arkaplan

Border Collie Özellikleri, Bakımı ve Beslenmesi

border-collie-petdio

Border Collie cinsi köpekler özellikle bahçeli evlerde bakılabilecek cinste köpeklerdir. Border Collie özelliklerinden kısaca bahsetmek gerekirse, bahçenize bağlayıp bütün gün orada durmasını bekleyeceğiz bir köpek değildir. Özellikle apartman yaşantısına kesinlikle uyum sağlayamaz. Bitmeyen bir enerjileri vardır. Oldukça zeki olan bu köpekler egzersiz yaparken sadece hareket etmek istemezler özellikle zihinlerini de çalıştıran egzersizlere bayılırlar, fazlasıyla zeki olmakla birlikte hiçbir şekilde yetişemeyeceğiniz bir hıza sahiptirler. İki tür Border Collie mevcuttur. Biri kısa tüylü diğeri ise uzun türlü olarak geçmektedir. Ve bu cins köpeklerin kuyrukları normallere göre birazcık daha fazla uzundur.

Border Collie Bakımı

Bu cins köpekler orta derecede tüy dökerler bu yüzden sık sık fırçalanmaları gerekmektedir. Tüyleri ve kulaklarının içi sık sık kontrol edilmelidir. Tüylerinin yoğunluğu sebebiyle bu tür köpeklerde kene vakası sık sık karşılaşılabilmektedir. Ve mutlaka kuru şampuanla yıkanmalıdır.

Border Collie Eğitimi

Border Collie şimdiye kadar karşılaşabileceğiniz köpeklerin arasındaki en zeki cinstir. Özellikle itaat eğitimlerinde en yüksek derece sahiptir. Agility ve Frizbi gibi yarışmalarda çok fazla kabiliyetlidir. Yeterli derecede eğitildiğinde çocuklar çok iyi geçinen bir türdür. Yavru iken alındığında yeteri derecede sosyalleşmesi sağlanmalıdır. Bu cins köpekler çok fazla ilgi istediği için çalışan insanlar için uygun bir tür kesinlikle değildir. Bu cins köpeklerde bitmek bilmeyen bir enerji vardır. Bu özellikleriyle iyi bir çoban köpeği olabilmektedirler gece gündüz demeden size hizmet için yaşayan bir türdür.

Eğer yeteri kadar ilgi göstermediğinizde buda onun başka alanlara ilgi duymasına neden olacaktır buda kesinlikle sizin hoşunuza gitmeyecektir. Eğer uzun süre ilgi göstermezseniz bu cins köpeklerde nevrotik özellikler ve kötü huylar oluşmaya başlayacaktır. Çok iyi bir çoban köpeği olmalarının sebebiyle içgüdüsel olarak yabancıları ısırma eğilimi olabilir.

Border Collie Beslenmesi

Bu tür köpeklerde beslenme alışkanlığının oluşması için mutlaka aynı saatte ve aynı yerde mama verilerek bu alışkanlık kazanılmalıdır. 4-5 haftalık iken sadece anne sütü ile beslenmesi yeterli olacaktır. 5 aylık olana kadar günde üç defa beslenmeliler, bundan sonraki dönemlerde öğünler ikiye düşürülebilir. Köpeğinizin kabında mama bırakmayın yemek saatinde mamasını koyun ve doyduğunda kaldırın böylelikle köpeğiniz davranış biçimi ve sindirim sistemi açısından bir düzen sağlamış olacaktır. Ve mutlaka suyunu sık sık değiştirin kesinlikle suları temiz olmalıdır.

Yorumlar (8)

 1. Ümit diyor ki:

  Border collie türü yetenek yarışmalarında çok başarılı oluyorlar. Çok hiperaktif gerçekten. Köpeği ile geçirecek bol vakti olan kişiler tercih etmeli.

 2. samet diyor ki:

  Border Collie oldukça sevimli bir köpek cinsi birçok yerde görüyorum. İnsanın alıp besleyesi geliyor ama şartlar müsait değil. Güzel bir tanıtım olmuş bu cins için

 3. pokemon diyor ki:

  Border Colie yetenek sizsinizi kazanan max e ne kadar benziyor. Yoksa onun cinsi de bu muydu?

 4. Mehmet Güllaç diyor ki:

  Sanki bir damat görüntüsü var köpekte. Oldukça sevimli görünüyor, meraktan herpsini okudum.

 5. Faruk diyor ki:

  Border Collie gerçekten çok güzel bir köpek cinsi hem sevimli hemde çok hareketli.

 6. Salih diyor ki:

  Bu cins köpeğe sahibim ve yukarıda yazılan sık sık tüy döker cümlesinin canlı şahidiyim. Bu cins köpek alacaklar buna dikkat etmelidirler.

 7. Ercan diyor ki:

  zekilik gözlerinden fışkırıyor. hızınıda filmlerden gördüğüm kadarıyla tahmin edebiliyorum. trakya bölgesinde pek rastlamadım açıkçası.

 8. ozlem1994 diyor ki:

  Border Collie türünde bir köpek almak çok istiyorum .Dışarı da çoğu kez gördüğüm çok tatlı bir köpek 🙂