arkaplan

Akita İnu Özellikleri, Bakımı ve Beslenmesi

akita-inu-petdio

Akita özellikleri başlıca iri, güçlü ve her zaman tetikte olmalarıdır. Akita, Japon kökenli bir köpektir. Ağırbaşlı oluşu, iri ve güçlü gövdesi ile bile, bir bakışta kendini fark ettirebilir. Kasları oldukça güçlü, geniş göğüslüdür. Kafa yapısı bakıldığında üçgen şeklini anımsatmaktadır. Kulakları küçük ancak diktir. Gözleri koyu kahverengidir. Kuyruğunu genellikle kıvrık tutar. Kökeni Honshu adasında Akita bölgesi olduğu için, yüzme yetenekleri oldukça gelişmiştir. Hem kalın hem de ince olmak üzere iki tip tüyü olduğu için kendini hem sıcağa hem de soğuğa karşı korumakta dayanıklıdır.

Akita Bakımı

Son derece sakin, akıllı ve cesur bir karakterdedir ancak başına buyruk davranma huyları da vardır. Ailesine karşı dikkat içindedir. Gerekli egzersizleri yaptırıldığında ve alıştırıldığında apartman dairesinde de bakılabilirler ancak türleri gereği onlar için en ideal olan yer geniş bahçeli alanlardır. Çok güzel oldukları kadar serttirler ama bir o kadar da duygusaldırlar.

Akita Eğitimi

Eğitimine yavruyken başlasanız bile, yine de, disiplin ve sabır gerektiren bir süreç olacaktır. Kendisi çok inatçı olmakla birlikte başına buyruk olduğu için sahibinden çok kendi istediğini, onu mutlu edecek olan şeyi yapacaktır. Aslında kendisi tam bir bekçi köpeğidir, koruyucu iç güdüleri kendi ailesine karşı oldukça fazladır. Sesleri kendilerine özgüdür ve neredeyse hiç denecek kadar nadir havlarlar.

Ailesindeki çocuklarla anlaşmakta sorun yaşamaz ancak yabancılara karşı – çocuklar bile olsa- anlaşamaz, ısırma ihtimali yüksektir. Dışarıda veya başka köpeklerin arasında serbest bırakılmamalıdır çünkü başka köpeklerle anlaşamaz. Eğer insanlarla ve diğer köpeklerle de sosyalleşecekse, bu eğitim ona küçükken verilmeli, alıştırılmalıdır. Aksi halde sonradan alışmaları neredeyse imkansız denecek kadar zor olacaktır. Eğitimi zordur ancak imkansız değildir.

 Akita Bakımı ve Akita Beslenmesi

Akita tüyleri yoğun ve kalın-ince olduğundan dolayı haftada bir taranarak ölü tüylerden arındırılmalıdır, tüy dökme döneminde metal dişli tarak ile tımar etmek tavsiye edilir. Yılda iki defa tüy dökerler. Tüylerinin doğal yaşlarını kaybetmemesi için derisi yumuşak bir şekilde yıkanmalı, gerekirse yumuşak bir şampuan kullanılmalıdır. Ayak üzerindeki tüyleri düzenli aralıklarla kırpılmalıdır. Sağlık olarak, kalça displazisi, göz ve diz hastalıklarına yakalanma ihtimalleri vardır.

Yorumlar (21)

 1. Tarkan diyor ki:

  Golden ile bunun arasında gidip geliyorum. Golden oldukça zeki bir hayvan. Ama bununda duruşu, tipi hoşuma gidiyor.

 2. mitat diyor ki:

  Akita çok tercih edilen bir cins olmasına rağmen her yerde görmüyoruz. Ama oldukça sevimli ve cana yakın bir köpektir. Hayvanseverler köpek alacaksa besleyecekse bu en iyisidir.

 3. Caner diyor ki:

  Çok şirin köpekler gerçekten sahibine bağlı olan ve koruma özelliği yüksek. Sanırım bir de Amerikan akita inu var kafaları tam siyah renkte oluyor.

 4. Ferit Güllüç diyor ki:

  Ben normalde hemen hemen tüm köpek türlerini bilirim ama bunu ilk defa duydum, faydalı bir yazı olmuş.

 5. Hasan diyor ki:

  Akita İnu duruşu yeter ya köpeğin. Çok asil bir duruşu var. Arkadaşımda vardı benim baya güçlü bir köpekti.

 6. hakan diyor ki:

  japon köpekleri dikkat konusunda bir numara başka türlerle karıştırmayalım

 7. Oğuzhan diyor ki:

  Japonlar gibi köpekleri özel görünüyor. Akita çok akıllı bir köpek ama biraz başına buyruk bir köpek.

 8. Kerim diyor ki:

  Akita İnu cinsi hakkında pek bir bilgim yoktu, paylaşım için teşekkür ederim

 9. semih mıhcı diyor ki:

  isminden de anlaşıldığığı gibi japon kökenli bir köpek türü olduğunu anlıyoruz yalnız görüntüsü çok sevimli geldi bana

 10. Berk diyor ki:

  Akita hakkında bil film izlemiştim, sahibi öldükten sonra 15 yıl civarında sahibi iş çıkışı hep beklediği yerde bekleyip orada ölüyordu. Hatta aynı filmin bir Japonya bir de Amerika versiyonları çekildi, izlemeyenlere tavsiye ederim..

 11. pokemon diyor ki:

  Akita çok akıllı bir köpektir. Japonun köpeği bile akıllı oluyor arkadaş 🙂 Beyaz renklisi çok daha güzel.

 12. can diyor ki:

  bu köpekler pahalımı bilen varmı ? eğer pahalıysa bunu karadenızde besleyebilirmiyim.

 13. Uğur diyor ki:

  Ne kadar da asil bir köpek Akita İnu. Çok rahat bulunacak bir tür de degil. Yinede şansımı deneyeceğim çok iri cüsseli bir köpek istemesem de

 14. Talip diyor ki:

  Keşke benimde bir Akita İnu’m olsa çok tatlı hayvanlar değil mi?

 15. Mehmet diyor ki:

  Bugun itibariyle 2.5 aylik akita yavrusu aldim 10 yasindaki kizim icin ancak o kadar tatliki ben daha cok oynadim sevecen bizleri tek tek yaladi yuzlerimizi elimizi cok oyuncu.ilk kopegimiz. Yerinde duramiyor .iyiki almisiz

  • Ayberk diyor ki:

   Fiyatı ne kadar veya barınakta bulunma ihtimali var mı

   • Burak diyor ki:

    Ülkemizde ki barınaklarda olacağını pek sanmıyorum ama bir göz atabilirsiniz yine de, ayrıca sahiplendirme sitelerine de göz atmanızı öneririm.

   • Selin diyor ki:

    Merhaba biz 5 ay önce3 aylıkken Japon akıta aldık parayla tabi çünkü bunlar özel ırklar olduğu için barınaklarda pek bulamazsınız biz Bursa’dan bir çiftlikten 2500 tl aldık

  • Kezban camci diyor ki:

   Merhaba benimde 16 aylık akita var. Sahiplendirmeye calisiyoruz. Çok başına buyruk ve yabancılara karşı saldırgan olabiliyor. Size izninizle tavsiyede bulunmak isterim. Simartmayin ve eğitim aldırın . İyi gunler

 16. Ömer diyor ki:

  Bursa da ki barinaklarda varmidir bilgidi olan?