arkaplan

Chinchilla Karakteri ve Bakımı

chinchilla-petdio

Pamuk şekeri gibi tüyleri olan Chinchilla kediler yumuşak tüyleri, hafif basık güzel suratları ve cana yakın olmaları ile bilirler. Kedilerin hepsi oldukça güzel hayvanlardır ama Chinchillalar daha bir güzeldir. Gümüş renginden sarıya kadar bir çok farklı renkte olan bu kedilerin gözleri mavi yeşil ya da  yeşildir. Bazıları sürmeli de olabilir.  Bu kediler, sakinlikleri ile bilinirler ve yaramaz değillerdir. Sevgisini belli eden bu kediler, karşılığını da görmek ister. Uzun tüyleri oldukça güzel ve yumuşak olmasına rağmen düzenli olan bakım yapılması gerekir. Ev ortamında daha rahat yaşayacakları için evde beslemeye uygundurlar.

Chinchilla Karakteri

Uysal bir kedi olan Chinchilla karakteri de sevgi doludur. Genelde evde yaşamayı tercih eden bu kedilerin miyavlamaları da oldukça hoştur. İlgi görmek her zaman hoşuna gider ve sahibine bağlı bir kedidir. Bu kediler oldukça dayanıklı hayvanlardır. Genelde orta yaşlı kişilerin tercih ettiği bu ırkın bakımı da özen ve emek ister.

Chinchilla Bakımı

Chinchilla bakımı günlük en az 20 dakika ayırmanızı gerektirir. Uzun tüylerini her gün taramanız gerekecektir. Bu tarama, ölü tüylerin dökülmesi ve sağlıklı bir tüy yapısı için oldukça önemlidir. Tüylerin keçelenmesi gibi durumlarla sık sık karşılaşılır. Bu nedenle bir çok sahip, yaz aylarında tüyleri tıraş ettirmektedir. Birkaç günlük ara bile tüylerin kolayca düğümlenmesine neden olabilir. Bu ırkı besliyorsanız, evinizin her yerinde tüylerin olacağını da kabullenmeniz gerekmektedir.

Chinchilla Hakkında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bu sevimli kediciklerin gözlerinde sorunlar yaşanabilir. Ayrıca doğum konusunda zorluk yaşayabilecekleri göz önünde bulundurulup veteriner kontrolünde olmaları gerekmektedir. Ortalama 12 yıl yaşayan bu kediler, evde beslemek için en uygun olan türler arasındadır ve çift olarak alınırlarsa daha sağlıklı olur. Chinchilla beslenme konusunda da deri hastalıklarına yatkın olabileceğinden ev yemekleri verilmemesi gerekmektedir.

Yorumlar (5)

 1. cemil diyor ki:

  Kedileri ben çok severim. Bu yüzden hepsi benim için değerli ama bu cins daha çok dikkat çekiyor ve beyaz rengi ile tabi. Zaten orjinal kediler tek renk olur. Bir kaç renk varsa zaten kırmadır.

 2. Gufran diyor ki:

  Çok ilginç bir kedi türü. Bu türü bir filmde görmüştüm yanılmıyorsam.

 3. sevim diyor ki:

  Ne kadar tatlı allahım yerim ben bunu ya, yaşam süresi de baya uzunmuş fakat bağlandıktan sonra kopması hayli üzücü olur.

 4. vefa arıc diyor ki:

  Chinchilla kediler yumuşak tüyleri, hafif basık güzel suratları ve cana yakın olmaları ile bilirler. bu yazıdan anladığım kadarı ile ev ortamına uygun hayvanlar.

 5. Oğuzhan diyor ki:

  Chinchilla kedileri çok güzel evde beslemek için çok uygun.