arkaplan

Ciklet Balıkları Hakkında Her Şey

3 sene önce
ciklet-baligi-petdio

Ciklet balıkları hakkında merak ettiğiniz her sorunun yanıtını hazırladık. Ciklet balıkları güzel akvaryum balıklarından biridir. Bu balıklar akvaryum balıkları için de en dayanıklı balıklardır. Görünüş açısından sorarsanız ise ne güzel en gösterişli balıklardan biridir ve nerdeyse bütün renkleri görebileceğiniz bir balık türüdür.

Ciklet balıkları genelde göl balıkları olarak bilinirken genel de sert suları sever ve gizlenerek yaşamlarını sürdürürler. Biraz çekingen bir balık türüdür. Piranalara tek kafa tutan balık türü olarak da bilinirler. Ciklet balıkları yumurtalarını ağızların da taşırlar. Ciklet balıkları eğer kendilerini güven de hissetmez ve güçlü olduklarını hissetmezler ise yumurtlamaktan çekinirler. Ciklet balıklarının bir kerede 100 ve 150 arası yavruladığı da bilinmektedir. Eğer yaşam alanı iyi olmaz ise yavrularını yiyebilme ihtimalleri de vardır.

Diğer balık cinslerine karşı ise kendinden küçük ve güçsüz bir balık görürse eğer saldırır zarar verir hatta öldürürler. Aç bırakılırsa birbirlerini yedikleri de görülen vakalardan biridir. Eğer balıklarınız da beyaz benekler görüyorsanız ısıtıcınızı biraz daha yükseltin çünkü Ciklet balıkları üşüdükleri zaman beyaz benekler göstermeye başlarlar.

Eğer balıklarınız sırtını yere doğru sürerse korkacağınız bir şey yoktur çünkü Ciklet balıkları bu şekil de oyun oynamaktadırlar. Hastalıkları olduğunu düşünüyorsanız Ciklet balıklarına özel cama yapıştırılan ilaçlar mevcuttur. Bu ilaçları kullanarak tedavi uygulayabilirsiniz.

Balıklarınız da mantar oluşma riskleri de vardır. Eğer balıkçılardan mantar için mürekkep alıp suya yani akvaryuma damlatırsanız hiç bir sıkıntı kalmayacaktır. Ciklet balıklarının genelde ağızları ile kumu taşıyıp dizayn değişikliği yaptığı da bilinmektedir. Fakat kumunuza dikkat etmeniz çok önemli çünkü bazen kumun içinde ki taşlar Ciklet balıklarını öldürebilmektedir. Ciklet balıkları renkli akvaryumları daha çok severler.

Karanlık akvaryum da kendilerini gergin ve rahatsız hissederler. Ciklet balıkları eğer akvaryumu yavrular ve yetişkinler olarak ayırırsanız rahatsız olur ve birbiriyle kaynaşamaz böylece çiftleşme olasılıkları azalır. Bu yüzden akvaryumunuzu kesinlikle bölmenizi tavsiye etmiyoruz. Unutmayalım ki Ciklet balıkları ilgi ve bakım isteyen bir balık türüdür. Balık beslemek içinse biraz da olsa akvaryum bilgisine sahip olmanız gerekmektedir.

Yorumlar (5)

 1. Fırat diyor ki:

  Bizim akvaryumda diğer balıkların yanında 20 ye yakın ciklet balığı mevcut ve harika görüntüleri var.

 2. Adem KILIÇ diyor ki:

  bir kerede 100 150 balık doğuyorsa bu balıkların nesli zor tükenir 🙂

 3. üzeyir. diyor ki:

  bir vesile ile arkadaşın sitesinde çok bilinmeyen konularıda öğrenmiş oluyoruz bizim için belki çok önemli değil ama bunları takip edenler için çok değerli bilgiler mevcut.

 4. Umutist diyor ki:

  Uzun bir süre 300 Lt akvaryumda bu tür balıkları besledim. Balık bakmak çok güzel ve insanı hakikaten dinlendirdiği de doğru. Ciklet balıklar da çok rahat bulunabilen ve çeşitleride fazla balıklar. Ancak gel görki herşey de olduğu gibi ciklet balıkların bakımı içinde akvaryuma özen gösterilmesi gerekmekte. Şimdilik ciklet balıklarını beslemeyi bıraktım ancak yakın bir süre sonra deniz akvaryumu kurmayı düşünüyorum. Paylaşımınız beni seki günlerime götürdü diyebilirim.

 5. fatma diyor ki:

  Ciklet balığı olduğunu da ilk kez duydum ve böyle bir balığın piranalara kafa tutması da ilginç 🙂