısı görünüyor, evde olsa onunla oynamaktan vaktin nasıl geçtiğini anlamam heralde.

 14. haldun diyor ki:

  cüsseli köpeklerin ev ortamına uygun olduğunu düşünmüyorum ne kadar iyi bakılsada koku yapmaya müsaitler kücük köpeklerin daha uygun olduğunu düşünüyorum