arkaplan

British Shorthair Karakteri ve Bakımı

british-shorthair-petdio

Anavatanı Büyük Britanya olan British Shorthair tombul yanaklı, ayrık kulaklı ve pelüş gibi kısa tüyleri olan bir kedi cinsidir. Renk olarak gri çok fazla görülmektedir. İri yuvarlak gözleri altın sarısından bakır rengine kadar değişen tonlarda bulunur. Kafaları yuvarlak ve burunları basık olan bu kedilerin çok tatlı suratları vardır. Kocaman kafaları ve pelüş gibi yumuşacık tüyleri, tam bir sevgi pıtırcığı olan bu kediyi çekici kılar. Genelde ağır kediler olan bu cinsin ortalama kilosu 8 kilo civarındadır. Patileri de yuvarlaktır.

British Shorthair Karakteri

British Shorthair karakter olarak uyumludur. Çocuklarla çok iyi anlaşır. Çünkü uysallığı, bazı yaramazlıkları görmezden gelmeye neden olur. Sokak hayatını pek sevmezler. Evde sahiplerinin yanında oturmayı tercih ederler. Oldukça cool olan bu kediler, ilgi delisi olmamalarının yanında oyun oynamak istedikleri zaman bunu belli edecek her şeyi yaparlar. Evdeki diğer kedilerle iyi anlaşan ve köpeklerle de sorun çıkarmayan bu kedi, tam bir ev kedisidir.

British Shorthair Bakımı

Kısa tüyleri olan bu kedinin taranma ihtiyacı fazla değildir. Ancak gözlerini düzenli olarak ılık suyla temizlemek ideal olacaktır. Grinin her tonunda olabilen bu kediler, görünüm olarak kabadayı kediler ailesindedir. Oysa görüntünün aksine oldukça uysaldır. Diğer kediler gibi çok fazla sırnaşmazlar ve sevilmeyi pek haz etmezler. Onu ne zaman seveceğinize o karar verir. Bu nedenle çok sırnaştığınız zaman sizden kaçabilirler.

British Shorthair Renkleri

British Shorthair renkleri beyazdan siyaha kadar her renkte bulunabilmektedir. Bu kediler genelde sarı tonlarında olan gözleriyle bilinirler ancak bazı kediler mavi gözlü olabilir. Genelde kısa olan tüyler, beneksizdir ve düz renklerdedir. Sarı, gri ve beyaz renkli olanları çok bilinmesine rağmen, ağırlıklı renkler, gri ve tonlarıdır.

Yorumlar (1)

  1. Can diyor ki:

    Scottish fold ile British Shorthairı karıştırıyorum bazen. Tam bir tosun 🙂 bu ırkın beyaz olanı da var galiba.