arkaplan

Birman Kedisi Özellikleri ve Karakteri

birman-kedisi-petdio

Günümüzde Birman kedileri mavi gözleriyle ünlüdür. Köklerinin Budist tapınaklarına dayandığına inanılan bu kedilerin Ölüm Tanrıçası ile konuşabildiklerine inanılırdı. Kutsal olarak kabul edilen bu kediler, Fransız subaylara hediye olarak verilmiş ve böylece Avrupa’ya yayılmaya başlamıştır. Gri tonları ve tarçın, çikolata renkleri olan bu kedilerin uzun tüyleri vardır. Bu kedilerin en önemli özellikleri mavi renkli gözleridir ve bu özellik nedeniyle diğer ırklardan ayrılırlar. Patileri yuvarlaktır ve tüyleri de uzun ve yumuşaktır. Boyun bölgesinde tüyler hafif dalgalı olabilir.

Birman Karakteri

Yüz ifadeleri oldukça asildir ve bu nedenle kedi ister istemez bir saygı duyma hissi yaratabilir. Son derece enerjik ve sıcak kanlı olan bu kediler, duygusal ve zekidir. Gözlerinin dış kenarları hafif çekik gibidir. Tüyleri yumuşak ve ipeksidir ve özeli bakım gerektirir. Bu nedenle evde tüy izlerine hazır olanların beslemesi uygun olur. Her gün fırçalanması gereken bu kediler, kucakta oturmaktan oldukça fazla hoşlanır. Dayanıklı bir kedi türü olan Birman, gri ve çikolata rengi noktalı renklerde ülkemizde çok sık beslenmektedir.

Birman Özelikleri

Birman kedilerinin hikayeleri oldukça dramatiktir ve sadakatleri ile bilinirler. Meditasyon yapan sahibinin öldürülmesi üzerine onun başından ayrılmayan ve yemek yemeyerek kendini onun ellerinde ölüme terk eden bu ırkın efsanevi hikayesi bir çok kişiyi etkilemiştir.

Birman özellikleri arasında en dikkat çekici olanı nazik ve sakin olmalarıdır.  Bir yere kapalı kalmaktan hoşlanmayan bu kediler, aile yaşantısı için uygundur. Evdeki diğer canlılarla da mükemmel bir uyumları olan Birman kediler, mavi gözleri, kahverengi beyaz renkleri ile ünlüdür. Ayaklarının altı pembedir ve burun derisi kahverengidir. Tüyleri birbirlerine dolanıp keçelenmez ve düzenli bir fırçalama sayesinde sorunsuz olarak beslenebilir.