arkaplan

En Popüler Akvaryum Balıkları

3 sene önce
akvaryum-baliklari-petdio

Günümüz gelişen dünyası insanlara pek çok olanak ve uğraşı alanı sundu. Bu olanaklar dâhilinde insanlar yeni şeyler keşfettiler, icat ettiler; yeni olanlarla hayatlarını renklendirmek amaç ve gayesi ile bu yeniliklerin her zaman takipçisi oldular. Balıklar ve balık yetiştiriciliğine duyulan ilgi de bu yeniliklerden biri kuşkusuz. Her canlı türünün envai çeşidi olduğu gibi balıkların da birçok farklı renk, çizgi ve karaktere sahip zengin bir çeşitliliği var.

Japon Balıkları

Akvaryumla ilgilenmek, balık yetiştirmek isteyenlerin karşısına çıkacak ilk balık türü Japon balıkları. Akvaryum balıkları arasında Japon balıkları hemen hemen her pet shopta bulunabilen ve uygun fiyatlara satın alınabilen bir tür. Japon balıklarının çaprazlama yöntemi ile farklı renk ve vücut yapısına sahip pek çok çeşidi üretilmiştir. Genelde turuncu renge ve tül kanat yapısına sahip olan bu balıklar akvaryumların vazgeçilmez süsleri olmaya yıllardır devam ediyorlar. Yumurtlayarak çoğalan bu balık türlerinin sürü halinde yaşamaları ve yumurtalarının kuluçka dönemlerinde akvaryumda ısıtıcı bulundurmak gerekiyor.

japon-baligi-petdio

Bu ısıtıcıların asıl amacı ise yüksek veya alçak sıcaklıklar yaratmak değil akvaryum sıcaklığını dengede tutmak. Süslü Japon balıkları için ideal sıcaklık derecesi 18-25 derece arasındadır. Akvaryumda zemin üzerine gelişigüzel bir biçimde yumurtlayan Japon balıklarının yumurtaları sıcaklık eğer 10 derecenin altında değil ise bir hafta gibi bir süre içerisinde çatlar ve balıklar yumurtadan çıkarlar. Japon balıklarının beslenmesi çok önemli, dikkat edilmesi ve üzerinde durulması gereken bir konudur. Bu balıklar sürekli akvaryum diplerinde ağzı açık olarak dolanır ve yem ararlar.

Japon balıkları doyumsuz canlılardır, siz ne kadar yem dökerseniz o kadar yemi yerler. Gereğinden fazla yem vermeniz kabız olmalarına neden olur. Kabız Japon Balıklarının en yaygın ölüm nedenidir. Bu düzensiz yemlemenin önüne geçilmesi için japon balıklarına haftada bir haşlanmış ıspanak yaprağı ve bezelye vermek sizlere yardımcı olacaktır. Bu işlem balıklarınızın sindirim sistemini düzenleyecektir.

Lepistes Balıkları

lepistes-baligi-petdio

Lepistesler ülkemizde derelerde yaşayan sivrisinek balıklarının farklı çaprazlama usulleri ile ortaya çıkarılmış birer formlarıdır. Boyları en fazla 5 cm e ulaşan bu balıklar uysal ve barışçıldır. Diğer balık türleri ile aynı akvaryumda yaşayabilirler. Erkek olanları çok daha renkli ve kuyrukları çok daha belirgindir. Lepisteslerin bulunduğu akvaryumda ısıtıcı bulundurulmalıdır. Sıcak suyu seven bu canlı türü için ideal ısı 25-28 derece sıcaklıktır.

Lepistes Balıkları doğurarak çoğalan canlılardır. Yumurtalar çiftleşme sonrasında dişi balığın karnında döllenir ve gelişirler. 1 ay sonra ise yumurtalar çatlamaya başlar ve doğum gerçekleşir. Doğum yapacak olan dişileri ayrı akvaryuma aktarmakta fayda vardır zira yavru balıkların saklanabilmesi için yeteri kadar bitki yok ise büyük balıklara yem olacaklardır.

Ciklet balıkları

ciklet-baligi-petdio

Akvaryum balıkları dediğimizde akla gelen bir diğer önemli tür ise Cikletler’dir. Cikletler boyları doğal şartlarda 1 metreye kadar ulaşabilen Levrek Familyasından gelen türlerdir. Ülkemizde Yunus Ciklet, Sarı Ciklet, Frontoza, Prenses Ciklet ve Melek Ciklet olmak üzere pek çok çeşidir bulunabilen bu balıklar, diğer balık çeşitleri ile karşılaştırıldıklarında çok daha saldırgan ve korumacı bir karaktere sahip oldukları görünür. Bu sebeple tek tür olarak beslenmeleri gerekir. Dişi cikletlerin kafaları oval yapıda iken erkek olanların kafa yapısı düz bir hatta sahiptir.

Sıcak alanlarda aktif olarak sağlıklı yaşasalar da ısıtıcıya ihtiyaç duymayan türlerdir. Hem etçil hem de otçul yapıya sahip bu balıklar kayalık dekordan, kayalıkların arasında yüzmekten hoşlanırlar. Ciklet balıkları ağızlarından yumurtlayan balık türleridir. Ciklet balıkları yavrularını yemez ancak yine de 1,5 – 2 cm olana kadar ayrı bir akvaryumda dişi balık ile tutulmaları tavsiye edilir. Bu aşamada anne ve yavrular protein ağırlıklı beslenmelidir.

Yorumlar (3)

  1. Yasin diyor ki:

    2 sene akvaryum balığı besledim. Başta bilinen türlerden başladım japon, sarı prenses, cam kedibalığı falan almıştım. Pek bilgim olmadan bir hevesle bu işe girmiştim o yüzden çok balık kaybettim. Bazen psikopat balıklar oldu diğerlerini öldürdü biraz da ilgim azalmıştı en son akrabaya verdim.

  2. Uygar diyor ki:

    Lepistes balıkları sanırım balık beslemeye ilk başlayanların belediği türlerdendir. Belki de ben öyle yaptığım için bana böyle geliyordur. Etkileyen yanı farklı farklı renkleri, ayrıca dayanıklılıkları ve yavru verme adedi bakımından fazlalığı olsa gerek

  3. Oğuzhan diyor ki:

    Lepistes balığı gerçekten çok hoş bir balık türü bakımı da oldukça kolay.