arkaplan

Alman Kurdu (Alman Çoban Köpeği) Özellikleri, Bakımı ve Beslenmesi

alman-coban-kopegi-petdio

Alman çoban köpeği veya Alman kurdu (halk arasında kurt köpeği olarak da bilinir) dünya da en çok tercih edilen ve oldukça insan dostu olan köpek ırklarından birisidir. Bu köpek ırkı genellikle iki farklı amaç için kullanılabilir. Bunlardan birincisi çok güçlü ve dengeli olmaları sebebiyle koruma amaçlı kullanılabilirler, diğer yandan askeri ve polis ekipleri de çeşitli görevler için Alman kurdundan yardım almaktadırlar. Diğer bir kullanım amacı ise günlük yaşamda bir dost olmakdır, oldukça sadık ve vefakar oldukçarı için insanlarla ve diğer hayvanlarla iyi geçinirler ve gerektiği zaman sahiplerini tereddütsüz korurlar.

Alman Kurdu Özellikleri

Kuvvetli, güçlü ve dengeli yapıları ile ön plana çıkarlar, genellikle pas rengi ve siyah karışımı bir kürke sahip olsalar da bazen tamamen siyah kürke de sahip olabilirler. Bazı araştırmalara göre dünyanın en zeki köpek türü olarak belirtilmektedir. Oldukça aktiflerdir, kendilerinden son derece emindirler ve diğer hayvan türlerine de dostça yaklaşmaktadırlar. Oldukça itaatkarlardır ve kendilerini insanlara karşı sevdirmeyi bir şekilde başarırlar.  Oldukça cesurdurlar ve sürekli bir öğrenme eğilimi içerisindedirler.

Alman kurtlarının ortalama ömrü 12 yıl civarlarındadır.  Ortalama kiloları erkek ve dişilerde 34-43 kilo aralığındadır, boyları ise erkeklerde 61-66 cm, dişilerde 56-61 cm aralığında değişmektedir.

Alman Kurdu Eğitimi

Daha önce de belirttiğimiz gibi Alman kurtları birçok kaynağa göre dünyanın en zeki köpek türü olarak gösterilmektedir, bu özelliği sayesinde de oldukça kolay eğitilebilirler, hatta diğer çoğu köpek türüne öğretemeyeceğiniz davranışları Alman kurtlarına öğretebilirsiniz, bu nedenle polis ve askeri ekipler tarafından eğitilip çeşitli alanlarda kullanılmaktadırlar.

Alman kurdunun eğitiminde dikkat edilmesi gereken en önemli hususlar, köpeğin kesinlikle kaliteli bir yetiştiriciden temin edilmesi ve erken yaşta sosyalleştirilmesidir. Özellikle de evde beslenmek için alınıyorsa erken yaşta insanlar ve diğer hayvan türleri ile sosyalleştirmeniz ileriki dönemlerde hayvanın sahibini koruma güdüsü dolayısıyla ortaya çıkabilecek bazı sorunların önüne geçecektir.

Alman Kurdu Resimleri

Yorumlar (1)

  1. ozlemoyit diyor ki:

    Polislerimizle birlikte yapabildiklerini görünce hayran kaldığım bir köpek küçüklükten bulupta yetiştirmek lazım.