arkaplan

Danua Özellikleri, Bakımı ve Beslenmesi

danua-petdio

Danualar iri cüsseli ilk bakışta oldukça korkutucu bir görüntüye sahiptir. Ama her danua görüntülerinin tam aksine büyümeyen birer bebektir. Görüntüleri itibariyle bekçi köpeği olduğu düşünülse de tam bir ev köpeğidir. Apartman dairesinde rahatlıkla beslenebilecek, sorun çıkarmayan ırklar arasındadır. Dişileri 60 kiloya kadar çıkan danuaların erkekleri 65-70 kilo arasındadır. Uyumayı ve miskinliği oldukça seven danua aynı zamanda harika bir oyun arkadaşıdır. Genel olarak tüm insanlarla ve hayvanlarla iyi geçinir. Çocuklar için mükemmel bir oyun arkadaşıdır.

Danua Eğitimi

Eğitimi diğer ırklara oranla biraz zayıftır. Bunun sebebi ise tembel oluşlarından kaynaklanmaktadır. Ancak sabırlı bir eğitim programı uygulanırsa temel itaat eğitimini alabilir. Tuvalet eğitimini almaları kolaydır. Günde iki kez aynı saatlerde düzenli olarak dışarı çıkarılırsa tuvalet problemi kolayca ortadan kaldırılabilir. Genel olarak sürekli havlamazlar. Bu sebeple evde yalnız kalabilirler. Yalnız kaldıklarında evdeki eşyalara zarar verme eğiliminde olmazlar.

Danua Özellikleri

Danua kısa tüylü bir köpektir. Bu sebeple hergün taranmaya ihtiyacı yoktur. Ancak haftada 1 kez taramanız hem tüy dökmemesine yardımcı olacak hem de kan dolaşımını hızlandıracağından tüylerinin daha parlak ve sağlıklı görünmesini sağlayacaktır. Çok fazla aktivite ihtiyacı hissetmeseler de tüm ırklar gibi muhakkak düzenli yürüyüşlere çıkarılmalıdır. Çok soğuk havaları sevmeseler de fazla sıcaklardan da keyif almazlar. Irklarına ait bilinen bir genetik hastalıkları olmamakla birlikte mide problemlerine sık rastlanır. Bunun sebebi ise iri cüsseleri sebebiyle buldukları her  şeyi yeme eğilimi göstermelerinden kaynaklanmaktadır.

Danua Beslenmesi

Danuaların beslenmesi diğer ırklardan çok farklı değildir. Dengeli bir mama ile veterinerinizin önereceği ölçülerde beslemeniz yeterli olacaktır. Doyduklarını pek fazla hissetmedikleri için size sürekli aç gibi görünseler de bu oburluklarından kaynaklanmaktadır. Bu sebeple veterinerin belirttiği ölçülerin dışında besleme yapılması sağlığına ve zarif görüntüsüne zarar verecektir.

Danua Bakımı

İnsanlara yakınlığıyla bilinen bu ırk problemsiz ve sosyal oluşu sebebiyle rahatlıkla evlerinizdeki yaşama uyum sağlamaktadır. Kendisine ait özel bir alana ihtiyaç duyan bu ırk ona bir yatak gösterilmediğinde evin en geniş koltuğunu bu iş için kullanabilir. Uykuya ve rahatına son derece düşkündür. Aynı zamanda cüssesinden beklenmeyecek kadar hassas ve duygusal köpeklerdir.

Yorumlar (9)

 1. Kenan diyor ki:

  Danua kadar oyun seven başka bir köpek cinsi görmedim. Sert görünüşüne aldanmayın Danua çok iyi bir arkadaştır.

 2. bahri turan diyor ki:

  Danualar iri cüsseli ilk bakışta oldukça korkutucu bir görüntüye sahiptir anlaşıldığı gibi cüsseli hayvan görüntüsü yeter.

 3. pokemon diyor ki:

  Bu görüntüden bu uysallık çıkması beni şaşırttı 🙂 Dobermana çok benziyor bu arada.

 4. Necati Kuşan diyor ki:

  Korkutucu bir görünümü var. Bundan bekçi köpeği olur mu bilmem ama müstakil evlerin bahçesine koysan, hırsızlar girmeye tenezzül etmez.

 5. Eser diyor ki:

  Danualar yumuşak huylu ve duygulu bir köpek türü. Görüntüsü bunu belli etmiyor ama uzun bir süre av köpeği olarak kullanılmış zamanında şimdi insana arkadaşlık eden köpekler olarak oldukça popüler.

 6. Mehmet diyor ki:

  kim der ki bu köpek çok uysaldır diye işi bilenler der tabi. gerçekten harika bilgiler var burada bir köpeği sahiplenmedn önce mutlaka buradan girip araştırılmalı.

 7. Ahmet diyor ki:

  Görünüşü gerçekten ürkütücü. Bu köpekten bebek çıkması garip 🙂

 8. misk diyor ki:

  Danua cinsinin görünüşüne bakınca tam bir av veya bekçi köpeği gibi duruyor ama tam olarak öyle değil tabi. Görünüş olarak korkutucu olsa da oldukça sadık ve cana yakın bir cins olduğu bilinir.

 9. Erkan diyor ki:

  Dış görünüşü baya bir ürkütücü Danua’nın gerçektende. Nasıl uysal ve sosyal bir hayvan olabileceğine pek emin değilim.