arkaplan

Cennet Papağanı Özellikleri ve Türleri

3 sene önce ,
cennet-papagani-petdio

Cennet Papağanı ülkemizde Sevda Papağanı olarak da bilinir. Fakat tüm dünyada “Paradise Parrot” yani Cennet Papağanı adıyla tanınan başka bir papağan çeşidi daha olduğundan bu kuşlara “Sevda Papağanı” demek daha doğrudur. Dünyanın tüm dillerinde “Aşk” papağanı olarak bilinmektedir. Adının böyle olmasının nedeni ise eşine karşı bir büyük bağlılığı olması ve aşkıdır. Çoğunlukla çift olarak beslenen Cennet Papağanı yemek ve içmek haricinde tüm vakitlerini birbirleriyle ilgilenerek geçirirler. Çift değil de tek olarak beslemeyi tercih ederseniz aynı ilgiyi sahiplerine gösterirler fakat karşılığında da sizden yoğun bir ilgi beklerler. Vahşi doğa alanları diğer papağan türlerinin aksine Avusturalya’da değil Güney Afrika’dadır.

Cennet Papağanı Özellikleri

Cennet Papağanı boy olarak ortalama 13-17 cm arasında küt ve kısa kuyruklu, kırmızı ve büyük gagalı bir papağan çeşididir. Vahşi yaşamda Güney Afrika’da yaşarlar. Kuvvetli ve kaba çıkan sesleri ve ötüşleri vardır. Konuşma yetenekleri çok azdır. Yiyecek olarak darı çeşitleri, ufak çekirdekler ve diğer küçük tohum çeşitleri ile besleyebilirsiniz. Özel olarak hazırlanmış Cennet Papağanı yemleri Mevcuttur. Ayrıca muhabbet kuşu yemi üzerine küçük çekirdek taneleri ve yulaf ekleyerek harmanlayıp onu da verebilirsiniz.

Cennet Papağanı Türleri ve Çeşitleri

Cennet Papağanının türlü türlü renk çeşitleri vardır. Bu bakımdan en renkli papağan türü olduğu da söylenebilir. Genellikle Yeşil ve Kırmızı ağırlıklı olsalar da Beyaz, Mavi, Gri gibi çok çeşitli renkte olan Cennet Papağanı da görebilirsiniz.

Kafes ve Ev Ortamında Cennet Papağanı

Bir Cennet Papağanı sahibiyseniz onunla çok ilgilenmek zorundasınız. Hem sahiplerine olan bağlılıkları hem de çocuk gibi yaramazlıkları sizi kendilerine kuvvetli biçimde çekecektir. Evinizin içerisinde çok gürültülü ve yaramaz bir çocuk gibi uçuşacaklardır. Sesleri çok kaba ve güçlü çıkar. Çok hareketli olmalarından dolayı da kafes dışında özgür olduklarında evinizin eşyalarını da bolca karıştırabilir, gagalayabilir kemirebilirler. Omzunuzda ve üzerinizde gezinmeyi çok severler.

Sahibinin üzerindeyken bile oyunlarına devam ederler. İnsanların saçlarıyla oynamayı çok severler. Elbiseniz, gömlek yakanız, küpeniz ya da diğer takılarınız da çok ilgilerini çeker. Kafesin içinde kaldıkları zaman ise kafesin kapağını bağlamalısınız ya da fazladan bir tedbir alarak sıkıştırmalısınız. Kalın ve güçlü gagaları sayesinde kafesin kapısını çok kolay açabilirler.

Yorumlar (10)

 1. Ege diyor ki:

  Allahım ne güzel hayvanlar yaratıyor. Cennet Papağanı güzeliğinde başka birşey var mıdır? Ne kadar güzel böylesi bir canlı ile temas. Her nerde görsem aklıma geliyor ama Cennet Papağanına yeteri kadar bakamamaktan onlara zarar vermekten korktuğum için bir türlü beslemeye karar veremedim. Ama illaki bir gün bu güzelim kuşları besleyeceğim.

 2. bahri turan diyor ki:

  rabbim ne güzel yaratmış yeşilin ve kırmızının tonlardaki uyumuna insanın baktıkca bakası geliyor.

 3. selam diyor ki:

  İsmi gibi kendi de güzel “Cennet Papağanı” oldukça iyi bir isme sahip insanın hemen bir kaç tane sahiplenesi geliyor.. Renkleri çok güzel harika bir canlı bu kuşlar.

 4. Mehmet diyor ki:

  Cennet papağanları çok şirin duruyorlar. Komşumuzda vardı bu papağan türü biraz zor alışıyormuş sahibine sabırlı olmak lazım bir canlıyı bakmak kolay değil.

 5. Hüseyin Kılkıpçak diyor ki:

  Çok farklı bir görüntüsü var. Tıpkı protakal, greyfurt karşımı gibi görünüyor. Ayrıca çok sevimli.

 6. Hakan diyor ki:

  Uzun zamandır papağan alıp evde ilgilenmeyi düşünüyorum. Ama o kadar çok türü var ki, kafam çok karışmış durumda.

 7. pokemon diyor ki:

  Cennet papağanları hem görünüş hem davranış olarak harika kuşlar. Çok güzel bilgiler edindim teşekkürler. Ayrıca her ne kadar güzel olsa da hayvanların hapsedilmesine karşıyım.

 8. Erkan diyor ki:

  Bir arkadaşımın evinde çift olarak görmüştüm cennet papağanlarını. Çok iyi anlaşıyorlardıya. Tek başlarına kafeste yapabileceklerini pek sanmıyorum aslında. Birde önceden eşleri varsa sonra tek kaldılarsa felan.

 9. Ertuğrul diyor ki:

  evin içerisini bayram yerine çevirir ancak bir süre sonra insanı yorar bence. çoğu hayvan gibi bu hayvanında bakımı zor görünüyor.

 10. Talip diyor ki:

  Cenndet Papağanları çok sevimli görünüyorlar, rengarenk olmaları daha bi ilgi odağı olmalarını sağlıyor.