arkaplan

Bulldog Özellikleri, Bakımı ve Beslenmesi

bullgod-petdio

Asırlar önce dövüş köpeği olan kullanılan Bulldog, günümüzde evcilleştirilmiş bir ırk haline gelmiştir. Buruşuk suratı, kısa, bodur ve güçlü görünümü ile paytak yürüyen bir köpek ırkıdır. Sanılanın aksine kavgacı değil, oldukça güvenilir bir köpek cinslerinden biridir ve diğer evciller, çocuklarla iyi anlaşır. Bulldog ırkı köpekler, oldukça sakin ve sessiz olduklarından dolayı apartman hayatından tercih edilebilirler. Boğa ve köpekleri dövüştüren ve bundan keyif alan insanlar yıllarda bu hayvanları dövüşlerde telef etmiştir.

Bulldog Karakteri

Salya akıtmasıyla sizi biraz sulu bir sevgi gösterisi ile seven bulldoglar, uyurken horlarlar. Öyle ki bu bir çok bulldog sahibi bu özelliklerini kameraya çekmişlerdir. Yabancı köpeklere karşı çok toleranslı olamadıkları durumlar olabilir. Ancak genel olarak iyi huyludurlar. Zamanların çoğunu yatarak ve uyuyarak geçirirler ve çok sıcak havaları sevmezler.

Bulldogların Bakımı

Soğuk havalara karşı dayanıksız olan bulldog bakımı mutlaka ev ortamında olmak zorundadır. Çünkü bu hayvanlar dışarda yaşayamazlar. Kısa tüyleri olduğu için taranma ihtiyaçları haftada bir kezdir. Bazıları çok enerjik, bazıları çok hantal ve tembeldir. Kısırlaştırılmış olan cinslerin beslenmesine dikkat edilmelidir. Buruşuk derisi ve yüzü düzenli olarak temizlenmelidir. Tırnak bakımına da gereken özen gösterilmeli, mutlaka her iki ayda bir veterinere götürülmelidir.

Bulldog Beslenmesi

Bulldog beslenmesi, veteriner hekimin tavsiyesine göre belirlenir. Çünkü bazı türlerde alerji görülebilir. Mama seçiminde protein oranı yüksek olan tahıl ve mısır ürünleri bulunmayan süper preminium mamalar tercih edilmelidir.

Şarküteri ürünlerini köpeğinize vermeniz alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Bu nedenle mama dışındaki besinler, haşlanmış kemik ve et dışında verilmemelidir. Ara sıra sebzeli kabak yemeği de yapabilirsiniz ancak içeriğinde baharatlar ve tuz olmamasına özen göstermeniz uygun olur.