arkaplan

Abyssinian Karakteri ve Bakımı

abyssinian-petdio

Abyssinian Habeş kedisi olarak bilinen Etiyopyalı bir kedi türüdür. Uzun kulakları, kafasının küçüklüğü ile tezat oluşturur. Kısa tüyleri olan ve ince kemikli bir yapısı olan Abyssinian tüy sorunu yaşanmayan bir kedi türüdür. Etiyopya’dan getirildiği bilinen bu tür İngiltere’de geliştirilmiştir. Eski Mısır’da mumyalanmış kedilerin, bu kedilerin atası olduğu düşünülse de, daha saf ve doğal bir ırk olan Abyssinian bu kedilerden farklıdır. Bu kedilerin gözlerinin altına sürme çekilmiş gibi bir görünümleri vardır ve gözleri parlak olmaları nedeniyle çok çekicidir.

Abyssinian Karakteri

Abyssinian karakter olarak inatçı  kedilerdendir. Özgürlüğüne düşkün olduğu için inatlaşabilir. Ancak bu inat durumu sahibine karşı değildir. Yeni Zelanda’dan Avrupa’ya kadar bir çok yerde evcil olarak beslenen bu tür, ülkemizde yaygın değildir. Ailesine karşı sevgi dolu olan ve oyun oynamayı çok seven Habeş kedileri, çift olarak alınmalıdır. Çok zeki bir kedidir ve acıktığında, tuvaleti kirli olduğunda size bunu bir şekilde belli eder. Kucakta oturup, omuzda tırmanmak en büyük hobileridir.

Abyssinian Bakımı

Bakımı oldukça kolay olan Abyssinian için haftada bir taranma, ayda bir tırnak kedimi yeterli gelecektir. Abyssinian bakımı kolay bir kedidir. Ancak ilgisiz ve yalnız bırakılmamalıdır. Onunla oyun oynayıp yeterli zaman geçirdiğinizde hiçbir sıkıntı yaşamadan harika bir hayat arkadaşı kazanmış olursunuz. Mama konusunda seçici olabilen bu kedilere, ara sıra haşlanmış ciğer verirseniz ondan mutlusu olmayacaktır.

Abyssinian Saf Tür

Abyssinian Afrika vahşi kedisinin ırkından geldiğine inanılan ancak ikinci dünya savaşından önce bilinip görülmeyen bir kedi türüdür. Kökeni konusunda hala araştırmaların devam etmesi bir çok bilim adamının tartışmalarına neden olmaktadır. Hint Okyanusu ya da Asya’dan geldiğine inanılmaktadır ve bu nedenle hala araştırmalar sürmektedir.