arkaplan

Dogo Arjantin Özellikleri, Bakımı, Eğitimi ve Beslenmesi

dogo-arjantin-petdio

Bu köpek cinsi Arjantin’e özgü olup 1920′ de ortaya çıkartıldılar. Başlarda Domuz avlarında kullanılan Dogo Arjantin, daha sonraları bekçi köpeği, koruma köpeği gibi görevlerde de kullanılmıştır. Çok iyi bir domuz avcısı olan bu ırk, korkusuz, cesur, çocuklarla iyi anlaşır, diğer köpekleri pek sevmez, yetişkinlere karşı ters bir harekette saldırgan olabilmektedir. Polisler ve arama kurtarma ekipleri arasında da kendine yer bulan bu köpek cinsi Türkiye de pek bulunmamaktadır.

Dogo Arjanti’nin Özellikleri

Seveninin fazla olduğu bu cins özellikle kaslı ve dik duruşu ile heybetli bir görüntü çizmektedir. Avcı kimliğinden dolayı pek pet malzemesi olacak bir köpek türü değildir. Birçok hayvan ırkının karışımı sonrası üretilmiştir. Bunlar: Cordoba dövüş köpeği, bulldog, İngiliz pointeri, boxer gibi son derece güçlü, atletik köpeklerdir. Bu köpeklerin genellikle hemen hepsi %20 işitme problemi yaşamaktadır. Çok sıcak ve çok soğuk iklimlere dayanıklılık gösteremez. Kısa tüylü olması bakımını kolaylaştırmıştır. Çok güçlü yapısı dolayısıyla bakan kişinin de gezdirirken zorluk çekmemesi için güçlü olması gerekir. Cildi hassas olup tavuk benzeri gıdalara alerjisi vardır. İnsanlarla genel olarak arası iyidir diyebiliriz.

Dogo Arjantinin Eğitimi

Eğer bu köpeğin sahibi olmak istiyorsanız mutlaka Köpek ırkları federasyonu onaylı bir üreticiden alınız. Eğitimini de o zaman üreticisinin bilgisi doğrultusunda yapabilirsiniz. Genellikle domuz avlarında kullanan bu köpek avcı özelliği gösterdiği için bu şekilde eğitilmektedir. İlk kez köpek sahibi olacaklara tavsiye edilmez çünkü dogo sahibi iseniz sert olmalısınız. Başta köpeğin alacağı eğitimi itaat eğitimi olmalıdır ve bu da yaklaşık 20-25 gün arası değişmektedir. Bu köpeğin aldığı eğitimi algılamasına bağlı olarak 1,5 2 ay kadar da sürmektedir.

Dogo Arjanti’nin Bakımı

Bu ırk başta da söylediğimi gibi tüylerinin kısa oluşu nedeniyle artık evlerde de beslenmeye başlamıştır. Tüy dökmüyor oluşu bunda en büyük etkendir. Avcı köpek türü taşıdığı için mutlaka ve mutlaka egzersizi her gün yaptırılmalı dolaşmaya çıkarmalısınız. Tırnaklarının temizliği de son derece önemlidir. Öyle sizi rahatsız edecek bir kokusu da bulunmamaktadır. Alerjisi olduğu tavuk benzeri şeyler vermekten de kaçının.

Dogo Arjanti’nin beslenmesi

Anne sütünden birden kesilmesi Dogo Arjantin için kabızlığa yol açar kuru mama verilmemelidir. İlk 4 aya kadar en az 3 defa beslenmelidir. Sonra bu hayvanlar et obur hayvanlar oldukları için besinleri ilerleyen dönemlerde mutlaka verilmelidir. Vitamin ilaçlarıyla da takviye yaparak kemik yapıları güçlendirilebilir.

Yorumlar (9)

 1. Serdar diyor ki:

  Dogo Arjantin yer yer agrasif olsada bence çok iyi bir dost.

 2. recep köse diyor ki:

  dargoyu ilk kez duydum ama görünüş itibarı ile güçlü bir köpeğe benziyor arjantinin adeta kangalı diyebiliriz.

 3. zümrüt diyor ki:

  Duruşu yeter diyorum. Çok asil bir hayvan beslemek isteyenlere birebir. Çok güzel tanıtmışsınız özellikleri ile ve bakımı ile ilgilenenler çok olacaktır bu cins köpek için.

 4. Kemal Kocasakal diyor ki:

  Banyosunu yapmış, traşını olmuş, şimdi de gezmeye gitmeye hazır gibi bir duruşu var 🙂

 5. Cahit diyor ki:

  Dogo arjantin ırkında bir köpeğin eğitim alarak sosyalleşme sürecinden geçmeleri gerekiyor. Bildiğim kadarıyla birçok ülkede yasaklanan köpekler arasında yer alıyor.

 6. İlhami diyor ki:

  Köpeksever biri olarak bu cinsi ilk defa görüyorum. Resimde de heykel gibi çıkmış. Ama heybetli bir duruşu var.

 7. Kemal diyor ki:

  Dogo köpeklerin özellikle yüz şekilleri nedense çok hoşuma gidiyor. Yazı gerçekten çok güzel olmuş elinize sağlık

 8. pokemon diyor ki:

  Maskeli olanları çok güzel oluyor dogo arjantinlerin. Sivri kulaklılar diyorum ben bunlara 🙂

 9. Ali diyor ki:

  Bir bulldog kadar olmasada Dogo Arjantin’in de duruşu baya bir asil gözüküyor.