arkaplan

Doberman Özellikleri, Bakımı, Eğitimi ve Beslenmesi

doberman-petdio

Doberman, hareket kabiliyetli, kondisyonu oldukça yüksek hayvanlardır. Doberman özellikleri kısaca şu şekilde özetlenebilir Kendi içlerinde özgüveni yüksek olduğu için baskın karakterli hayvanlardır. Genelde koruma görevlisi olarak yetiştirilirler. Sanılanın aksine, diğer köpeklerle kolaylıkla anlaşabilen, sahiplerine, yaşadıkları yere uyumlu ve uysal köpeklerdir, tehlikede hissetmedikleri sürece saldırganlaşmazlar. Ancak güvenli bir ortamda değillerse tehlikeli hale gelirler.

Bu cins köpekler siyah, kahverengi ve koyu ps renkli olur. Beyaz ve sarımsı tonlardaki renkliler kabul görmez. Hızlı ve atiktirler, bu nedenle de genel olarak koruma ve arama-kurtarma çalışmaları için yetiştirilirler. Aslen kendi içlerinde saldırgan olmayan bu köpeklerin karakterleri, yetiştiriliş biçimine göre değişiklik gösterir. Ömürleri, ortalama 11 ile 13 yıl arasında değişir.

Doberman Eğitimi

Dobermanlar aslında diğer tür köpeklerle de anlaşabilen, doğru eğitim verildiğinde ortama uyum sağlayan gayet uysal köpeklerdir. Yapıları gereği sürekli koşmak, hareket etmek isterler, koşmaktan kolay kolay yorulmazlar. Zekâ seviyeleri ortalama olan bu ırkın eğitim süresi ortalama 5 hafta sürer. En doğru eğitim verme yolu, bir uzmanın yardımını almaktır, eğitimi sırasında sahibi de mutlaka yakının da bulunmalıdır. Doğru ve yeterli eğitimi aldıklarında, itaatlerde hiç bir sorun çıkarmazlar.

Eğer yanlış ve kötü davranılarak eğitim verilirse, ileride sahiplerine bile itaatsizlik yapıp saldırganlaşabilirler. Sabırlı bir yol izlenildiğinde başarılı sonuç elde edilir. Dişiler erkeklere göre eğitim konusunda biraz daha inatçı olabilirler. Kinci değildirler ancak kendilerine yapılan kötülüğü de unutmazlar, bu sebeple daha önce zarar gördükleri bir şeyle karşılaştıklarında her zaman tetikte olurlar.

Doberman Beslenmesi

Beslenme konusu veterinere danışılmalıdır, ancak yine de bir şey söylemek gerekirse o da, köpeğinizi kesinlikle ve kesinlikle ev yemekleri ve yemek artıklarıyla beslememenizdir. Hayvanınızın yemek düzenine gereken ilgiyi göstermezseniz, bu bazı sağlık sorunlarına yol açabilir. Köpeklerinizi profesyonel mamalarla beslemeye dikkat ediniz.

Doberman Bakımı

Apartman dairesinde beslemek isteyenlerin düşünmesi gereken bazı önemli faktörler vardır. Köpeğinin egzersiz ihtiyacını karşılaması; Dobermanlar, yapısı gereği oldukça hareketli, yüksek kondisyonlu, koşmayı seven bir köpektir. Bu nedenle de bahçeli bir evde, koşup oynayarak enerjisini atabileceği bir alanda bakılması tavsiye edilir. Günlük egzersiz ihtiyaçları 2 saat kadardır. Tuvalet eğitimi; köpeğiniz yavruysa, tuvalet ihtiyacı oldukça fazla olur, erişkin köpeklerde ise bu ihtiyaç sabah-akşam olmak üzere iki defadır.

Yorumlar (8)

 1. recep köse diyor ki:

  bir tarihte dobermen filmi seyretmiştim bankaya soygun yapmayla ilgiliydi çok etkilenmiştim çok akıllı ve yetenekli köpekler bence.

 2. amber diyor ki:

  günümüzde en çok bilinen ve herkes tarafından etrafta görülen en güzel cinslerden biri kuşkusuz Doberman köpekleridir. Oldukça iyi bir eğitim gerekli asil duruşu yeter.

 3. Eren diyor ki:

  Dobermanların enerji seviyesi çok yüksek oluyor ve zeki köpekler gerçekten bu yüzden eğitime kısa sürede cevap verebiliyorlar. İlk defa köpek besleyecek olanlara biraz zor gelebilir

 4. İlker diyor ki:

  Vay be! Şunun duruşundaki asalete bak. Tam manasıyla bakacağımı bilsem kesinlikle bir tane alırdım.

 5. Erdoğan diyor ki:

  Dobermanı küçüklüğümden beri severim. Bu nedendir bilinmez ama hep doberman cinsine karşı bir besleme hevesi duymuşumdur.

 6. pokemon diyor ki:

  Dobermanların çok asil bir cins olduğunu biliyorum. Harika bir yazı olmuş teşekkürler.

 7. Ali diyor ki:

  Bu dobermanlarda hep korkmuşturum. Bir arkadaş sayesinde ne kadar uysal bir köpek türü olduğunu gördüm.

 8. Ahmet diyor ki:

  Doberman kesinlikle en asil duruşlu köpeklerden biridir. Duruşu bile korkutur.