arkaplan

Cane Corso Özellikleri, Bakımı ve Beslenmesi

cane-corso-petdio

Kuvvetli bir kas yapısına sahip, ince tüylere sahip olan Cane Corso çocuklara karşı çok düşkün, onlarla oyun oynamayı ve vakit geçirmeyi çok sever. Sahiplerine karşı çok bağlı, koruma güdüsünün çok baskın olduğu, sevgi dolu, sessizlikten yana olan harika bir dosttur Cane Corso.

Cane Corso Özellikleri

Cane Corso güçlü bir vücuda, kaslı bir yapıya ve kalın bir deriye sahiptir. Şeffaf, yumuşak ve parıltılı tüylere sahiptir. Kuvvetli görüntüsü ile dikkat çeken dostumuz Cane Corso kızdığında tam bir aslan gibi kudretli bir görüntü sergiler. Ilımlı ve yumuşak yapısı sahibine ve çocuklara karşı üst düzeydedir ancak rahatsız edildiğinde çok sinirli ve hırçın bir görüntü sergileyebilmektedir.

Sıcağa ve soğuğa karşı çok dayanıklı olan bu can dostumuz tüylerinin fırçalanmasını çok sever. Erkeklerde kilosu 45-50 kg ağırlığındayken, dişilerde kilosu ise 40-45 kg civarındadır. Boyları ise erkeklerde 64-68 cm, dişilerde ise 60-64 cm. dir. Yaban avlarında çok fazla kullanılan Cane Corso, bekçi özelliği ile de göz kamaştırmaktadır. 10-12 yıl arasında yaşamaktadır.

Cane Corso Kökeni

Cane Corso İtalyan orijinal ırkına sahiptir. Savaşlarda ve yaban avlarında geçmişte oldukça fazla kullanılan korkusuz bir hayvandır. İtalya da bekçilik, koruyuculuk konusunda en çok ihtiyaç duyulan Cane Corso güvenilir bir dost oluşu nedeniyle halen İtalya’nın çoğu bölgesinde tercih edilen bir hayvandır.

Cane Corso Bakımı

Bakımı kolay bir evcil hayvandır Cane Corso, tüylerinin ince olması nedeniyle haftada 1-2 kez fırçalama yapılarak bakımı yapılır. Ilık su ile nemlendirilmiş bez ile baş bölgesine yapılan masajdan çok hoşlanmaktadır.

Cane Corso Nasıl Bir Dosttur?

Cane Corso bir insanın ailesini teslim edebileceği kadar güvenilir, sadakat sahibi asil bir ırka sahip harika bir arkadaş, tam bir can dostudur. Sahibinden başka kimseden etkilenmeyen ve isteklere cevap vermeyen Cane Corsa yaban hayvanların avında çok tercih edildiği kadar, bekçilik konusundaki uzmanlığı nedeniyle de çok sevilen bir hayvandır. Kaslı ve sert görüntüsünün altında harika bir kalbi, sevecen ve sahibine sadık bir profil çizmektedir.

Küçük yaşta kendisine verilecek olan eğitimlerle agresif ve kızgın tavırlarını dengelemeyi öğrenip çevreyle daha uyumlu bir hale gelebilmektedir. Son olarak çocuklarla olan iletişimi ise harikadır, çocuklarla saatlerce oynayabilir, onlara gözü gibi sahip çıkar ve onların yanında uyumaktan büyük keyif alan harika bir can dostudur Cane Corso.

Yorumlar (11)

 1. sebahattin diyor ki:

  insan dostu hayvanlar bakışlarından bile belli oluyor masumane bakışları onları anlamaya yetiyor.

 2. Fahri Kocatürk diyor ki:

  Korkutucu bir görünümü var. Beslenmek istenilse dahi anca bahçede beslenebilir diye düşünüyorum.

 3. pokemon diyor ki:

  Boxer cinsine çok benziyor onun siyahı tabiki. Ama Cane Corso harika görünüyorsun adamım !

 4. Adem diyor ki:

  Cane Corso ülkemizde çok sık olmasada bulunan bir ırklardan bir tanesi. Çok agresif duruyor ama sahibine karşı sevecen tavırları oluyor.

 5. cahit diyor ki:

  Cane Corso cins köpeğin korkutucu bir görünüşü olsa da iyi bir cins olduğu tartışılmaz. İyi bir eğitim ile çok iyi bir arkadaşınız olabilir. Renk olarak kara olması da ayrı bir güzellik.

 6. Sergen diyor ki:

  çoook iyi bir cins. bahçeli bir evimiz olsada yavruyken alsak. çocukğunuz küçükken bir köpek alırsanız çok faydası olur. hem çocuk büyüdükçe köpek ile arkadaş olarak büyüyor ve hayvan sevgisi küçük yaşta aşılnıyor.

 7. aslı diyor ki:

  cane corso güçlü fiziğiyle güven veren köpek cinslerinden biri ama zaptedmesi zor bir cinse benziyor..

 8. Umut diyor ki:

  Cane Corso asil bir köpek ama çok korkutucu. ne kadar eğitimlide olsa sanki bu köpeğin sağı solu belli olmaz. Cane Corso ile ilgili bugüne kadar sahibine saldırı olayı olmuş mudur çok merak ediyorum. İnternette bulabilirsem bununla ilgili bir haber buradan paylaşacağım.

 9. Kenan diyor ki:

  Cane Corso cinsi bana çok ürkütücü geliyor. Şahsen yolda görsem yolumu değiştiririm 🙂

 10. Soner diyor ki:

  Bana biraz çirkin göründü. Ama çirkin olmasının yanında yüzünde bir sevimlilikte yok değil hani. Bunun dışında sadakati ile ünlü olması nedeniye, kendisini tam bir bekçi köpeği olarak tanımlayabiliriz.

 11. ömer katlan diyor ki:

  cane corso ne yer beslenmesini neyle yapacaz?