arkaplan

Ankara Kedisi Özellikleri ve Bakımı

ankara-kedisi-petdio

Milli hayvan türlerimizden olan Ankara kedisi anavatanı Ankara ilimiz olan Angora kedisi olarak da bilinen bir kedi türüdür. Bembeyaz rengine karşın bir gözü mavi diğeri ise yeşil renkte olan gözleri ile ünlüdür. Bu farklı göz renkleri sağırlık sorununa yol açmaktadır. Ancak her zaman beyaz renkte olmazlar. Bal rengi gözlü sarman ve tekir renklerde de olabilirler. En büyük özellikleri tüylerinin boyun bölgesinde yoğun ve uzun olmasıdır. Dünya çapında da bir bilinirliğe sahip bu kediler, eski çağlarda daha fazla tercih edilmekte olmalarına rağmen milli kültürümüz arasında yerlerini almışlardır.

Ankara Kedisi Özellikleri

Uzun tüylü ve doğal bir kedi olan Ankara kedisi insanlarla yaşamaya alışkın bir kedidir. Oldukça sıcak kanlı ve iyi huylu olan bu kedi, sevilmeye bayılır ve ilgi görmezse ilgi görene kadar size yaranmaya çalışır. Tepelerde gezmeyi, kutulara ve poşetlere girip çıkmayı her kedi gibi seven bu kedilerin evcil olmaları nedeniyle evde kolay beslenmeleri mümkündür. Ankara kedisinin tüyleri bir aslan yelesine benzer. Çünkü boyun çevresinde oldukça yoğundur ve bu da görünümünü daha heybetli bir hale getirir. Minik aslanlar olan dolaşan bu kediler, asırladır insanlarla birlikte yaşamaya alışmış olan kedi ırkları arasındadır.

Ankara Kedisi Bakımı

Bakım için her gün tüylerinin bir kere taranması yeterlidir. Ancak kendi kendilerine temizleyebilen hayvanlar olan kedilerin buna pek ihtiyaçları yoktur. Size sessiz sedasız bir eşlikçi olacak olan Ankara kedisi bakımı için ekstradan çaba göstermenize gerek yoktur. Aşırı miyavlamaz, uysal ve sakindir. Bu nedenle evcil olarak çok tercih edilir. Günümüze kadar gelen uzun tüylü kedilerin anasının Ankara kedisi olduğu söylenmektedir ve türün Anadolu’ya getirilmesinin onuncu yüzyıllara dayandığı bilinmektedir.