arkaplan

Amerikan Pitbull Terrier Özellikleri, Bakımı ve Beslenmesi

american-pitbull-terrier-petdio

Amerikan Pitbull Terrier oldukça kötü şöhreti olan bir köpek ırkıdır. Zor eğitilmesi nedeniyle herkesin besleyemeyeceği bu ırk, oldukça güçlüdür. Rakibiyle öldüresiye dövüşen pitbullar, çenelerinin bir ton kadar çekiş özelliği ile bilinirler. Boğa ve ayı dövüşlerinde kullanılan bu köpekler, sahibine oldukça sadıktır. Eğitim konusunda otoriter bir sahibe ihtiyaç duyan  bu ırk, çok iyi bir koruma köpeğidir. Amerika’daki yetiştiriciler tarafından mükemmele yakın bir hale getirilen bu hayvanlar aslında oldukça insancıldır. Yani insanları yediği ve parçaladığı, yetişme tarzından kaynaklanan nedenlerden ötürüdür. Yasa dışı olarak hala bu canlıları dövüşlerde kullanan kişiler olduğundan vahşi olarak yetişmektedirler.

Amerikan Pitbull Terrier Özellikleri

Kaslı bir vücudu olan pitbulların koruma özellikleri dışında, sahibine sadakatleri de bilinir. Sahiplerinin eşyalarını dahi koruyan bu canlılar, bu içgüdü ile karşı tarafa saldırabilirler. Bu hayvanların iç güdülerinde vahşilik ve saldırganlık vardır. Bu nedenle deneyimsiz kişiler tarafından beslenip bakılmaları oldukça risklidir. Acı eşiği çok yüksek olan bu köpekler, canlarının yandığını kanları aksa dahi belli etmezler. Çocuklarla arası iyidir ama yine de  çocuklarla yalnız bırakılmamalıdır. Düzenli olarak egzersiz ihtiyacı karşılandığında sorun çıkarmadan apartman hayatında da yaşayabilirler. Ancak sokakta kedi, köpek kuş gibi canlılara saldırıp öldürme eğilimleri olabileceğinden kısa tasmayla gezdirilmeli ve bu hayvanlardan uzak tutulmalıdır.

Beslenme ve Bakım

Kısa tüyleri olan pitbull bakımı düzenli fırçalama ile tamamlanabilmektedir. Çok fazla yıkanma ihtiyaçları yoktur. Köpeğinize sizin hakim olduğunuzu öğretin ve asla şiddet uygulayarak eğitmeye kalkışmayın. Çok hızlı yemek yiyen bu ırk, günde iki kez beslendiğinizde yeterli gıdayı almış olacaktır. Ona sahibi olduğunuzu hissettirseniz ve davranışlarınız her zaman tutarlı olursa, uyumlu ve sorunsuz bir hayvan yetiştirebilirsiniz.

Yorumlar (3)

  1. Deniz diyor ki:

    En sevdiğim köpek ırkları Golden Retriever ve Husky ama bu Amerikan Pitbullarını sevmiyorum görünümü de vahşi ve saldırgan bir köpek. Tasmasız ve ağızlıksız dolaştırılmaması gerekiyor ama görüyoruz dışarıda ağızlık yok bunu geçtim birde tasmasız serbest gezdiriyorlar.

  2. Hilal diyor ki:

    durduk yere bir insan bir köpek saldırır mı? pitbullar baya korkutucu ve her ihtimale karşı ben uzaklaşıyorum.

  3. Sıla diyor ki:

    Aslında pitbullar tanınınca korkulacak gibi değiller. Dıştan korkutucu ve saldirgan gözükebilirler ama içlerinde bir melek var onların. Benim de pitbull um var daha 10 aylık adi da tarçın içinde melek var kızımın . Bizi her türlü kotüye koruyor yabancilara da biraz temkinli yaklasıyor fakat basini oksadikca alisiyor ve melege donusuyor . Bence pitbullardan yada diger korkutucu kopeklerden fazla korkmayin siz onlara nasil yaklasirsaniz onlarda size oyle yaklasir 😍 boool patili günlerr🐾🐾🐾